Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Koupili jsme škodovku v ceně bentley, hodnotila rada projekt Opencard

  • 22
Firma Haguess je jako klíště přisáté na Praze a projekt Opencard je jako škodovka v ceně bentley. Taková slova zazněla na zasedání rady pražského magistrátu 3. dubna 2012. Záznam z jednání ve čtvrtek přehrál pražský městský soud jako jeden z důkazů.

Navzdory kritickým slovům rada tehdy další smlouvu s Haguess schválila. Deset někdejších radních a pět úředníků za to čelí žalobě.

Ze záznamu je patrné, že zatímco jiné body byly schváleny po krátké rozmluvě a několika minutách, situaci ohledně Opencard se radní věnovali podstatně déle.

Tehdejšího primátora Bohuslava Svobodu nejprve zajímalo navýšení ceny. V původním návrhu se mluvilo o 24 milionech, konečná částka byla 74 milionů. Tehdejší ředitel odboru informatiky Jan Teska na jednání rady vysvětloval, že se v zadání vycházelo z informací starých tři roky. Upozorňoval i na nárůst počtu klientů Opencard.

Obžalovaní

  • Radní - Bohuslav Svoboda, Ivan Kabický, Josef Nosek, Radek Lohynský (všichni ODS), Helena Chudomelová, Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09), Tomáš Hudeček (vystoupil z TOP 09), Eva Vorlíčková (bezpartijní)
  • Pracovníci magistrátu- Aleš Němeček (externí pracovník), Štěpán Hladík a Veronika Pražáková, David Kučera (externí pracovník), Jan Teska

„Bavili jsem se s nimi (Haguess, pozn. red.) o všech jednotlivých položkách. Podařilo se nám sundat cenu o jedenáct procent. Další prostor, kde jít níže, jsme nenašli,“ vysvětluje na záznamu Teska.

Zastupitel Jan Kalousek, který tehdy vedl výbor pro informatiku, na jednání rady mluvil o Opencard jako o škodovce s neodpovídající cenou. „My jsem vyjeli ve škodovce, která se nám zastavila. My s ní teď musíme dojet, a pak můžeme jít do prodejny a koupit nové auto. Pěšky do té prodejny nedojdeme,“ popsal Kalousek situaci s tím, že schvalovaná smlouva umožní škodovku opět nastartovat v místě, kde se zastavila.

Přirovnání mělo mezi radními úspěch a zopakoval ho i tehdejší primátor Svoboda. Na jednání rady zazněla i jiná. Firma Haguess byla například přirovnávána ke klíštěti. Radní se však spíše zabývali tím, co s Opencard dělat do budoucna.

Bývalý primátor u soudu ocenil, že záznam mohl zaznít. „Ukazuje, že jsme se tím materiálem zabývali zásadním způsobem. Je jasné, že jsme hledali řešení něčeho, co vzniklo před námi. Je zřejmé, že hledáme řešení méně špatné,“ komentoval záznam Svoboda.

„Vorlíčkovou znám z loděnice, nezažila jsem od ní podraz“

Před přehráním záznamu vypovídala bývalá radní Helena Chudomelová, která se prvních dvou dnů líčení neúčastnila. Podobně jako někteří kolegové přednesla jen krátké vyjádření o své nevině.

Uvedla, že materiál k Opencard prostudovala a jeho tvůrcům věřila. „Radní (Evu) Vorlíčkovou znám desítky let ze stejné loděnice. Jezdily jsem spolu na divokou vodu. Nikdy jsem od ní nezažila žádný podraz,“ uvedla s poukazem na bývalou radní, která měla na starost oblast IT.

Exprimátor Tomáš Hudeček se omluvil ze všech líčení nařízených na září. Soudce proto přečetl jeho krátké vyjádření, které učinil na policii. V něm Hudeček připomněl, že materiál, o kterém radní hlasovali, byl jedním z padesáti až sta, o kterých týdně hlasovali. Uvedl, že pochybnosti byly na jednání rady rozptýleny a i nyní by hlasoval stejně.

Bohuslav Svoboda před úterním jednání soudu (1. září 2015):


Video