JAKO SKÁLA. Jiří Welsch brání na evropském šampionátu soupeře v utkání proti...

JAKO SKÁLA. Jiří Welsch brání na evropském šampionátu soupeře v utkání proti Lotyšsku. | foto: FIBA

Kapitán basketbalistů: Člověk už přemýšlí, jestli na koši není poklop

• 19
Riga (Od našeho zpravodaje) - V jednu chvíli přišel Ronen Ginzburg, reprezentační kouč basketbalistů, za svým kapitánem Jiřím Welschem s netradiční otázkou. „Sám se zeptal: Máš nějaký nápad? A já: Ne, nemám,“ popsal Welsch. Recept na to, jak zamezit české střelecké bídě v duelu s Lotyšskem, neznal nikdo z nich. A tým na mistrovství Evropy poprvé padl.

Pro fanoušky to bylo trápení. A co teprve pro samotné hráče... Pouhých 9 bodů si čeští basketbalisté připsali ve třetí čtvrtině duelu s Lotyšskem. S takovou bilancí se dá na evropském šampionát těžko zvítězit.

„Střelba obzvláště v této fázi je viditelným důvodem porážky. Podle mě to začalo už v první půli, kdy jsme Lotyše nechali skórovat 40 bodů, to se nám předtím nestalo,“ popisoval Welsch. „Ale viditelnější je, že jsme dlouhý úsek nemohli dát koš. Ani ze hry, ani ze šestek.“

Máte to pro to nějaký důvod?
Těžko takhle rychle analyzovat. Dá se říct, že nás trochu zaskočili tím, že hráli napůl osobní obranu a napůl zónu, tomu jsme se nepřizpůsobili dobře. Na druhou stranu jsme ke střelám přicházeli, vytvářeli jsme si pozice. Ale neproměnili je. Důvod? Nevím. Možná třetí zápas ve třech dnech, možná trochu chyběly síly.

Jak moc taková pasáž ničí člověku sebevědomí?
Samozřejmě, když přijde jedna nedaná střela, pak druhá, pátá... Nabaluje se to a na tým sedá nejen fyzická deka, ale i psychická. Člověk přemýšlí, jako by byl na koši nějaký poklop a míč tam neprojde. Co k tomu říct?

Jaké jsou třeba možnosti trenéra?
Snažil se střídat; najít nějakou sestavu, co by se chytla. My, co jsme začali druhou půli a nemohli dát koš, jsme aspoň docela dobře bránili - oni taky neskórovali, dlouho se to drželo na stavu 42:37. Kouč se snaží vymyslet nějakou variantu systému, aby se mohla objevit nějaká situace, přebrání, smeč, otevřená střela. Upřímně řečeno, dneska nic z toho nefungovalo.

Těší vás jako kapitána aspoň to, že jste se rvali až do konce?
Těší - a nejenom mě. Je to důležitá věc, hraje se i na skóre. Svědčí hlavně o charakteru hráčů. Největší zásluhu na tom měl Tomáš (Satoranský), který v druhé půli neslezl z hřiště, byl lídrem v obraně i v útoku. Táhl to svým příkladem.

Dalším soupeřem bude ve středu Belgie. Pomůže vám den volna?
Doufám, že jo. Ale samozřejmě pomůže i jim.

V čem bude tento soupeř silný?
Myslím, že to bude nejlepší obranný tým, proti kterému jsme zatím na Evropě hráli. Estonci neměli dobrou obranu, Ukrajinci s velkými pivoty nebyli pohybliví. A Lotyši taky ne že by hráli skvělou obranu, spíš naopak, zaskočili nás pasivitou, přebíráním. A taky bude mít Belgie výjimečného hráče v útoku - to si troufnu tvrdit, že tady tak zatím Matt Lojeski hraje. Bude důležité ho zastavit.