Nově otevřená Mariánská kasárna zvou na výstavu Salvadora Dalího

  • 0
Mariánská kasárna v Českých Budějovicích se po letech chátrání ve čtvrtek dopoledne kompletně otevřela. Budova, kde sloužil na vojně Jaroslav Hašek i Václav Havel, se proměnila v centrum s moderní galerií, kavárnou i apartmány.

Hlavním lákadlem jsou v součanosti dvě nové velké výstavy v Galerii Mariánská v prvním patře jižního křídla - Surrealismus, socialismus, fašismus a Salvador Dalí: Božský komediant.

„Název odkazuje na jedno z největších Dalího děl, Božskou komedii. Celkem vystavujeme 150 litografií, užité umění z 50. a 60. let, ale i sbírku flakonů na parfémy, které Dalí vytvořil. Všechna díla jsou ze soukromé sbírky,“ řekl kurátor Miroslav Houška.

Ozdobou expozice je bronzová busta Salvadora Dalího od sochaře Josefa Nálepy.

„On byl také československým reprezentantem v jízdě na vodních lyžích. Na závodech ve Francii se náhodou setkal s Dalím a požádal ho, jestli by mohl udělat jeho sochu. Dalí řekl, že mu věnuje čtyři hodiny svého života. Dnes je na světě jen deset těchto jeho bronzových bust,“ dodal Houška.

Vedle surrealistických děl zaujme v jedné místnosti také projekce krátkého animovaného filmu Destino, který Dalí začal připravovat ve 40. letech s Waltem Disneyem. Tehdy vzniklo jen 20 sekund. Disneyho studio ho dokončilo podle Dalího vizuálů nakonec až v roce 2003. Návštěvníci se také dozvědí, že výstřední umělec je autorem obalu žvýkačky Chupa Chups.

Druhá expozice mapuje surrealismus, socialismus a fašismus objektivem českých fotografů. Jednu místnost zaplnily slavné Dalího portréty od Václava Chocholy, který několik dní v roce 1969 fotografoval kníratého exhibicionistu v jeho pařížském apartmánu.

Nechybí ani snímek Dalího s vejcem. „Byla to improvizace. Václav Chochola vyndal z tašky svoji svačinu. Dalí si vzal vejce, které symbolizuje surrealismus, a pózoval s ním,“ líčí Blanka Chocholová, kurátorka výstavy a dcera tohoto významného českého fotografa.

Na otevření se vypravily stovky obyvatel. „Expozice i opravené interiéry jsou úžasné. Mariánská kasárna si to zasloužila, jsou v centru města a teď jsou zase přístupná každému. Těšili jsme se na otevření, jejich osud nám nebyl lhostejný. Škoda, že tak dlouho chátrala,“ svěřila se Jana Řezáčová z Českých Budějovic.

Celková obnova budovy, která je od roku 2005 kulturní památkou, vyšla na 82 milionů korun. Polovinu pokryly peníze z EU, zbytek zaplatil investor ATS Invest. Majitelem je soukromá společnost LFIC, která objekt koupila v dražbě před čtyřmi lety.

Aktuální výstavy jsou v Galerii Mariánská k vidění do 5. listopadu, podle zájmu je organizátoři prodlouží. Základní vstupné je 120 korun. Do konce září také potrvá interiérová část projektu Umění ve městě, který je v druhém patře.