V Budějovicích stojí nový památník na počest letců z 2. světové války

  • 15
Pět let trvaly Vladimíru Vopaleckému přípravy na postavení památníku českobudějovickým letcům, kteří zahynuli v bitvě o Británii před 75 lety. Ve středu se konečně dočkal. V 10 hodin dopoledne přivezlo nákladní auto sklolaminátový pomník k hlavní poště v Českých Budějovicích.

Kamenný podstavec s upevněným modelem stíhačky Spitfire nese desku se čtyřmi jmény mladíků z Českých Budějovic, kteří zahynuli ve stíhačkách.

Ještě ve čtvrtek a v pátek budou kolem památníku pokračovat drobnější úpravy a v sobotu v 10 hodin se dočká slavnostního odhalení.

„U pomníku je zalitý v betonu duralový úlomek letadla, se kterým havaroval 14. září 1940 František Marek. Byl vůbec prvním Budějovičanem, který v bitvě zahynul,“ říká Vopalecký, synovec jednoho z pilotů.

Ke stíhačce vede betonový chodníček s reliéfy osmi letadel, na kterých tehdy Češi nejčastěji létali. Má představovat ranvej.

Původně měl být z bronzu

Vopalecký se snažil o vybudování pomníku pět let. Původně se jeho nápadu ujalo město a nechalo na stavbu vyhlásit architektonickou soutěž. Nápady ale sklouzávaly do abstraktních podob.

„Když jsem o pomníku diskutoval s generálem Zdeňkem Škarvadou (letec RAF, zemřel v květnu 2013, pozn. redakce), říkal: Hlavně ať to není nějaká fantasmagorie,“ vzpomíná Vopalecký na začátky.

Po neúspěšné soutěži na podobu památníku založila skupinka nadšenců občanské sdružení Za výstavbu pomníku českým letcům RAF. Tvoří ho čtyři důchodci. V roce 2010 se jim podařilo od města pronajmout pozemek před poštou. S podmínkou, že nejpozději do září 2015 začnou stavět. ̈

Uspěli s pomocí darů od dobrovolníků a úsporných nákladům. Ušetřili například na modelu letadla, který měl být původně z bronzu, teď je ze sklolaminátu.

„Ani jednou mě nenapadlo, že to vzdám. Když ještě žil můj strýc, pilot RAF, nabádal mě, abychom nezapomněli na kluky, kteří se z Anglie nevrátili. Někteří nemají ani hroby,“ připomíná.