Arabové dráždí Teplice rachejtlemi. Dívka z Jemenu je umravňuje letáky

  • 177
Strážníci v Teplicích řeší nový problém s rodinami lázeňských hostů. Arabská mládež se v parcích plných lidí baví odpalováním rachejtlí. Situaci se snaží uklidnit arabští starousedlíci, kteří v centru umisťují cedule upozorňující arabštinou na platné zákazy a nabádají k ohleduplnosti.

„Nově máme problém s dětskou zábavní pyrotechnikou, kdy se potýkáme s hranicí legálnosti a již nelegálnosti jejího použití, tedy ohrožení života, zdraví popřípadě majetku,“ říká ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Postihnout viníky je podle něj složité, protože některou pyrotechniku mohou používat i děti mladší patnácti let.

Ve středu došlo dokonce ke strkanici mezi místními muži a arabskými teenagery. „Ještě jednou to hodíš a rozpůlím tě, vždyť jsou tady děti,“ křičel jeden z Tepličanů na zhruba sedmnáctiletého hocha, který několik minut odpaloval pyrotechniku.

Na problém zareagovala i sedmnáctiletá teplická studentka Eman Ghaleb, která se už několik měsíců snaží vášně mezi místními a arabskou klientelou uklidnit. Na začátku prázdnin dala dohromady skupinku starousedlíků z arabských zemí, kteří ve svém volném čase uklízejí po nepořádných klientech lázní, rozdávají jim letáčky s pravidly chování a pořádají osvětové programy pro arabské děti.

„Už se nesetkáváme s takovým nepořádkem jako dříve, ubylo i rušení nočního klidu. Spousta dospělých návštěvníků už pochopila následky své nevědomosti a snaží se o nápravu. Děti však zůstávají stále problémem,“ říká studentka gymnázia, jejíž rodina přišla do Teplic v roce 2003 z Jemenu.

Na nevhodné chování upozorní letáky v arabštině

V rámci nové kampaně rozvěšuje na stromy a odpadkové koše v parku letáky, které mají klienty lázní na nevhodné chování upozornit. Několik jich už visí v parku před Novými lázněmi, další od soboty přibudou i v parku ČSA.

„Plakáty budou informovat lázeňské hosty o odhazování odpadků na místa k tomu určená, respektování nočního klidu, o klidu v blízkosti domova pro seniory, dopravních předpisech, neobtěžování psů nebo nevhodném hraní fotbalu na trávníku. Na základně stížností lidí na sociálních sítích jsme připravili také letáky o používání pyrotechniky,“ přibližuje Eman Ghaleb.

Leták s textem ‚Zákaz hraní s pyrotechnikou bez povolení policie‘ se v pátek objevil i na místě středečního incidentu u restaurace Pod Lampou. Výzvy jsou psané arabštinou a češtinou, některé doplňují obrázky.

„Na umístění plakátů máme povolení od magistrátu, a to až do 15. října,“ dodala studentka.

Díky kampaním se situace zlepšila, říká šéf strážníků

Ředitel strážníků tyto aktivity vítá. Jakákoli kampaň k informování zahraničních návštěvníků totiž podle něj může pomoci zlepšit situaci ve městě, kde nespokojenost lidí s chováním muslimských lázeňských hostů vyústila například v několikeré demonstrativní venčení psů (o venčení zde).

„I město se ubírá cestou informačních kampaní. Loni byly v parcích instalovány informační tabule, vznikly i letáky. Strážníky navíc doprovázel předseda muslimské obce, letos ho vystřídal multikulturní asistent, kterého město najalo. Chystá se také vydání velké informační brožury,“ vypočítává Chrdle (o multikulturním asistentovi zde).

Všechna tato opatření přinášejí viditelné výsledky. Podle strážníků došlo v loňském a zejména v letošním roce oproti předešlým letům k výraznému zlepšení.

„V některé dny je park ČSA v takovém stavu, že ho není téměř potřeba ani uklízet. I k rušení nočního klidu dochází výrazně méně než v minulých letech,“ dodává Michal Chrdle.

Pejskaři v Teplicích vyšli do ulic (24. července 2015):

24. července 2015