Nejčastější zdravotní potíže s nohama a jejich nejlepší řešení

Nohy nás přenášejí z místa na místo, přesto jim většinou nevěnujeme tolik pozornosti, kolik bychom měli. Přitom deformity nohou má minimálně polovina dospělých lidí. Jak je poznat a léčit?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ano, samozřejmě, holíme je, stříháme jim nehty, chodíme s nimi na pedikúru a dopřejeme jim i pravidelnou dávku krému. Zkuste ale někdy věnovat trochu svého času tomu, že budete nohy pozorovat.

Domácí lékař

Ne ty své, ale cizí. Ty, které chodí po ulici, jedou v autobuse, pohupují se, jsou-li přehozeny jedna přes druhou, když jejich majitelé sedí v křeslech kaváren. Před očima se vám začnou odehrávat příběhy o různé péči, o nemocech i o trápeních či radostech. Je to ale jako se vším: ať už člověku jeho nohy naznačují cokoli, vnímat to začne teprve ve chvíli, kdy pocítí dlouhodobou bolest.

„Před několika lety jsem vyšetřoval pro zdravotní pojišťovnu nohy návštěvníků obchodních center ve Středočeském kraji. Z několika set párů, které jsem prohlédl, bylo jen necelých deset procent nohou zcela zdravých. Výčet chorob a deformit nohou těch, kteří už jsou dlouho dospělí, by byl úctyhodný. V pořádku však nebyly ani nožky jinak půvabných mladých dívek, ale nejsmutnějším zjištěním pro mě bylo, že také nožičky mnoha předškolních dětí vykazují známky poškození,“ říká podiatr Pavel Kloud.

Nejčastějším onemocněním hned po plísních jsou deformity vzniklé důsledkem chybného a zároveň dlouhodobého zatížení nohy a nedostatkem tréninku. Trpí jimi až polovina všech dospělých. Problémy však začínají již v dětském věku, protože alespoň třetina dnešních dětí nikdy neběhá naboso, a navíc nosí obuv, která jejich nohy kazí.

Vbočená pata a noha

Rovnoměrné zatížení pat je předpokladem pro neporušenou nožní klenbu s dobrou funkcí prstů. Náprava nesprávné zátěže by měla být podle podiatra Pavla Klouda na počátku řešení problémů s velkými klouby a páteří. Vbočení pat stojí také za vznikem vbočeného palce a za deformitami prstů. Při vbočené noze, kdy je celá noha natočená dovnitř, hrozí pokleslá podélná a příčná klenba.

Na snímku jsou vlevo vidět zdravé nohy a vpravo vbočená pata.

Jak na to?

Aktivní stabilizace paty probíhá na stupínku, kdy necháváme klesat paty a zase je zvedáme. Ne ovšem úplně na špičky, to by mohlo podporovat snižování příčné klenby. Cvik je třeba provádět dvakrát denně vždy alespoň pětadvacetkrát.

Rovněž nacvičujeme před zrcadlem stoj s rovnými patami. Střídavě přenášíme váhu na vnější a vnitřní okraje pat. Děláme to tak dlouho, dokud nezískáme pocit, že stojíme rovně a pevně. Poté zůstaneme stát a sledujeme postavení pat v zrcadle. Další variantou je stoj na jedné noze s pevně vzpřímenou patou bez opory. Každý cvik by měl trvat alespoň 30 vteřin. Končetiny samozřejmě vystřídáme. Vhodné je také chození naboso po nerovném terénu či alespoň pořízení speciálních vložek do bot, které stabilizují zadní a střední segment nohy za účelem zlepšení statiky a biomechaniky nohy a následně ovlivňují správné postavení celého těla.

Podélně plochá noha

Jde o oploštění podélné klenby, kdy pata stojí ve zvýšeně vbočeném postavení. Spolu s dědičnými sklony se na jejím vzniku podílí nesprávné zatěžování, slabé svaly, uvolněné vazy, nadváha a extrémní nadváha. Podélně plochou nohu poznáte podle zvýšené únavy nohou, pálení a někdy i tupé bolesti na přední straně bérce. V těžších případech se objevuje zvýšené pocení nohou, otoky, zhoršuje se krevní oběh dolních končetin a tvoří se křečové žíly.

Jak na to?
Cvičení spočívá v uchopování různých předmětů prsty, psaní tužkou apod. Choďte po špičkách a po uvolnění se asi na 15 vteřin postavte na vnější okraj chodidla. Pomáhají i kvalitní vložky do bot.

Snímek ploché nohy u pětadvacetileté ženy. Plochou nohou trpí často malé děti, ale i dospělí.

Příčně plochá noha

Příčinou bývá zvýšená zátěž bez pravidelného odpočinku a tréninku, nošení těžkých břemen a nevhodná obuv. Na problém vás může upozornit otlak uprostřed bříška chodidla a skryté deformace prstů. Pak také bolest v přední části nohy a kotníku při chůzi i stání, bolesti v lýtkách, nepružná chůze, která vede k bolestem v kyčlích a zádech.

Jak na to?
Sami můžete klenbu masírovat, pomáhá i válení golfového míčku pod bříškem palce u nohy, zkuste chodit po zevním okraji nohou, provádět výpony na špičky nebo třeba cvičit na nestabilní plošině. Specializovaná cvičení by vám měl raději popsat odborník.

Patní ostruha

Trápí asi patnáct procent populace. Vzniká nesprávným namáháním, při kterém dochází k přetížení ploché šlachy chodidla. Ta má klíčovou funkci při běhu a chůzi, protože poskytuje podporu podélné klenbě a tlumí nárazy. Přetížení způsobuje zánět, který spolu s drážděním kosti může zapříčinit novotvorbu kosti a vznik ostruhy patní.

Jak na to?
Léčba rozhodně patří do rukou odborníků. Může stačit jen použití správných rehabilitačních technik, masáže, teplé koupele, ovšem někdy je potřeba i chirurgické řešení.

Patní ostruha vzniká nesprávným namáháním, při kterém dochází k přetížení ploché šlachy chodidla.

Deformity a křečové žíly

Za deformity prstů, jako je například vbočený palec, může ve velké míře nevhodná, příliš špičatá, krátká a jinak prostorově nevyhovující obuv. Většina deformit se dá korigovat cíleným každodenním tréninkem nohou a použitím vhodných vložek.

Také zvýšené pocení a zápach nohou byste neměli brát na lehkou váhu. Kromě toho, že preventivní péče spočívající v mytí nohou antibakteriálním prostředkem a jejich pečlivém osušení zabrání kožním a nehtovým infekcím, je dobré zjistit příčinu potíží. Ta totiž může souviset s termoregulací a krevním oběhem. Večerní, a někdy i ranní otoky dolních končetin, které začínají kolem kotníku a postupně se rozšiřují nahoru, pocity únavy – i tak zcela nenápadně mohou začínat varixy.

Trápí vás varixy?

Jaká je nejlepší prevence křečových žil, zjistíte na webu Vitalion.cz.

Nebo začnete pozorovat výskyt modrých metliček či uzlů, které dělají nevzhledné bouličky na kůži. Křečové žíly postihují 40 procent žen a 20 procent mužů ve věku nad 70 let. V případě, že s léčbou nebudete dlouho otálet, může stačit kompresivní terapie prostřednictvím elastických obinadel a kompresivních punčoch. V opačném případě je třeba přistoupit k operaci.

3. října 2014

Pozor dávejte i na plísně

Velmi častým onemocněním jsou plísně. Původci onychomykózy se usazují v nehtových ploténkách a poskytnete-li jim vhodné prostředí nošením neprodyšné obuvi, v níž se vám potí nohy, a máte-li k tomu ještě jinak poškozené nehty, rostou velmi dobře.

Léčba není bohužel kosmetická záležitost, jak se mnozí domnívají, ale vyžaduje podávání lokálních, či dokonce systémových antimykotik více o plísních jsme psali zde.

10. října 2014

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...