Obyvatelé Pekingu volný den trávili například rybařením (3. září 2015).

Obyvatelé Pekingu volný den trávili například rybařením (3. září 2015). | foto: Lucie Franková

Číňané jsou hrdí, přehlídku sledují i v televizi, líčí Češka z Pekingu

  • 119
Peking, který obvykle připomíná mraveniště, ve čtvrtek musel zpomalit. Kvůli vojenské přehlídce mají obyvatelé města třídenní volno, z ulic zmizely stánky a spousta restaurací byla zavřená. Atmosféru slavícího města popsala pro iDNES.cz studentka Lucie Franková, která se v Pekingu nyní pohybuje.

„Myslím, že Číňané měli o přehlídku opravdový zájem. Když jsme opouštěli náš hotel, byl poměrně prázdný a většina zaměstnanců sledovala záznam přehlídky na televizích v hale,“ popsala česká studentka mezinárodních studií. „Určitě je zde znatelná protijaponská nálada i projevy vítězství nad Japonci.“

OBRAZEM: Čína ukázala ničitele letadlových lodí i své nejnovější tanky

Jelikož kvůli přehlídce byly zavřené některé turistické atrakce, museli se návštěvníci Pekingu i místní zabavit jinak. „Zavítali jsme do parku, kde se platilo nízké vstupné. Byly tam celé rodiny s dětmi, mnoho lidí rybařilo, hrála hudba. Atmosféra tam byla uvolněná a moc příjemná,“ dodala Franková.

Na Číňanech bylo podle ní patrné, že jsou na svoji zemi v den oslav i čtvrteční přehlídku hrdí. „Lidé, se kterými jsem mluvila, zněli nadšeně. Přehlídku považují za ukázku síly jejich země a těší je, že se Čína o své zájmy dokáže postarat sama,“ popsala čtvrteční atmosféru v hlavním městě studentka.

Obyčejní Číňané se přitom až na pár výjimek na přehlídku nedostali. Okolí náměstí Nebeského klidu bylo ve čtvrtek uzavřeno a dovnitř byli vpuštěni jen lidé, kteří se prokázali rudou pozvánkou (více o vojenské přehlídce v Číně si můžete přečíst zde). Podle ČTK hlídkují na každém rohu už několik dní policisté, jimž pomáhají i dobrovolníci.

Kromě členů zahraničních delegací, válečných veteránů, hudebníků vojenských kapel, reprezentantů čínských menšin či zástupců médií to byly i stovky Číňanů vyhlížejících jako turisté, kterým se z různého důvodu dostalo pozvání. Před zahájením přehlídky se za palčivého vedra dychtivě fotili a natáčeli s čínskými vlaječkami v rukou před historickou budovou Zakázaného města, již zdobí zavěšená podobizna zesnulého vůdce Mao Ce-tunga.

Čína velkolepou přehlídkou vojenské techniky na náměstí Nebeského klidu oslavila porážku Japonska ve druhé světové válce. Současný čínský režim na oslavy pozval své spojence, na náměstí tak pochodovaly i jednotky ruské a venezuelské armády. Mezi hosty nechyběli zástupci KLDR, ruský prezident Vladimir Putin nebo súdanský prezident al-Bašír. Jediným nejvyšším představitelem státu Evropské unie byl v Pekingu český prezident Miloš Zeman, jenž využil příležitost k jednání s ruským protějškem (více zde).

Podívejte se na záběry z vojenské přehlídky v Pekingu.

3. září 2015

Na přehlídku přicestoval český prezident Miloš Zeman.

3. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue