Z Prahy do Brna za 13 sekund. Sledujte, jak rychle letí sonda New Horizons

  • 71
Byl to jeden z největších úspěchů lidstva, když letos 14. července proletěla sonda New Horizons kolem Pluta. Může se zdát, že je škoda, že se sonda u Pluta nezdržela déle. Nebylo to však z rozmaru inženýrů z NASA.

I když by však pobyt na oběžné dráze Pluta mohl přinést spoustu dalších zajímavých informací, nebyl podobný manévr možný.

Zaměstnanec Googlu Clay Bavor na svém Twitteru ukázal, jak obrovskou rychlostí se New Horizons pohybovala. Ve své vizualizaci srovnává, jak by vypadal pohled z okna v oblacích rychlostí Boeingu 747, průzkumného letounu SR-71 Blackbird a právě této sondy.

Rozdíl nepřehlédnete. New Horizons se pohybuje těžko představitelnou rychlostí skoro 58 000 km/h. Za jednu jedinou sekundu tedy urazí přes 16 kilometrů. Kdybychom podobnou rychlostí cestovali z Prahy do Brna, trvalo by nám to asi 13 sekund. Celou Zemi kolem rovníku (~40 075 km) bychom pak obletěli za asi 41 minut.

Tato obrovská rychlost byla zvolena, aby se sonda k Plutu dostala v rozumném časovém rozmezí. Planetka se totiž od Země nachází v průměrné vzdálenosti 40 astronomických jednotek, což dělá přibližně šest miliard kilometrů. Dráha Pluta je ovšem silně eliptická, New Horizons toho využila a zatím urazila celkovou vzdálenost „jen“ 5,3 mld. kilometrů. Trvalo jí to devět a půl roku.

Vše o misi New Horizons naleznete v těchto článcích.

Oprava: Úvod článku obsahoval nepřesné tvrzení, že New Horizons doletěla ze všech lidských sond nejdále. Tento primát ale drží sondy Voyager 1, která se jako první člověkem vyrobený objekt dostala mimo heliosféru, tedy oblast, kde převládá vliv našeho Slunce. Za chybu se omlouváme.