Pavel Pumprla v utkání proti Belgii. | foto: FIBA

Výborně: Češi porazili Belgii a postoupili do play-off Eurobasketu

• 84
Riga (Od našeho zpravodaje) - Čeští basketbalisté na mistrovství Evropy slaví už třetí vítězství, když po velkém dramatu přetlačili Belgii 66:64 (21:17, 33:28, 51:44). Týmový výkon podpořený dalším skvělým představením Jana Veselého (21 bodů a 12 doskoků) zajistil, že Češi na šampionátu mají už teď jistý postup do osmifinále. To se naposledy basketbalistům povedlo v roce 1999.

Po úvodních vítězstvích nad Estonci (80:57) a Ukrajinou (78:64) a následné porážce od domácího Lotyšska (65:72) se čeští basketbalisté po velkém dramatu vrátili na vítěznou vlnu.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

„Našim cílem bylo postoupit do play-off, to jsme splnili. Těšíme se na to, co přijde,“ uvedl spokojeně kouč Ronen Ginzburg. Češi skupinu zakončí ve čtvrtek od 20.30 proti Litvě a stále v ní mohou skončit i první.

Už teď ale splnili svůj základní cíl, tedy projít do osmifinále. „Na kluky jsem hrdý,“ pronesl kapitán Jiří Welsch, který zažil i zmíněný postup v roce 1999. „Cítím se teď opravdu dobře. Tehdy to bylo těžší, jeli jsme na šampionát jako hodně velký outsider. Tehdy šlo o obrovské překvapení, teď jsme sami v sebe věřili víc. Je skvělé, že se nám to podařilo už v předposledním zápase skupiny.“

Další výsledky na šampionátu

Jak se jejich třetí triumf na Eurobasketu zrodil? V hledišti se tentokrát neděly žádné velké věci - pořadatelé dokonce plachtou zakryli horní prstenec Riga Areny, neboť o duel, v němž nefiguroval žádný z pobaltských týmů, divácky nebyl příliš zájem. Zato na hřišti šlo pro oba soupeře o jeden z klíčových zápasů.

V české základní sestavě přišla jedna změna: oproti minulým duelům místo Pavla Houšky začal Petr Benda. Hned čtyři úvodní útoky končily pod košem u Jana Veselého, pivot Fenerbahce z toho však vytěžil jen dva body a byla z toho brzká ztráta 2:8.

Češi brzy otočili na 11:10, přičemž důležitou roli hrálo nejen hvězdné duo Satoranský - Veselý, ale právě zmíněný Benda; všichni tři si v první čtvrtině připsali po šesti bodech a tým vedl 21:17.

Jan Veselý zakončuje v utkání proti Belgii.

Belgičané následně zažili pasáž, kdy se dlouho nemohli prosadit proti velmi dobré obraně a po smeči Jelínka začal být náskok slibný, 25:17. Jenže se znovu ukázalo, proč byla v Rize hraná skupina D po třech hracích dnech tou nejvyrovnanější na šampionátu (jedinou, v níž už si každý celek připsal aspoň jednu porážku).

Hala sledovala boj o každý bod, o každou povedenou akci. Pozitivní však bylo, že roli týmu, který musel neustále stahovat ztrátu, zastávali Belgičani, což je stálo hodně sil. Češi se v útoku prosazovali mnohem pestřeji než při minulé porážce s Lotyši - v první půli skórovalo hned sedm hráčů. I proto zněl poločasový stav 33:28.

Rozhovor s Janem Veselým

Po návratu z šaten tým postihl střelecký minivýpadek: na svůj úvodní koš druhé půle čekal téměř čtyři minuty, než se prosadil Jan Veselý. Nejednalo se však o nic dlouhodobého jako proti Lotyšsku. Češi ovšem opět neproměňovali trojky - z prvních šesti uspěla jediná.

Belgičané ve třetí čtvrtině rychle nasbírali pět faulů, což jim sice komplikovalo situaci, nicméně dál zůstávali na dostřel. Především kvůli úspěšným trojkám, v tom byl mezi týmy dlouho rozdíl. Jenže basketbal umí vykouzlit paradoxy: střela Patrika Audy právě zpoza perimetru dala Česku kromě notné porce sebevědomí i náskok 51:44 do posledního úseku zápasu.

A start čtvrté čtvrtiny? Další trojka, tentokrát od Satoranského. Brzy po ní musel po čtvrtém faulu povinně střídat kapitán Jiří Welsch, Schilb natáhl úspěšnou trojkařskou sérii, ovšem Belgičané ze stejné pozice zareagovali úspěšně rovnou dvakrát po sobě a De Zeeuw spolu s nejmenším hráčem na hřišti Boscem stáhli skóre na rozdíl jediného bodu.

No a aby toho nebylo málo, znovu Bosco poslal Belgii do vedení. Šňůra 0:13 a stav 57:60 zničehonic zcela obrátily role! Češi ovšem v rámci týmového hesla „Rvi se jako lev“ stav zase otočili na 61:60 a začalo závěrečné drama.

Minutu před koncem Belgie otočila na 61:62... Jenže Satoranský odpověděl trojkou, 64:62! Pak sice dvakrát proměnil vždy jen jeden ze dvou trestných hodů, ale koncovku už si Češi takticky ohlídali. A slaví.

„Radost tam je. Únava sice taky, ale stojí to za to,“ chválil Veselý. „Je těžké hrát čtyřicet minut dobře v obraně i v útoku; byla tam pasáž kdy to nestálo za nic, ale zůstali jsme v zápase a dotáhli ho k vítězství.“

Mistrovství Evropy basketbalistů

Skupina D

ČR - Belgie 66:64 (21:17, 33:28, 51:44)
Nejvíce bodů:
Veselý 21, Satoranský 14, Benda 13 - Tabu 12, Gillet 10, Serron a De Zeeuw po 8. Rozhodčí: Beloševič (Srb.), Lanzarini (It.), Obradovič (Bosna). Fauly: 16:22. Trestné hody: 15/9 - 8/4. Trojky: 5:8. Doskoky: 34:40.

Další utkání: Ukrajina - Lotyšsko 75:74 (14:21, 38:39, 60:62), Litva - Estonsko 64:62 (20:15, 38:31, 49:51).