Značka, která zakazuje vozítkům segway vjezd do prostoru památky na Vyšehradě | foto: MČ Praha 2

Radnice nechce čekat na zákon, segwaye v centru Prahy hodlá zakázat hned

  • 102
Zakažme vjezd vozítkům typu segway do centra Prahy co nejdříve a nečekejme na novelu zákona. S takovým plánem přišli politici první městské části. Rádi by použili stejnou značku, která už je na Vyšehradě. Zákaz by se týkal nejvíce krizových míst v okolí Staroměstského náměstí.

Před několika dny srazil sportovní kameraman na segwayi běžeckou hvězdu Usaina Bolta na ovále v Pekingu. Nic vážného se nestalo, nicméně incident nahrál do karet pražským odpůrcům dvojkolek. Říkají, jak jsou segwaye nebezpečné.

„Teď jsme to viděli na mistrovství světa v atletice, málem přerazili Boltovi nohy. Měl by konec kariéry,“ říká například radní pro dopravu Prahy 2 Jan Korseska (ODS), jehož úřad nainstaloval v polovině července pod Vyšehrad ceduli „Zákaz vjezdu segway“.

A přesně totéž chce co nejdříve udělat i Praha 1 na Staroměstském náměstí.

„Po vzoru Prahy 2 bychom tuto značku co nejdříve dali na ta nejkrizovější místa, tedy Staroměstské náměstí, Melantrichovu ulici a ulici Na Můstku,“ říká radní pro dopravu Richard Bureš (ODS).

Segway u nás a ve světě

  • V českém právním řádu není segwayista definován. Osoba na segwayi je chápána jako chodec, a tak může používat chodník. Zda se to s přicházející novelou zákona změní, je otázka. Pravděpodobně chodcem zůstane.
  • V USA byla pro segwaye vytvořena samostatná kategorie vozidel. Stejně situaci vyřešilo Německo, kde je od roku 2009 k řízení dvojkolek zapotřebí řidičský průkaz skupiny AM, který je v České republice možno získat od 15 let. Dále musí být segway vybaven poznávací značkou a být pojištěný.
  • Podobně to funguje i ve Švýcarsku a Finsku, kde sice segwaye nemají žádnou zvláštní kategorii, ale jsou rovnou klasifikovány jako mopedy, a některé modely proto musí mít například blikače.
  • V Rakousku má jezdec na segwayi stejné postavení jako cyklista.

Zdroj: AK TaylorWessing

Jelikož zatím neexistuje dopravní značka, která by segwaye zakazovala, musela si Praha 2 na Vyšehrad vymyslet v červenci vlastní.

Vymýšlela a vymýšlela, až přišla se značkou „Jiný zákaz“, tedy bílým kruhem s červeným okrajem a uprostřed informací, co se zakazuje. Doprostřed kruhu jednoduše velkými písmeny vepsali SEGWAY.

„Právní oddělení ministerstva dopravy nám řeklo, že to schvaluje, protože je to v tuto chvíli jediný zákonný způsob, který se dá využít a je vymahatelný,“ říká Korseska. Jenomže právě jeho vymahatelnost zpochybňují nezávislí právníci.

„Po právní stránce je tato značka více než diskutabilní. Pokud vycházíme ze základních tezí českého ústavního práva, že co není zákonem zakázáno, je dovoleno, pak pokud zákaz vjezdu segwayů nemá výslovně oporu v zákoně, neměl by tedy být ani právně vynutitelný,“ říká advokát Aleš Linhart, který se tématem zabývá.

Připouští však, že jelikož v této oblasti neexistuje dosud žádná judikatura, není jisté, jak by rozhodl správní soud, který by přezkoumával například uložení pokuty za přestupek proti takto nařízenému zákazu.

27. července 2015

Marné čekání na zákon

Radní pro dopravu Bureš nyní žádá ministerstvo a policii, aby se ke značce Prahy 2 znovu vyjádřily.

Praha 1 doteď vyčkávala na novelizaci zákona o silničním provozu, která nyní půjde do druhého čtení. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) a místostarosty Bureše se ale problémy se segwayi s každým dnem prohlubují, a tak chtějí situaci řešit co nejdříve. Jenže se obávají protahování ze strany zákonodárců.

Minulý týden zasedal v Poslanecké sněmovně hospodářský výbor, který projednával novelu silničního zákona. K segwayům však žádné usnesení nepřijal.

Už dříve ministr dopravy Daniel Ťok (za ANO) slíbil starostovi Lomeckému, že se v novele objeví zónová značka, tedy cedule, která by Praze 1 umožnila plošný zákaz segwayů na celém území městské části. Některé ulice by pak dostaly výjimku.

Místostarosta Bureš byl původně proti tomuto plošnému zákazu a navrhoval, aby Praha 1 udělovala jakési povolenky pro vjezd do centra. To odmítal Lomecký i Asociace Segway ČR s tím, že by to mohlo vést ke korupčnímu jednání.

„Nemá cenu, abych se snažil zabránit plošnému zákazu a ještě za to sklízel negativní reakce. Uvidíme, jak dopadne druhé čtení, ale já už na něj nečekám,“ říká Bureš, který si nyní ověřuje vymahatelnost značky na Vyšehradě.

Lomecký sice stále preferuje zónové značky, ale proti Burešovu nápadu se striktně nestaví. „Jestliže bude čekání na novelu zdlouhavé, bude lepší použít provizorní řešení, které je nyní na Vyšehradě,“ míní starosta.

Členové asociace segwayů s Burešovým plánem také souhlasí. „S konstruktivní regulací rozhodně souhlasíme. Na zmiňovaných místech v Praze 1 ruské společnosti vědomě porušují tržní řád a jsou neohleduplné vůči okolí,“ říká Jaroslav Endršt z asociace, který je však striktně proti zónovým značkám.

20. srpna 2014