Do sbírky pro uprchlíky pořádané Autonomním sociálním centrem Klinika se od...

Do sbírky pro uprchlíky pořádané Autonomním sociálním centrem Klinika se od začátku září zapojily tisíce lidí. Přinášeli oblečení, hygienické potřeby i spacáky a stany. | foto: Petr Zewlakk Vrabec

Uprchlíkům pomáhá stále více Čechů. Nabízejí oblečení, peníze i nocleh

  • 1849
Ačkoli se optikou internetových diskuzí může zdát, že lidé prchající z válečných oblastí v Česku pochopení nenajdou, v reálu jim řada Čechů ochotně pomáhá. Na pražském hlavním nádraží čekají dobrovolníci, kteří se dezorientovaných běženců ujímají. Vznikají sbírky šatstva a skupinky Čechů vyrazily pomáhat i do Budapešti.

Ve středu po půlnoci do bytu překladatelky Moniky Horákové zavítali neobvyklí hosté. Sedm mladíků, kteří ten den byli propuštěni z detenčního tábora ve Vyšních Lhotách, v noci dorazilo vlakem do Prahy, kde se jich ujala skupinka dobrovolníků.

Převoz nelegálních migrantů je trestný, varuje policie

„Ti kluci byli z různých zemí, moc nerozuměli anglicky. Z Vyšních Lhot byli zdeptaní, byli bez jídla a bez peněz, protože tam téměř všechno nechali za pobyt,“ popisuje Horáková. Jelikož další vlak do Německa jel až ráno a nádraží se na noc zavírá, nabídla jim nocleh. „Manžel tou dobou spal, neměl s tím ale nakonec problém a ještě ve dvě ráno jim ohříval dýňovou polévku,“ líčí překladatelka. Hosté poté strávili několik hodin na internetu, aby se po týdnech v detenčním zařízení ozvali své rodině.

Nervozitu z toho, že v bytě přespí sedm cizích lidí, Horáková necítila. „Kluci byli slušní, za všechno děkovali, pomáhali, děti si je zamilovaly. Bylo to moc milé setkání,“ shrnuje.

Z táborů přijíždějí bez peněz a v letním oblečení

A není sama, kdo je ochoten uprchlíky dočasně ubytovat. Skupina dobrovolníků, kteří od minulého týdne „hlídkují“ na Hlavním nádraží, se každým dnem rozrůstá. V současnosti čítá 135 lidí od ředitelů firem po anarchisty, kteří dobrovolně tráví svůj volný čas na nádraží, aby pomohli zorientovat se těm nemnoha uprchlíkům, kteří z detenčních táborů přijíždějí do hlavního města a následně pokračují vlakem na Západ.

Měli by být ve škole. Místo toho prchají před válkou. Uprchlíci na pražském hlavním nádraží.

Běženci nerozumí tomu, že se nádraží na noc zavírá, často mají jen letní oblečení a jsou bez peněz. Lidé čerstvě propuštění z detenčního tábora na tom často ani po psychické stránce nejsou nejlépe. Dobrovolníci jim pomohou koupit jízdenky, vybaví je teplým oblečením, jídlem a posadí na správný vlak.

Uprchlíků z detenčních táborů nepřijíždí mnoho, v posledních dnech jich však podle Horákové přibývá. „Potřebovali bychom systémovou pomoc. Nemůžeme ty lidi nechávat v zimě v letním oblečení bez peněz venku před nádražím,“ říká.

Do Maďarska už vyjelo přes deset dodávek s pomocí

Centrem pražské solidarity s uprchlíky se v posledních měsících stalo žižkovské Autonomní sociální centrum Klinika. Bez jakékoli oficiální podpory státních orgánů se zde zaktivizovaly desítky a postupně až stovky dobrovolníků, kteří uspořádali sbírku pro uprchlíky.

Pomoc uprchlíkům

Web Pomoc uprchlíkům shrnuje různé formy pomoci, které jsou v Česku organizovány - materiální i finanční sbírky či zprostředkování práce a bydlení azylantům.

Další tisíce pak budovu Kliniky zaplnili až po střechu oblečením, jídlem, dekami, spacáky a hygienickými potřebami. „Byly tam dlouhé fronty, během tří dnů přišly tisíce lidí. To bylo neuvěřitelné,“ říká jeden z hlavních organizátorů Jakub Ort.

Klinika se tak stala jedním z hlavních českých středisek pomoci lidem prchajícím napříč Evropou. Přes deset dodávek s pomocí odjelo do Maďarska, od soboty začaly jezdit auta i do detenčních center v Bělé pod Bezdězem a Vyšních Lhotách. O následujícím víkendu vyráží do maďarského Röszke další dodávka s pomocí z Česka.

Každý by měl osobně potkat uprchlíka, říká dobrovolník

Do Maďarska se za uprchlíky vydal i Jan Vrobel. „Napsal jsem na Facebook, že potřebuji sehnat dva lidi a auto. Sběrné místo jsem si domluvil s kamarádem v tělocvičně, kam chodím. Jen během pár hodin se zapojilo asi padesát mých přátel, sehnali auto, nabídli se, že pojedou se mnou, poslali peníze a naplnili auto k prasknutí,“ popisuje Vrobel bleskovou akci.

Minulý pátek pak se dvěma kamarády vyrazil směr Budapešť. „Na Keleti bylo odhadem devadesát procent Syřanů, zbytek Afghánců. Ze Syřanů byla drtivá většina rodin s dětmi. Mezi Afghánci bylo víc mužů. Byli tam nemocní, staří lidé, jsou tam kojenci, kteří se narodili na cestě,“ popisuje aktivista.

„Myslím, že každý Čech by měl osobně potkat syrské a afghánské uprchlíky. To je nejlepší, co může udělat, aby se vypořádal se svým strachem,“ dodává Vrobel.

Různé formy pomoci uprchlíkům v poslední době nabízí také řada českých vysokých škol. Například Univerzita Palackého ve středu ohlásila, že vytvořila seznam pracovníků humanitárního týmu, jejichž prostřednictvím nabídne uprchlíkům právní pomoc, duchovní pomoc, psychologické poradenství či tlumočnictví (o aktivitách univerzit čtěte zde).

Uprchlíkům pomáhají i v sousedních zemích. Rakušané vzali svá auta a jeli pro migranty do Maďarska:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video