Na US Open pokračují jen Berdych a Kvitová, tři Češi skončili

• 224
První týden grandslamového US Open z českých tenistů přežili pouze dva nejlepší. Osmifinále si v New Yorku zahrají Tomáš Berdych a Petra Kvitová. Další tři Češi - Jiří Veselý, Petra Cetkovská, Barbora Strýcová - v sobotu vypadli.

Kvitová smetla Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovou 6:2, 6:1. Berdych ve čtyřech setech udolal Guillerma Garcíu-Lópeze. Veselý po dvou prohraných setech skrečoval utkání s domácím Johnem Isnerem. Cetkovskou vyřadila Italka Flavia Pennettaová. Strýcová ztratila duel s Němkou Sabine Lisickou, ačkoliv vedla 5:1 ve třetím setu.

Tento duel uzavřel sobotní dění na Grandstandu a diváci shlédli další zajímavou bitvu. Strýcová se přetahovala s Lisickou dvě a tři čtvrtě hodiny, nakonec musí strávit hodně palčivou porážku.

Česká tenistka Barbora Strýcová hraje ve 3. kole US Open.
Česká tenistka Barbora Strýcová bojuje ve 3. kole US Open.
Německá tenistka Sabine Lisická se soustředí na míček v zápase 3. kola US Open.

I přes velké množství chyb měla Češka zápas nasměrovaný k vítězství. Prohrávala sice 4:6 a 0:2, ale pestrou hrou získala na kurtu převahu a v rozhodující třetí sadě chytře čekala na chyby soupeřky, měla k dispozici náskok dvou brejků, vedla 5:1. Přesto padla.

Lisická si vyžádala pauzu na ošetření kolene za stavu 1:4, posléze šesti gamy v řadě zápase otočila. Němka byla po vítězství velmi dojatá. Naštvaná Strýcová se z kurtu rychle pakovala.

Kvitová se na kurtu dlouho nezdržovala

Čtvrtá hráčka světového žebříčku Kvitová překročila ladným krokem nebezpečnou hranici. Na šesti z posledních 11 grandslamů právě ve 3. kole skončila. Ale teď v New Yorku je dobře naladěná.

Kvitová začala program na centrálním dvorci Arthura Ashe v česko-slovenském souboji se Schmiedlovou, 32. nasazenou. A zdržela se pouze hodinku. Opět nastoupila s preventivně ovázaným pravým stehnem a tentokrát v červených šatech.

Slovenská zbraň „A.K. 32“ Schmiedlová byla neškodná. Kvitová si připsala 29 vítězných úderů a 20leté soupeřce povolila pouze tři gamy.

„Jsem nadšená, že si tady konečně (po třech letech) zase zahraju i druhý týden. Minulý týden jsem v New Havenu získala sebevědomí a to jsem dnes ukázala. Cítím se uvolněně, tenis si užívám a jsem moc ráda, jak jsem dnes hrála,“ řekla Kvitová v rozhovoru na kurtu.

„Překvapila jsem sama sebe, jak dobře jsem hrála. Některé výměny se povedly. Servis byl super. Na returnu jsem byla solidní. Taky jsem pár míčů doběhla a chodila si pro lehké voleje na síť,“ dodala pak v interview s českými reportéry. (celý rozhovor ZDE)

Její další soupeřkou bude překvapivě Britka Johanna Kontaová (97. WTA), která vyřadila osmnáctou nasazenou Andreou Petkovicovou z Německa.

Berdych ztratil set, ale s bojovným Španělem si poradil

Vybrané kurzy

Jak to vidí Tipsport

Čilič - Chardy1,48 x 2,67

S. Williamsová - Keysová1,16 x 5,35

Vinciová - Bouchardová 1,57 x 2,40

Ve stejný čas jako Kvitová nastoupil šestý hráč světa Berdych na kurtu číslo 17 proti Španělu Guillermovi Garcíovi-Lópezovi. Také končil s vítězným gestem, ale mnohem později. Jeho zápas se protáhl na téměř tři a půl hodiny.

García-López hodně zlobil, Berdych navíc ze začátku utkání hodně kazil. Celkový počet nevynucených chyb (63) není lichotivý.

Český dlouhán si mnohokrát hlasitě zanadával. V průběhu druhé setu mírně kulhal, ale pravý kotník si ani nenechal ošetřit. Klíčový byl tie-break druhého setu, v němž dokonce čelil skoro 30letý Čech setbolu. Koncovku však po dramatickém průběhu ovládl právě Berdych.

„Byla to dobrá bitva. Guillermo bojoval statečně. Od druhého setu jsem se ale cítil lépe a silněji. Začal jsem si vytvářet šance a využívat je. Jsem rád, že jsem to dotáhl do konce,“ pravil Berdych po zápase.

V cestě do čtvrtfinále stojí Richard Gasquet z Francie.

Český tenista Tomáš Berdych hraje ve 3. kole US Open.
Španělský tenista Guillermo García López hraje ve 3. kole US Open proti...

Veselý nedohrál zápas, Federera vyzve Isner

Talentovaný Jiří Veselý podruhé za sebou čelil na turnaji „bombarďákovi“ s dělovým servisem a vysokým počtem es. Zatímco Chorvata Karloviče odstavil, domácí John Isner byl na jeho síly.

Veselého navíc porazilo i vlastní tělo - nechal si rovnat krk a za stavu 3:6, 4:6 utkání vzdal, přišel za převlékajícím se Američanem, pogratuloval mu k výhře a se smutným výrazem odešel z kurtu Louise Armstronga. Domácí dlouhán tak v boji o čtvrtfinále vyzve slavného Rogera Federera.

„V noci jsem si přeležel krk. Od rána jsem nemohl pořádně hýbat s hlavou. Snažil jsem se to na kurtu vydržet, ale bylo to čím dál horší. Strašně mě to mrzí, ale nesmím se tím moc zabývat,“ vysvětlil Veselý, v čem byl problém. (celý rozhovor čtěte ZDE)

Český tenista rozšířil seznam skrečí na letošním US Open na šestnáct, což je nejvíc v novodobé historii grandslamů.

Cetkovské se vydařil jen první set

Po Berdychovi přišla na řadu na sedmnáctce Petra Cetkovská, příjemné překvapení turnaje. Zkušená Češka v minulém kole vyřadila Caroline Wozniackou. loňskou finalistku.

Cetkovská si výkonem ve čtvrtečním nočním duelu získala newyorské publikum a do začátku zápasu s Italkou Pennettaovou si přenesla na kurt pohodu ze zmiňovaného utkání. První set vyhrála s přehledem - 6:1.

Česká tenistka Petra Cetkovská hraje ve 3. kole US Open.

Od druhé sady však přibývalo chyb na straně české hráčky. Jeden (z celkových šesti) brejků Cetkovská darovala Pennettaové dvěma dvojchybami v řadě. Skóre 6:1, tentokrát pro Italku.

Rozhodující set byl dramatický, tenistky občas předvedly pěkné výměny a potlesk si zasloužily především skvělé forhendy sympatické Češky.

Cetkovská sice dohnala ztrátu, ale v sedmém gamu nedokázala brejk potvrdit. A Pennettaová v závěru udržela nervy. Překvapivě dlouhé tažení Petry Cetkovské závěrečným grandslamem sezony tak končí ve 3. kole.

„Jsem trošku smutná, zklamaná a bolí to, protože jsem vyhrála první set celkem hladce, ale to bylo jasný, že to nemůže mít hladký průběh,“ řekla Cetkovská. „Chyběla mi dnes malinko energie, ale je to třetí kolo a nikdo není na sto procent. V tom to ale nebylo, udělala jsem v koncovce pár chyb, které jsem neměla. Musím to brát pozitivně, byl to krásný turnaj.“

Program dne na Grandstandu uzavřela Barbora Strýcová, která podlehla Sabine Lisické z Německa 4:6, 6:4, 5:7, přestože vedla ve třetím setu 5:1. „Jsem smutná. Mohla jsem poprvé v životě hrát osmifinále na US Open,“ řekla Češka. „Ona ale v závěru začala všechno trefovat. Zkoušela jsem ji zastavit, ale nešlo to. Má páru.“