Uprchlíci na řecko-makedonské hranici (24. srpna 2015)

Uprchlíci na řecko-makedonské hranici (24. srpna 2015) | foto: AP

Maďarsko zvažuje kvůli uprchlíkům krizový stav, Makedonci stavbu plotu

  • 480
Rakouské dráhy ÖBB ve čtvrtek kvůli dlouhotrvajícímu náporu běženců pozastavily vlakovou dopravu mezi Maďarskem a Rakouskem. Maďarský ministr vnitra ve čtvrtek navrhl zavést v zemi krizový stav. A Makedonie zvažuje výstavbu plotu na hranicích s Řeckem.

Až do odvolání také není možné u ÖBB zakoupit lístky do maďarských cílových stanic. ÖBB vysvětlila své kroky v prohlášení. Na svém webu uvedla, že je to následek masivního přetížení. Maďarské dráhy vypravují kvůli náhlé změně situace náhradní spoje do stanice Hegyeshalom na hranici s Rakouskem.

Přechodné zrušení vlakové dopravy se dotýká především východní rakouské spolkové země Burgenland. Dráhy uvedly, že v oblasti burgenlandského Neusiedlu am See a dolnorakouského Brucku an der Leitha, které s Burgenlandem hraničí, zavedly náhradní autobusovou dopravu. Ta má usnadnit cestu dojíždějícím za prací a do školy.

Mezi Nickelsdorfem, který leží na rakousko-maďarském pomezí, kyvadlově jezdí vlaky do Vídně, kde cestující musí přestoupit na další spoje mířící na západ země.

Společnost ÖBB v souvislosti s neklesajícím příchodem běženců vyzvala dobrovolníky a provozovatele autobusové dopravy, aby již žádné další migranty prozatím na nádraží nesváželi. Přicházející běženci ve spojení s uprchlíky, kteří na nádražích stále na vlak čekají, již od rána překročili kapacitu všech vlakových spojů.

Maďarské železnice MÁV oznámily, že kvůli pozastavení provozu vlaků rakouských drah začaly vypravovat náhradní spoje do pohraniční stanice Hegyeshalom. Upozornily však cestující, že na trati Budapešť-Hegyeshalom mohou očekávat zpoždění.

Dánská železniční společnost DSB obnovila normální přeshraniční spojení mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem, které bylo ve středu kvůli stoupajícímu počtu běženců mířících přes Dánsko do Švédska zastaveno. Dánská policie mezitím oznámila, že již nebude bránit průchodu běženců na cestě do Švédska. Švédsko, kam od pondělí vstoupilo přes 3 200 uprchlíků, toto rozhodnutí kritizovalo.

Maďarsko zvažuje krizový stav

Kvůli masové migraci navrhl maďarský ministr vnitra Sándor Pintér vyhlásit v zemi od 15. září krizový stav. Pintérův návrh vychází ze zákonů schválených minulý týden. Vláda se jím má zabývat příští úterý, tedy 15. září, dodal na tiskové konferenci v Budapešti šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána János Lázár .

Aktuální vývoj kolem uprchlické krize

Americký prezident Barack Obama plánuje přijmout nejméně deset tisíc syrských uprchlíků v příštím rozpočtovém roce, který začíná 1. října. Spojené státy od vypuknutí konfliktu v Sýrii poskytly azyl asi 1500 běžencům a poskytly čtyři miliardy dolarů na humanitární pomoc uprchlíkům v Evropě.

Česká biskupská konference chce spustit web pro nabídky pomoci uprchlíkům. V tiskovém prohlášení žádají farnosti a řády, aby skrze registrační formuláře nabídly svou pomoc. Spolu s tím vyzvala lidi, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.

V Německu žijící islamisté se snaží verbovat nově příchozí migranty. Civilní kontrarozvědka varuje, že se Salafisté zaměřují na mladé uprchlíky bez rodin, které se pokouší oslovit v azylových střediscích i přímo na nádražích. Podle její nedávné zprávy počet islámských radikálů v Německu stále roste. Zatímco v roce 2011 šlo o stovky lidí, v současnosti se počet radikálů odhaduje na 7500.

Do Maďarska přišlo podle některých médií od začátku roku už přes 170 tisíc migrantů utíkajících ze zemí Blízkého východu, Asie a Afriky. Uprchlíci míří do bohatších zemí Evropské unie, zejména do Německa.

Změny maďarských zákonů především označily za trestný čin překonávání plotu, který Orbánova vláda nařídila vybudovat na hranicích se Srbskem s cílem zastavit příval běženců. Upravené předpisy rovněž umožňují urychlení vyřizování žádostí o azyl.

Mluvčí Orbánova kabinetu rovněž sdělil, že vláda ustoupila od zamýšlených tranzitních zón na hranicích se Srbskem. Jejich vytvoření mělo být součástí „protikrizových opatření“ připravovaných na 15. září s cílem přispět k rychlejšímu vyřizování žádostí o azyl.

Lázár v souvislosti se zmíněným, čtyři metry vysokým hraničním plotem řekl, že by měl být hotov do začátku října. Zatím byla v celé plánované délce dokončena jeho základní část. Kritici poukazují na to, že tato bariéra se žiletkovým drátem, připomínající období studené války, nemůže vlnu uprchlíků zastavit, protože neřeší příčiny migrační krize.

O stavbě plotu nyní uvažuje i Makedonie, kterou letos na cestě z Řecka na západ Evropy prošlo už 160 tisíc uprchlíků. „My také potřebujeme nějakou fyzickou bariéru, abychom omezili ilegální překračování hranic... Ať už půjde o vojáky nebo o plot či o kombinaci obojího,“ prohlásil šéf makedonské diplomacie Nikola Poposki .

Německá kancléřka navštívila migranty v Berlíně

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila ve čtvrtek přijímací středisko pro žadatele o azyl v berlínské čtvrti Špandava (Spandau). Migranti nejmocnější ženu Německa nadšeně vítali. Tleskali jí a několik z nich si s ní udělalo i selfie, napsala agentura DPA.

Asi největší radost z dnešní návštěvy kancléřky ve středisku ve Špandavě měl podle agentury DPA Syřan, který si s ní pořídil selfie. Fotografii prý následně rozeslal svým přátelům a známým.

Neobvyklou akcí vyjádřila svůj vděk německých občanům skupina asi třiceti mladých syrských uprchlíků v Erfurtu. Kolemjdoucím rozdávali květiny s děkovným vzkazem. „Víme, jak je těžké otevřít své srdce a své domovy někomu cizímu,“ uvedl jeden z nich. Podobné akce se také podle organizátorů konaly v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Hamburku.

Uprchlíci míří z Maďarska do Rakouska i pěšky:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue