SMS za volantem je horší než alkohol. Píše je polovina řidičů

  • 102
Telefonování, psaní SMS, ladění rádia nebo kontrola sociálních sítí za volantem nebezpečně zvyšují riziko dopravní nehody. Podle některých zahraničních studií je esemeskování za volantem dokonce třikrát nebezpečnější než alkohol v krvi řidiče.

Na zbytečný risk upozorňuje BESIP v kampani Děláš to taky.

Jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod je situace, kdy se řidič plně nevěnuje dění na silnici. Vnímání řidiče přitom nebezpečně ovlivňuje i pouhé ladění rádia. Podle výzkumů z USA řidič, který píše SMS, nabourá třiadvacetkrát častěji než ten, který se plně věnuje řízení.

Nebezpečná elektronika za volantem

  • mluvení/poslech telefonu - 1,3x větší riziko nehody
  • ladění elektronického zařízení - 1,4x větší riziko nehody
  • vyhledávání telefonního čísla - 3x větší riziko nehody
  • použití elektronického zařízení - 7x větší riziko nehody
  • psaní SMS - 23x větší riziko nehody

Přitom až 60 procent řidičů přiznává, že běžně používá mobil při řízení. A 49 procent řidičů ve věku do 35 let běžně čte a odesílá textové zprávy za volantem. Až 71 procent lidí ve věku mezi 18 a 49 lety pak připouští, že píší texty, nebo hovoří do telefonu, zatímco sedí za volantem jedoucího auta. A například ve Velké Británii každý pátý řidič v průzkumu přiznal, že se věnuje při řízení kamarádům na sociálních sítích.

„Všechno, co děláme při řízení, ačkoliv to třeba jako telefonování není zakázáno, odvádí naši pozornost. Zvlášť v době chytrých telefonů. Řada lidí při řízení vyřizuje nebo čte e-maily, chatuje na sociálních sítích, a podobně. Nikdo si přitom neuvědomuje, že i to je vlastně zakázáno, protože držíme v ruce telefon,“ upozorňuje šéf BESIPu Martin Farář.

Stačí se otočit na dítě

Nejde však o samotný přestupek, jde doslova o život. „Stačí se otočit na dítě vzadu nebo nastavovat navigaci. Během sekundy, kdy se nedíváme před sebe, ujedeme ve městě při padesátikilometrové rychlosti vzdálenost delší než jsou tři přechody pro chodce. Při devadesátikilometrové rychlosti mimo město už je to 25 metrů. A stromy jsou okolo silnic podstatně blíže,“ dodává Farář s tím, že pozornost odvede i otevírání lahve s pitím nebo rozbalování bagety, o úpravách vzhledu u dam ani nemluvě.

Pro řidiče přitom není jednoduché stoprocentně se věnovat situaci na silnici. Elektronika v autě dávno neznamená pouze klimatizaci nebo autorádio, většina řidičů před delší jízdou automaticky zapojuje navigaci či smartphone a cestou upravuje nastavení přístroje.

„Nesprávný způsob jízdy, pod kterým najdeme vlastně nevěnování se řízení z jakéhokoliv důvodu, je především v letních měsících od roku 2010, s výjimkou roku 2014, nejčastější příčinou tragických nehod. Málokdy se podaří zjistit, proč řidič vjel nečekaně do protisměru nebo vyjel ze silnice a naboural například do stromu. Každoročně přitom při těchto nehodách zemře o prázdninách více než 40 lidí,“ uzavřel šéf BESIPu.

Nová kampaň Děláš to taky se zaměřila na bezpečnost dětí. Má upozornit rodiče, že špatným příkladem mohou své potomky ohrozit a nepřímo tak způsobit nehodu.