Gripeny českých vzdušných sil na Islandu

Gripeny českých vzdušných sil na Islandu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vojáci na Islandu zkoušeli přežít na moři. Gripeny čeká vylepšení

  • 2
Úplně jiné podmínky, ale také možnost vyzkoušet si operace, které nad střední Evropou nejsou možné. Tak velitel vzdušných sil České republiky Libor Štefánik zhodnotil v sobotu v Hradci Králové uplynulou misi českých Gripenů na Islandu. Představil také novinky, které budou české stroje do konce roku 2017 mít.

Čeští piloti si při své misi v ostrovním státě (psali jsme o ní zde) vyzkoušeli například přežití na moři, vylíčil Štefánik novinářům na 22. ročníku letecké přehlídky CIAF v Hradci Králové.

„Na Islandu jsou jiné podmínky, takže je tam povoleno létat nad mořem ve vyšších rychlostech. Mohli jsme tam proto natrénovat věci, které nemůžeme reálně trénovat přímo tady v České republice, neboť kvůli hustotě osídlení, jaká tady je, by byla nepřípustná hlučnost. Byl to maximální benefit této mise, protože jsme létali nad oceánem, a takový trénink má i svá specifika, například přežití na moři,“ prozradil Štefánik.

Cestou na Island čeští piloti rovněž využili spolupráce s Italy, díky nimž tankovali za letu. „Jde o náročný úkol, který cvičíme od roku 2012,“ dodal šéf letectva.

Zároveň prozradil, jakým způsobem by měly být nejrychlejší letouny české armády do konce roku 2017 dozbrojeny.

„Díky novému kontraktu, podepsanému naší vládou v roce 2014, budou všechny letouny Gripen upgradovány. Půjde například o instalaci zařízení link 16, což je datové spojení, které mají letouny NATO. My v současné době máme datové spojení intralink, kdy mezi sebou může komunikovat jen rodina gripenů. Naše gripeny budou moct po této zástavbě komunikovat se všemi letouny, které toto spojení mají. Budou vybaveny i tak, aby mohly útočit nejen proti vzdušným cílům, ale i proti pozemním,“ uvedl Štefánik.

Návštěvníky přehlídky CIAF nadchly bojové letouny (5. září 2015):

5. září 2015