Uprchlíci z Rakouska pokračují do Německa, část už dorazila do Mnichova

  • 1391
Uprchlíci, kteří dorazili v sobotu z Maďarska do Rakouska, se postupně vydávají na další cestu. Rakouská policie uvedla, že do Německa už odjelo 2 200 lidí. První z nich už dorazili do Mnichova. Německo během soboty očekává příjezd až deseti tisíc migrantů.

Do bavorské metropole dojel mimořádný vlak, který přivezl asi 450 migrantů. Z nádraží budou převezeni do provizorně vytvořeného registračního centra. Německé dráhy vypravily mimořádné spoje určené k převozu uprchlíků a posílily i personál na nádražích.

Na nádraží v Mnichově se shromáždily desítky dobrovolníků i řadových Němců, kteří přišli uprchlíky přivítat. „Chtěli jsme jim jen dát najevo, že jejich mučení je u konce,“ uvedla jedna z přítomných Hedy Guptaová. „Sama mám děti a pětileté vnouče a když si představím, čím tyto děti musely projít, je mi z toho úzko,“ citovala ji zpravodajka britského deníku The Guardian.

Němci vítali uprchlíky v Mnichově jídlem, oblečením a hračkami pro děti:

05.září 2015 v 20:11, příspěvek archivován: 05.září 2015 v 22:08

probably the most beautiful pic I've seen in a while, this little girl is a refugee who's in München, Germany pic.twitter.com/ez3yUTMuB4

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu uvedla, že se země dokáže vypořádat s obrovským přílivem uprchlíků bez toho, aby musela zvyšovat daně a ohrožovat svůj dosud vyrovnaný rozpočet. Jen v srpnu se v Německu registrovalo více než 100 tisíc žadatelů o azyl a země očekává, že letos celkem dorazí až 800 tisíc lidí, což je čtyřikrát více než loni.

Agentura AP v návaznosti na to informovala o incidentu v Berlíně, kde policie prohledala byt šestadvacetiletého muže, který údajně na Facebooku oslavoval smrt tříletého syrského chlapce, který se utopil na cestě z Turecka do Řecka. Podle mluvčí berlínské policie muži zákona dnes brzy ráno v bytě zabavili počítač a dva mobilní telefony. Muž je vyšetřován kvůli „hanobení památky zesnulých a podněcování k nenávisti“. Pokud bude obviněn, budou mu hrozit až tři roky vězení.

Do Rakouska už od sobotního rána dorazilo 6 500 uprchlíků. Skoro všichni chtějí podle rakouského ministerstva vnitra do Německa. „Bude jim umožněna další cesta,“ uvedlo ministerstvo na Twitteru. Na cestu už se vydalo 2 200 z nich. „Žádná spolehlivá čísla zatím nemáme, ale během soboty očekáváme pět až deset tisíc uprchlíků,“ řekl podle agentury Reuters německý policejní mluvčí Stefan Sonntag.

Rakouská ministryně vnitra: ostnatý drát nic nevyřeší

„Evropa se musí probudit, čas snění už je pryč,“ uvedla v souvislosti s migrační krizí rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. „Jde o výzvu pro celý evropský kontinent, na kterou je třeba dát jednotnou odpověď. Kdo si myslí, že vystoupení z EU nebo plot s ostnatým drátem kolem Rakouska problém vyřeší, ten se mýlí,“ dodala.

Migranti dorazili do Rakouska poté, co jim maďarská vláda přestala bránit v opuštění země. Celkem vypravila vláda devadesát autobusů a na hranice dopravila 4 500 lidí. Žádné další přesuny nechystá, uvedl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

Tisíce lidí dovezly autobusy k hranicím odkud musely pěšky do Rakouska na asi dva kilometry vzdálené nádraží v Nickelsdorfu.

Na spolupráci s maďarskou stranou si stěžoval policejní ředitel v rakouské spolkové zemi Burgenland, Hans Peter Doskozil. „Naším největším problémem je to, že nám Maďaři nedovolí, aby na jejich území vjely naše autobusy a vyzvedly tam uprchlíky,“ řekl.

Z nádraží v Nickelsdorfu vypravilo Rakousko speciální vlaky směřující s migranty do Vídně. „Jsme šťastní. Půjdeme do Německa,“ řekl reportérům agentury Reuters Syřan Mohammed, který přešel z Maďarska v hustém dešti.

Běženci zabalení do dek a spacáků dostávají na nádraží od humanitárních pracovníků ovoce a vodu. Někteří je vítají s transparenty: „Refugees welcome“ (Uprchlíci, vítejte).

Rakouský přístup se podle uprchlíků liší od toho maďarského. „Maďarsko by mělo být vyloučeno z Evropské unie. Tak hrozné zacházení!“ nechal se slyšet jeden mužů, který nechtěl být jmenován.

Uprchlíci si stěžují na přístup Maďarska. Záběry z tábora, nádraží a dálnice:

5. září 2015

„Německo, Německo!“ skandují pochodující uprchlíci

Tisíce lidí stanovaly několik dní na maďarském vlakovém nádraží v Budapešti, zatímco jim vláda nedovolila nastoupit do vlaků, aby tak neporušila evropskou azylovou politiku. V pátek tak uprchlíkům došla trpělivost a vydali se po dálnici směrem do Rakouska pěšky (více čtěte zde).

Podle svědků z dálnice vedl uprchlíky jednonohý Syřan a lidé hlasitě skandovali „Německo, Německo!“ Maďarská vláda na situaci zareagovala zřízením asi stovky autobusů, které vyčerpané běžence naložily a odvážejí je do Vídně.

Z přijímacího tábora ve Vámosszabadi, ležícího nedaleko Györu na severozápadě Maďarska, se v sobotu vydalo na pěší pochod směrem k rakouské hranici dalších asi 200 lidí, uvedla agentura DPA s odvoláním na maďarskou státní televizi. Na stejnou cestu prý vyrazili také uprchlíci z tábora v Debrecenu, který leží na východě Maďarska.

Rakousko se v pátek v pozdních večerních hodinách dohodlo s Německem, že uprchlíky přijme. Podle jejich představitelů se Evropa už dostala na zlomový bod své azylové politiky (více čtěte zde). „Je to vítězství!“ uvedl k dohodě s Německem o přijímání uprchlíků rakouský kancléř Werner Faymann.

Uprchlická krize

Německo očekává, že v letošním roce přijme 800 tisíc uprchlíků. Slíbilo také, že syrské uprchlíky bude přijímat nehledě na to, kde překročili hranice Evropské unie, což je v rozporu s evropskými směrnicemi.

Maďarsko chce posílit kontrolu hranic

Maďarsko zastává v azylové politice opačný názor. Jeho premiér Viktor Orbán je přesvědčený, že Evropě hrozí zánik, pokud nebude chránit své hranice. „Jestliže nebudeme chránit naše hranice, pak přijdou do Evropy znovu a znovu desítky milionů,“ prohlásil podle agentury MTI šéf maďarské vlády, když hovořil v sobotu se státním rozhlasem.

Postěžoval si také na to, že většina vedoucích činitelů EU si myslí, že do unie by měl být vpuštěn každý. „Jestli ale necháme přijít každého, pak to znamená konec Evropy,“ zdůraznil Orbán, podle něhož by v takovém případě byla masová migrace „nekonečná“.

„My Maďaři, pokud chceme mít nadále možnost volně se pohybovat po Evropě, musíme chránit naše hranice a rovněž tak musíme na Východním nádraží v Budapešti vynutit respektování pravidel Evropské unie,“ řekl.

Poukázal přitom na to, že většina uprchlíků, kteří se utábořili na nádraží Keleti, se nechce registrovat v Maďarsku, nýbrž se chce dostat do Německa. Maďarsko je ale nemůže nechat projít, protože by tím riskovalo, že Rakousko uzavře své hranice. „Pokud jim Německo dá víza, můžeme je nechat jít,“ dodal Orbán.

Premiér v sobotu také uvedl, že v rámci ochrany maďarských hranic by chtěl k Srbsku vyslat armádu, pokud mu to parlament povolí. Vojenská hradba by tak měla vzniknout na hranici se Srbskem 15. září. „Po 15. září přijdou velké změny ... a krok za krokem dostaneme hranici pod kontrolu. Vyšleme tam policii a pak, když dostaneme svolení parlamentu, nasadíme armádu,“ řekl Orbán, který je šéfem národně konzervativní strany Fidesz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue