Nad Sýrií už krouží Rusové, tvrdí islamisté a přikládají fotky letadel

  • 1651
Islamisté ze skupiny an-Nusrá zveřejnili fotografie ruských letadel, která údajně krouží nad provincií Idlib. Ze Sýrie přicházejí i zprávy o lodích či obrněných transportérech v ruských barvách. Moskva je blízkým spojencem Bašára Asada, jejího zapojení do bojů se tak kromě islamistů obávají i další povstalci.

Radikální islamisté z organizace an-Nusrá, kteří s armádou prezidenta Bašára Asada bojují o nadvládu nad severní Sýrií, zveřejnili na sociální síti Twitter snímky ruského stíhacího bombardéru Suchoj Su-34, několika dalších letadel a bezpilotního stroje Pčela-1T, který Rusové využívají k průzkumu terénu.

Na fotografiích je kromě letounů jen modré nebe, nedá se tedy ověřit, zda skutečně pocházejí z provincie Idlib (všechny snímky najdete zde).

Zprávy o zapojení ruského letectva do bojů o Sýrii však korespondují s informacemi, které v pondělí přinesl izraelský zpravodajský server Ynet. Moskva podle něj na Blízký východ už delší dobu naváží vojenskou techniku a ruští vojáci si údajně zřídili tábor na letecké základně nedaleko Damašku.

Izraelci na začátku týdne s odvoláním na anonymní zdroje z diplomatické sféry napsali, že by se Rusové mohli „v nejbližších dnech“ zapojit do bojů proti teroristům. Rusko informace jednoznačně popřelo (více se dočtete zde).

02.září 2015 v 14:04, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 12:52

#Nusra affl. accounts claims that #Russian jets and drones over the sky at #Idlib #Syria ��pic.twitter.com/q5JIgHzvZii

V Sýrii se probouzí ruský přístav. Ve Středomoří je jediný

Čtveřice neprůkazných snímků kolujících po Twitteru a článek v jeruzalémských novinách, který se opírá o anonymní zdroj, samozřejmě nestačí k tomu, aby měl svět o ruské akci v Sýrii jasno. Objevují se však i další zprávy svědčící o stěhování ruského vojenského arzenálu na Blízký východ.

Proč se Rusko k likvidaci islamistů nehlásí?

Pokud se Moskva skutečně rozhodla zakročit proti islámským radikálům v Sýrii, je namístě otázka, proč o své akci před světem mlčí a dokonce ji popírá.

Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra je mlčení o vojenských operacích v zahraničí v poslední době celosvětový trend, přestože nasazení armády často není kontroverzní.

„Stejně tak se můžete zeptat, proč Spojené arabské emiráty nepřiznaly, že mají tisíce lidí a tanků v Jemenu. Stejně tak Číňané operují v Nigérii proti Boko Haram, celý svět by jim za to pravděpodobně tleskal, ale oni to nepřiznávají,“ řekl iDNES.cz Visingr.

Jedním z důvodů, proč Rusko nasazení armády v Sýrii popírá, by podle něj mohl být i účel, za kterým vojáci na Blízký východ vyrazili. Více než o mír v Sýrii a úder proti teroristům jim totiž může jít o ochranu vlastních zájmů - třeba strategické námořní základny v Tartúsu.

Například 22. srpna proplulo Bosporskou úžinou plavidlo Nikolaj Filčenkov, tanková výsadková loď Černomořské flotily kotvící na Krymu. Na její palubě byly podle serveru Bosphorus Naval News k vidění nákladní vozy KamAZ-4350 a GAZ-66 v armádních barvách, nechyběla čtveřice obojživelných obrněných transportérů typu BTR. Další technika se skrývala pod plachtou a v podpalubí.

Podle serveru Daily Beast mířila loď na neznámé místo ve Středozemním moři. Na jeho pobřeží mají však Rusové jen jedinou základnu. Leží ve stotisícovém syrském městě Tartús. Funguje už od dob Sovětského svazu, kdy do Sýrie začaly putovat masivní dodávky zbraní z Moskvy.

Malý, ale strategicky významný přístav od propuknutí občanské války sloužil jen civilním zaměstnancům, válečně lodě Moskva stáhla. Letos na jaře však Bašár Asad prohlásil, že s ruskými námořníky v Sýrii počítá. „Uvítáme rozšiřování ruské vojenské přítomnosti ve východním Středomoří, obzvlášť v okolí našich břehů a v našich přístavech,“ řekl ruské agentuře Sputnik.

02.září 2015 v 21:28, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 13:41

Cargo On Russian Ship Nikolay Filchenkov Headed For Syria On 20 August 2015 includes trucks & armored personnel carr pic.twitter.com/Ya9S0NqTXK

V Asadově reportáži z bitevního pole zazněla ruština

Washington k informacím o přítomnosti ruské armády v Sýrii zatím mlčí. „Nic k tomu nemám,“ odvětila podle listu The Washington Post mluvčí amerického ministerstva obrany Elissa Smithová. Český ministr obrany Martin Stropnický byl ve čtvrtek konkrétnější, působení Rusů je podle něj pravděpodobné.

„Chceme si to ověřit, je to poměrně významná zpráva. Já jsem o tom mluvil ráno s některými našimi speciálními útvary. Ty to ověřují. Je dost pravděpodobné, že tomu tak je,“ řekl podle ČTK Stropnický. Pokud by se zprávy potvrdily, znamenalo by to podle něj poměrně výrazný zásah, který by mohl vést k efektivnějšímu řešení situace v oblasti.

Samotná Moskva spekulace popírá. „Takovým zprávám není radno věřit,“ vzkázal z Kremlu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Pravdomluvnost Moskvy však zřejmě nedopatřením zpochybnila i Asadova armáda. Damašku věrní vojáci z Národních obranných sil totiž koncem srpna zveřejnili videoreportáž z boje nedaleko města Latakíja.

Na jednom ze záběrů se objevil obrněný transportér BTR-82A, o poznání modernější verze strojů, které Rusové v minulosti Asadovu režimu prodávaly. Na boku transportéru je možné spatřit bílé identifikační číslo - takto svou techniku neznačí syrská armáda, nýbrž právě Rusové. Ve třetí minutě reportáže navíc mikrofony zachytily ruštinu.

„Datle, datle, stahujeme se,“ zazní ve videu poté, co rusky mluvící muž zřejmě vyzýval posádku vozidla ke střelbě. Podle Lukáše Visingra by se mohlo jednat o hlas některého z vojenských poradců, kteří v Sýrii působí dlouhodobě a učí Asadovy vojáky zacházet s ruskou technikou.

Poslechněte si komunikaci ruských vojáků v armádní reportáži (čas 2:03):

Pokud ruská armáda skutečně vyrazila na syrská bojiště s cílem rozprášit islámské radikály a kromě letectva nasadila i pozemní jednotky, znamenalo by to, že se Moskva odhodlala ke kroku, kterému se Západ v čele se Spojenými státy dosud brání.

Islámský stát

Koalice zhruba 60 zemí zaměřených na zničení teroristické organizace Islámský stát už několik měsíců podniká letecké útoky proti radikálům, pozemní operace však podle amerického prezidenta Baracka Obamy není v plánu - svobodu si prý musí vybojovat Iráčané a Syřané, Západ je může podpořit jen ve vzduchu a výcvikových střediscích.

Ruského útoku se však vedle Islámského státu a teroristické skupiny an-Nusrá obávají i povstalecké milice, které s podporou Západu usilují o svržení Asadova autoritářského režimu. V posledních týdnech vládní síly útočí na předměstí Dúma jižně od Damašku, kde se do úderů zapojilo i Asadovo letectvo. Pokud by se k Asadovým pilotům Rusové připojili, mohli by se povstalci stát jedním z jejich cílů.

Občanskou válku v Sýrii už zaplatilo životem téměř čtvrt milionu lidí. Rusko a Západ se dlouhodobě nemohou shodnout na tom, kdo by měl zemi po jejím skončení vládnout. Spojené státy a členské země NATO podporují povstalce.

Moskva však nevidí důvod k odchodu svého dlouholetého spojence Asada. Spolu s Čínou proto blokuje na půdě OSN všechny rezoluce, které by mohly prezidentovu autoritu ohrozit. Vázne proto i likvidace teroristů z Islámského státu, kterou světoví státníci slibují už déle než rok (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video