Vnitro zvažuje koridor pro uprchlíky. Vlaky z Maďarska by doprovázela policie (ilustrační foto). | foto: Reuters

Česku se vyhněte, radí manuál pro uprchlíky. Cestu může zrychlit koridor

  • 546
Česko a Slovensko zvažují, že vytvoří železniční koridor pro syrské uprchlíky mířící z Maďarska do Německa. Uprchlíci by se tak vyhnuli zdržení a kontrole při cestě na Západ. Průjezd přímých vlaků by doprovázela policie. Nyní má Česko mezi běženci pověst země nevhodné pro tranzit.

„Pokud platí příslib Německa, jsme schopni realizace po dohodě Maďarska a Německa,“ uvedl na pátečním brífinku ke zřízení koridoru ministr vnitra Milan Chovanec. Vlak by sice doprovázeli policisté, jeho pasažéry by ale nekontrolovali. Ručila by za ně maďarská strana.

Požadujeme vojenskou operaci proti pašerákům lidí, řekl Chovanec

Německo přislíbilo, že bude samo vyřizovat žádosti o azyl syrských uprchlíků. Budapešť by zase musela zajistit, aby ve speciálních vlacích byli skutečně jen syrští uprchlíci zaregistrovaní poprvé v Maďarsku.

Policisté na českém nebo slovenském území by pouze kontrolovali, aby uprchlíci nesměřovali jinam, než jak zněla dohoda. Složitá práce s jejich identifikací by odpadla, stejně jako zdržení v jejich cestě způsobené zadržením.

Plníme si své povinnosti, říká Chovanec

Nyní přechod přes Českou republiku znamená pro běžence zdržení v řádu několika měsíců. Tato informace se mezi nimi šíří velmi rychle. „Dostal se mi do ruky manuál pro migranty. Česká republika a Slovensko jsou v něm zmíněny jako země, kudy nemají chodit,“ řekl Chovanec.

Česko si podle něj takto pouze plní své povinnosti vyplývající z mezinárodních dohod. Kromě toho se tím ale stává zemí nevhodnou pro tranzit. „Jestli to má tento efekt, nám to nevadí,“ uvedl dále ministr. Cizinecká policie donedávna zajišťovala migranty, které Maďarsko z kapacitních důvodů nepřevzalo, na nejdelší možnou dobu. Teprve ve středu rozhodla o propuštění Syřanů, kteří požádali o azyl v Maďarsku (více zde).

Ministerstvo vnitra již dříve sdělilo, že Česká republika není pro běžence cílovou zemí. Stejně je na tom Slovensko, které je také schopno na koridoru spolupracovat. Podle tamního ministra vnitra Roberta Kaliňáka zní základní otázka, proč chtějí uprchlíci do Německa. „Dokud si na to neodpovíme, tak nevyřešíme otázku migrace,“ sdělil. Problém vidí v tom, že Evropská unie rezignovala na návratovou politiku, a v Německu například zůstávají lidé, kteří mají už několik let rozhodnutí o deportaci.

Snažit se přimět lidi, kteří chtějí žít v Německu, aby zůstali v České republice, na Slovensku nebo třeba v Maďarsku, je podle ministrů vnitra nereálné. I proto odmítají povinné kvóty pro přijímání uprchlíků.

Syrští běženci odjíždějí z Česka. Dokumenty, které tady dostali, zahazují:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video