Maďarský vlak plný uprchlíků k Rakousku nedojel, běženci se vzbouřili

  • 1951
Uprchlíci, kteří ve čtvrtek ráno nasedli v Budapešti do vlaku, k vytouženým rakouským hranicím nedojeli. Policie soupravu zastavila ve městě Bicske, kde je záchytné centrum a pokusila se do něj migranty přepravit. Uprchlíci protestují a odmítají vlak opustit.

Když vlak zastavil ve městě Bicske vzdáleném asi 35 kilometrů západně od Budapešti, začali nespokojení uprchlíci bušit na okna vlaku a skandovat „Do tábora ne, do tábora ne“ a „Německo, Německo“.

Podle reportéra britské BBC, který ve vlaku cestoval spolu s migranty, nastoupilo několik policistů už v Budapešti. Desítky těžkooděnců pak čekaly v Bicske na nástupišti, až souprava přijede.

Další běženci, kteří byli vyvedeni z vlaku a zůstali uvězněni v nádražním podchodu, prolomili policejní řady a pokusili se dostat zpět do vlaku. V soupravě cestují především Syřané, kteří se v horkém počasí dožadovali vody.

Některé uprchlíky z vlaku vyvedli, desítky z nich si ale na protest lehly na koleje. Jednoho migranta, který se na pražce vrhl i s manželkou a malým dítětem, zvedalo podle reportéra agentury Reuters ze země asi deset policistů.

Policisté po čase začali podávat skrze okénka lahve s pitnou vodou.Vlak, v němž bylo podle AFP 200 až 300 běženců, obstoupilo asi padesát těžkooděnců.

Podle zpravodaje amerického deníku The New York Times policie běžence přesvědčovali, že tábor Bicske je „otevřený“ a nečeká tam na ně žádné věznění. Pokud se prý navíc nechají zaregistrovat u místních úřadů, dostanou povolení usadit se kdekoli na území Maďarska. „Z vlaku nevystoupíme. Všichni jste lháři a zloději,“ křičeli na ně z vagónů rozzlobení migranti.

Policie nádraží podle agentury Reuters odpoledne prohlásila za „operační zónu“ a vykázala novináře. Pro běžné cestující drážní společnost přistavila nový vlak, do kterého policie migranty nevpouštěla.

Vlaky už na Západ nepojedou

Maďarsko ve čtvrtek zrušilo přímé rychlíky do západní Evropy včetně Česka. Mezinárodní spoje, kterými jezdily stovky uprchlíků, mají končit na hranici. Budapešťské nádraží Keleti, které dva dny střežila policie, ráno zaplavily stovky uprchlíků.

Dav vzal ztečí jeden stojící vlak a lidé se cpali do vagonů, jak jen to šlo - dveřmi i okny. Nebylo jasné, kam má souprava namířeno, ale roznesla se fáma, že by měl jet do Německa.

Uprchlická krize

Hlášení z tlampačů posléze upozornilo, že z nádraží Keleti nebude prozatím vypravován žádný přímý mezinárodní vlak. Státní železniční společnost podle agentury MTI sdělila, že toto rozhodnutí bylo učiněno kvůli zajištění bezpečnosti vlakové dopravy.

Uvedla ale také, že zakoupené jízdenky na mezinárodní vlaky lze ale použít i na vnitrostátních spojích. Očekávalo se proto, že se běženci přesunou k rakouským hranicím jinými vlaky či po silnicích. Úřady také později na Keleti nechaly přistavit dva zvláštní vlaky, které mají jet do města Šoproň u rakouských hranic.

Maďarské úřady v pondělí nečekaně nechaly přes 3 000 migrantů odjet z Keleti několika vlaky do Rakouska a dál do Německa s poukazem na benevolentnější přístup německých úřadů vůči běžencům ze Sýrie. V úterý však, po „vysvětlení nedorozumění“ s Berlínem, policie nádraží uzavřela a na nástupiště už pouštěla jen „oprávněné cestující“, tedy nikoli migranty.

Kolem Keleti se pak utábořily dva až tři tisíce uprchlíků, čekajících, že jim opět bude umožněno odjet do Vídně, Mnichova a Berlína. Mnozí z nich si už koupili drahé jízdenky.

Orbán: Je to německý problém

Maďarsko patří mezi státy nejvíce postižené současnou migrační krizí, do země od začátku roku přišlo na 150 000 uprchlíků. Premiér Viktor Orbán ve čtvrtek v Bruselu obhajoval přístup své země k řešení migrační krize. Budapešť se podle něj jen snaží plnit nyní platná evropská pravidla a za tuto snahu by neměla být kritizována.

Plot může vyrůst i u hranic s Chorvatskem, říká Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prohlásil, že pokud vzroste počet lidí přecházejících do jeho země z Chorvatska, pak i na této hranici může vyrůst plot. Maďarsko bylo v minulých měsících kritizováno za stavbu plotu na hranicích se Srbskem.

Podle Orbána mají evropské země různé historické zkušenosti s muslimskou populací a také v tom může být podle něj kořen rozdílných pohledů na nynější situaci. „Každý má právo se rozhodnout, zda chce ve své zemi velké počty muslimů. Pokud s nimi chtějí společně žít, mohou. My nechceme a myslím, že máme právo se rozhodnout,“ prohlásil Orbán.

Předseda maďarské vlády také odmítl srovnání plotu na hranici se Srbskem s někdejší železnou oponou rozdělující kontinent. "První plot mezi Rakouskem a Maďarskem byl proti nám. Tenhle je pro nás. To je základní rozdíl," řekl.

„My Maďaři se bojíme, lidé v Evropě se bojí, protože vidíme, že evropští lídři, včetně premiérů, nejsou schopni kontrolovat situaci. Není to evropský problém. Je to německý problém. Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni (uprchlíci) se chtějí dostat do Německa,“ řekl novinářům.

Německé politiky výrok maďarského premiéra pobouřil. Zástupci všech vládních stran Orbána odsoudili, podle nich jsou jeho vyjádření cynická a zpochybňují fungování Evropské unie. Řešení současné situace je podle nich možné jedině na celoevropské úrovni.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová ve čtvrtek uvedla, že lodě námořní operace EU ve Středozemním moři budou zřejmě už za několik týdnů moci v mezinárodních vodách dopadat a případně také ničit plavidla, která používají pašeráci k převozu migrantů. Operace s názvem Eunavfor Med byla spuštěna letos v červnu. Její plavidla a lidé se dosud - v první fázi - věnovali sběru a analýze zpravodajských informací.

Migranti v Budapešti vzali vlaky útokem:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue