Policie začala propouštět z uprchlických zařízení běžence ze Sýrie, kteří již...

Policie začala propouštět z uprchlických zařízení běžence ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl. Nejvíce jich bylo z Bělé - Jezové (na snímku), a to 42. | foto:  František Vlček, MAFRA

Policie podezřívá devět lidí z převaděčství, zadržela 519 běženců

  • 151
Cizinecká policie v minulém týdnu zadržela v Česku přes pět stovek běženců. Kromě migrantů zatkla i devět lidí, které podezřívá z převaděčství. Policie současně pokračuje v propouštění běženců ze Sýrie, kteří už dříve požádali o azyl v Maďarsku. Od pátku jim pomáhá i Český červený kříž.

„Devět osob prověřujeme pro podezření z převaděčství. Jedná se o osoby různých státních příslušností,“ popsala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jsou mezi nimi tři Maďaři, tři Švédi a po jednom občané Turecka, Rumunska a Německa.

Vnitro má nový web o migraci

Ministerstvo vnitra chce vyvrátit rozličné mýty o migraci, které ve společnosti kolují, a uvádět informace na pravou míru. Zprovoznilo proto nové webové stránky o migraci. „Chceme dát občanům jasnou a zřetelnou informační bázi,“ komentoval vznik speciální stránky ministr vnitra Milan Chovanec. „Zprávy chceme uvolňovat hned, jakmile to bude možné, aby občané České republiky věděli, jaká je situace, co se v daný den událo, kolik migrantů přišlo a jaký je například stav v našich uprchlických zařízeních,“ dodal.

Jsou podezřelí ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V případě odsouzení jim hrozí od dvou do dvanácti let vězení.

Cizinecká policie v týdnu od 31. srpna do 7. září odhalila na našem území i celkem 519 běženců. „Z uvedeného počtu zajištěných migrantů dominuje největší skupina (214 běženců) zjištěná v noci z pondělí na úterý ve vlaku Metropol v Břeclavi. Další zajištění cizinci byli odhalení převážně na silnicích v dodávkových vozech,“ uvedla Rendlová (o zadržení skupiny čtěte více zde).

Cizinecká policie také pokračuje v propouštění celkem 230 běženců ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl. Od čtvrtka opustilo zařízení 172 z nich (o propouštění více čtěte zde). Další pak budou propuštění v následujících dnech, informovala Rendlová.

Od začátku opatření vyhlášeného 17. června ministrem vnitra policie v Česku zadržela 2 658 nelegálních migrantů.

Propuštěným Syřanům od pátku pomáhá Červený kříž

Syřanům propuštěným z uprchlických zařízení po dohodě s ministerstvem vnitra od pátku pomáhá i Český červený kříž. Jeho pracovníci se o propuštěné uprchlíky starají podle vedoucí úseku odborných činností Miroslavy Jirůtkové od okamžiku, kdy opustí brány detenčního zařízení v Bělé pod Bezdězem, Zastávce u Brna nebo Vyššných Lhotách.

Tmavý chléb, žádné uzeniny

Červený kříž má pro potravinové balíčky jasná pravidla. Například v nich nesmí být jakákoli uzenina. „Víme, že nejedí vepřové, takže to tam v žádném případě není a víme, že k uzeninám mají určitou nedůvěru, i kdyby nebyly z vepřového. Takže to jsme vyřadili,“ popsala Jirůtková. Uprchlíci tak dostávají tmavé pečivo, nejlépe chléb. „Pokud jim poskytujeme třeba bagety, kde jsou sýry, tak víme, že tavené sýry ano nebo je dobrá cihla. Příchuťové věci totiž nejsou rovněž dobré, protože je neznají a mohou být k nim nedůvěřiví. V žádném případě ne plísňové sýry,“ doplnila. Pokud dostávají propuštění uprchlíci balenou vodu, tak neperlivou.

Pracovníci červeného kříže propuštěné migranty doprovodí na nádraží, je-li to potřeba pomohou jim se zorientovat, se zakoupením jízdenky, případně místenky. Problémy s komunikací podle Jirůtkové nejsou. „Ve většině případů komunikují anglicky,“ uvedla. „Chci zdůraznit, že se jedná o ty syrské občany, kteří jsou finančně nezabezpečeni,“ poznamenala.

Červený kříž jim poskytuje také potravinové balíčky, vodu, hygienické potřeby či pomáhá s pořízením jízdenek. „S velkým úspěchem se setkávají hygienické balíčky,“ prozradila Jirůtková. V případě potravinových balíčků je podle ní situace trochu komplikovanější. „Vzhledem k jejich vyznání a jiné kultuře jsou k nim z počátku trochu nedůvěřiví, protože nevědí, co v nich je,“ vysvětlila.

Na pomoc červeného kříže migrantům v České republice zvláštní sbírka vypsána není. „Samozřejmě, vzešla-li by potřeba, to je jiná věc,“ podotkla Jirůtková s tím, že na pomoc Sýrii běží veřejná sbírka už dlouhodobě.

Propuštěné Syřany v Bělé vozí na místní vlakové nádraží:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video