Obavy z epidemie jsou zbytečné. Běženci trpí stejnými neduhy jako Češi

  • 470
Obavy z rozšíření infekčních onemocnění kvůli uprchlíkům v České republice jsou zbytečné. Ukazují to výsledky lékařských vyšetřeních nelegálních migrantů. Testují je na tuberkulózu, břišní tyfus i pohlavní nemoci. „Netrpí žádnými exotickými chorobami,“ uvádí ministerstvo. Zjistili u nich jen nemoci běžné i u české populace.

„Do dnešního dne nebyl zaznamenán významně vyšší výskyt infekčních onemocnění v žádném zařízení pro zajištění cizinců,“ uvedla ve středu na dotaz iDNES.cz Gabriela Vaňková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Všichni cizinci, kteří přicházejí do zařízení v Bělé, v Zastávce u Brna nebo ve Vyšních Lhotách, se musí podrobit vyšetření. „Je prováděno nejpozději do 72 hodin od zadržení. Samotné vstupní vyšetření trvá cca 30 minut. Celkové výsledky vyšetření pacienta jsou známé do tři až sedmi dnů,“ dodala mluvčí.

Migranti se musí podrobit odběru krve, mimo jiné i pro zjištění pohlavních nemocí takzvanou Bordetovou-Wassermannovou reakcí, rentgenu plic a srdce, a také odběru vzorku stolice na vyšetření případného výskytu bacilární dysenterie (typu úplavice) a břišního tyfu.

Zatím lékaři zaznamenali pouze ojedinělé případy průjmů, zejména u dětí. V jednom případě museli nařídit izolaci, aby se nemoc nerozšířila na další obyvatele střediska. „Kontrolou bylo zjištěno dodržení nařízených opatření a díky tomu nedošlo k rozšíření onemocnění ani v rámci dotčeného zařízení pro zajištění cizinců,“ doplnila Vaňková.

Nákaze v nemocnici mají zabránit roušky

Obavy z rozšíření exotických nákaz jsou podle ministerstva vnitra zbytečné. Ministr Milan Chovanec už minulý týden upozornil, že ani v Maďarsku, kde je uprchlíků násobně víc než v ČR, žádná epidemie nepropukla (více zde).

Cizinci jsou navíc od české populace izolováni. Testy probíhají buď přímo v záchytných střediscích, nebo v některé ze smluvních nemocnic. Jednou z nich je například Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. Uprchlíky sem vozí cizinecká policie, aby se podrobili rentgenu a odběru krve.

„Přijímali jsme z toho důvodu hygienická opatření, aby nemohlo dojít k nákaze personálu nebo ostatních pacientů,“ uvedla mluvčí této nemocnice Kamila Hamáčková. Opatření podle ní spočívají hlavně v užívání roušek a zavedení režimu, při kterém se cizinci jen minimálně dostávají do kontaktu s ostatními pacienty. Jenže právě s rouškami je problém. „Ne všichni to respektují a roušku si nandají,“ připustila Andrea Kroupová z tiskového oddělení nemocnice.

Vyšetřením již prošly stovky cizinců. Jen v mladoboleslavské nemocnici jich za červenec otestovali přes 360, v srpnu pak trojnásobek. „Počty výrazně stoupají, vychází to v průměru na šedesát denně,“ řekla Kroupová.

Cizinci podle údajů, které má k dispozici ministerstvo vnitra, trpí stejnými neduhy, jaké jsou běžné v České republice. „Osobám jsou diagnostikovány běžná onemocnění, které můžeme najít u české populace, například hypertenze, diabetes, průjmová onemocnění, špatný chrup, epilepsie, nespavost, gastroezofageální reflux (lidově nazývaný pálení žáhy, pozn. red.) a běžné úrazy,“ upřesnila mluvčí Vaňková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue