Do Německa za víkend dorazilo dvacet tisíc migrantů. Bavorsko nestíhá

  • 1259
Do Německa za uplynulý víkend přijelo přes Mnichov takřka 20 tisíc běženců, což je znatelně více, než se předpokládalo. S odvoláním na bavorské úřady o tom v pondělí ráno informovala agentura DPA. Francois Hollande dopoledne oznámil, že Francie v následujících dvou letech přijme na 24 tisíc migrantů.

Jen za neděli přitom přijelo do Německa 13 tisíc lidí. Tento údaj zveřejnila v neděli pozdě večer mluvčí hornobavorského vládního obvodu Simone Hilgersová. V sobotu zaregistrovaly německé úřady 6 900 uprchlíků, kteří přijeli přes Mnichov.

Běženci byli zčásti ubytováni v Mnichově a na dalších místech v Bavorsku, část pak odjela do jiných německých spolkových zemí.

„Naše kapacity docházejí. Přibližujeme se k hranicím našich možností, a to velmi zřetelně,“ řekla Hilgersová o ubytovacích možnostech.

O víkendu dorazili do Německa běženci, kteří dosud zůstávali v Maďarsku. Berlín i Budapešť víkendové přijetí tisíců uprchlíků označují jako mimořádné opatření učiněné z humanitárních důvodů (více o přijetí uprchlíků do Německa se dočtete zde). V Evropské unii totiž platí takzvané dublinské dohody, podle kterých musí žádost o poskytnutí azylu projednat ta země, v níž uprchlík poprvé vstoupí na půdu Evropské unie.

Německé úřady odhadují, že letos by o azyl v Německu mohlo požádat až 800 tisíc lidí (více o odhadech počtu žadatelů o azyl v Německu se dočtete zde). Jen v srpnu bylo v zemi registrováno přes 100 000 žadatelů o azyl.

Příliv uprchlíků ustal, Orbán velí k ochraně hranic

Podle rakouské policie se příliv uprchlíků z Maďarska do Rakuska po víkendovém náporu zmírnil.Poslední skupina 260 běženců překonala hranice těsně před půlnocí a zamířila vlakem do Vídně. Na hraničním přechodu Nickelsdorf se poté obnovil normální provoz.

Rakušané v neděli vyrazili na pomoc uprchlíkům do Maďarska:

Policejní mluvčí Helmut Marban řekl, že se úřady opět zaměří na namátkové kontroly vozidel zejména ve snaze zadržovat pašeráky lidí. Zároveň ale čekají, zda se příliv lidí opět prudce nezvýší. Zatím není jasné, kdy rakouské úřady ukončí mimořádná opatření související s příchodem migrantů.

Portál o uprchlících

Ministerstvo vnitra v pondělí zprovoznilo nové webové stránky o migraci. Na novém portálu najde veřejnost, novináři i státní správa řadu aktuálních statistik, informace o integraci cizinců, tiskové zprávy nebo důležité dokumenty, které se migrační politiky týkají. Na webu je též možno nalézt rozsáhlý slovníček pojmů, odpovědi na často kladené dotazy nebo nejdůležitější kontakty na resortní odbor azylové a migrační politiky.

„Nechceme šířit paniku, ale naopak lidi uklidnit. Jsem přesvědčen, že naše republika situaci zvládá a je připravena ji zvládnout i v budoucnu,“ deklaroval ministr vnitra Milan Chovanec a připomněl, že například po internetu se šíří různé „zaručené“ zprávy. „Chceme dát občanům jasnou a zřetelnou informační bázi,“ okomentoval Chovanec vznik nového portálu.

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí znovu řekl, že jeho vláda nemůže přijmout uprchlické kvóty navrhované Evropskou komisí, a to do té doby, než bude vyřešena ochrana vnějších hranic Evropské unie. Podle Orbána by unie měla vytvořit fond pomoci „třetím zemím“, jako je například Turecko, aby se jim pomohla vypořádat se na jejich územích s problémem masové migrace.

Orbán také v projevu před maďarskými velvyslanci uvedl, že Maďarsko bude dodržovat schengenská pravidla. Řekl, že je v prvotním zájmu EU, aby Maďarsko bylo schopné chránit svoje hranice. Na adresu běženců rovněž řekl, že „nejde o uprchlíky, ale o přistěhovalce“.Orbán prohlásil, že v 90 procentech členských států EU se názory obyvatel a „politických elit“ rozcházejí, což je vážný problém v demokracii. „Demokratický systém z dlouhodobého hlediska nemůže fungovat s tímto vnitřním rozporem,“ řekl.

Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres varoval, že agentury starající se o běžence v táborech v krizových oblastech jsou na pokraji bankrotu a nejsou s to zajistit základní potřeby pro miliony běženců. Poukázal zejména na zhoršující se situaci v Libanonu a Jordánsku, kde je nepřijatelný nedostatek potravin a lékařské péče pro čtyři miliony lidí, kteří uprchli ze Sýrie. Proto se také Syřané rozhodují cestovat dál na severozápad do Evropy. V roce 2010 ze země prchalo v průměru 11 000 lidí denně, nyní 42 000.

Za dva roky přijmeme 24 tisíc migrantů, slíbil Hollande

Francouzský prezident François Hollande v pondělí navrhl uspořádat ve Francii mezinárodní konferenci k přistěhovalecké krizi. Na své pravidelné půlroční tiskové konferenci oznámil, že Francie přijme 24 000 migrantů v příštích dvou letech.

„Krizi vyvolanou přílivem migrantů u bran Evropské unie je možné zvládnout. Evropská komise navrhne rozdělit (mezi země EU) 120 000 běženců v příštích dvou letech. Pro Francii to bude znamenat 24 000 osob. Uděláme to,“ prohlásil podle AFP Hollande.

Evropská komise ve středu požádá členské státy EU, aby si urychleně rozebraly 120 000 dalších běženců. Francie jich má podle návrhu přijmout 24 031 a Německo 31 443, upřesnila AFP. Jde podle komise o to ulehčit situaci zemím v „první linii“ jako je Itálie, Maďarsko a Řecko.

Podívejte se, jak v Německu vítají uprchlíky:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video