V areálu v Poštorné, kde má být pobočka břeclavské věznice, postavili hasiči za jediný večer 25 stanů. Ty pojmou až tři stovky uprchlíků, kteří nelegálně překročili české hranice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soudci z Břeclavi řeší dětské migranty i v neděli, nechali se očkovat

  • 6
Při kontrolách migrantů na břeclavském nádraží se do hledáčku cizinecké policie dostávají i nezletilí. Ti v těchto dnech nejvíce zaměstnávají břeclavský okresní soud a odbor sociálněprávní ochrany dětí. Na obou institucích je, aby dobře posoudily, jak s mladými běženci naložit.

Většina migrantů u sebe nemívá doklady, a tak se mladí lidé za nezletilé podle odborníků často jen vydávají. Důvod je jednoduchý - při umísťování do zařízení se k nezletilým přistupuje jinak.

„Režim zacházení s nezletilým běžencem bez doprovodu dospělých je jiný než u dospělých. Pokud je totiž zadržen dospělý, tak po všech úkonech putuje do azylového zařízení. Například do Zastávky u Brna. Tam je režim přísnější. Nezletilí ale putují do zařízení, kde jsou umístěné i naše nezletilé děti. Tam je zase režim méně přísný. Mají například možnost vycházek,“ řekl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Jistotu při ověření věku může prokázat i takzvaná kostní zkouška, která se provádí pomocí rentgenu záprstních kůstek na levé ruce.

Běženci mají u sebe peníze i kontakty

Okresní soud v Břeclavi, který rozhoduje o předběžných opatřeních, se nyní nevyhne ani práci o víkendu.

„Cizinecká policie dělá kontroly v úterý, čtvrtek a sobotu. K nám se tak lidé dostanou ve středu, pátek a neděli. Střídáme se tři. Posily nemáme. A tak máme neděle pracovní, které pak řešíme náhradním volnem,“ řekl ředitel správy Okresního soudu v Břeclavi Radoslav Harhaj.

Pracovníci soudu ale řeší i větší potíže. „Měli jsme případy, kdy běženci měli svrab nebo žloutenku typu C. Ta nakonec naštěstí nebyla infekční. Nechali jsme se proto naočkovat,“ dodal Harhaj.

Týdně podle něj mají minimálně jeden případ, což ale nepředstavuje jednoho člověka. Jiné dny pracovníci břeclavského soudu obstarávali i osm lidí. Nejčastěji jde podle Harhaje o nezletilé nad patnáct let.

„Mají u sebe vždy minimálně 1 500 eur, mobilní telefony a kontakty,“ uzavřel. Nezletilé běžence přitom do ústavů převážejí také pracovníci soudu, což je pro ně další čas navíc.

Podívejte se, jak v Břeclavi vyrostl tábor pro uprchlíky: