V noci na úterý policie zadržela na nádraží v Břeclavi asi dvě stovky...

V noci na úterý policie zadržela na nádraží v Břeclavi asi dvě stovky uprchlíků. Cestovali vlakem do Německa. | foto: ČTK

Maďaři ruší rychlíky na Západ včetně Česka, přestupovat se bude na hranici

  • 656
Maďarsko ruší přímé rychlíky do západní Evropy včetně Česka. Mezinárodní spoje, kterými jezdily stovky uprchlíků, budou končit na hranici. Ze Szobu do Budapešti pojedou vnitrostátní vlaky. Ve čtvrtek o tom informoval maďarský dopravce i České dráhy.

„Toto opatření by nemělo omezit provoz vlaků na našem území, i nadále však nelze vyloučit zpoždění vlaků přijíždějících v tomto směru z Maďarska a Slovenska,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Uprchlická krize

Maďarský dopravce na svém webu uvedl, že se z bezpečnostních důvodů rozhodl neprovozovat přímé vlaky z Budapešti do západní Evropy. Mezinárodní jízdenky platí i ve vnitrostátních vlacích.

„O důvodech nás maďarská strana neinformovala,“ doplnil pro iDNES.cz mluvčí. Zatím není podle něj jasné, jak dlouho bude opatření trvat.

Šťáhlavský doplnil, že ve čtvrtek ráno ještě odjely z Budapešti do Prahy vlaky v pět a sedm hodin. Spoj, který měl z maďarské metropole vyrazit v devět, už neodjel. Noční vlak Metropol, jenž měl dorazit do Budapešti po půl deváté ráno, byl podle mluvčího ukončen v příhraniční stanici Vác a cestující pokračovali vnitrostátním spojem.

Na budapešťském Východním nádraží (Keleti) se v poslední době shromáždily tisíce běženců (více čtěte zde). Dva dny jej střežila i policie. Po jejím odchodu se ve čtvrtek ráno zhruba v 8:15 nahrnul na nádraží dav lidí, který podle ČTK vzal útokem jeden stojící vlak. Lidé se snažili dostat do vagonů dveřmi i okny.

Hlášení z tlampačů je přitom upozorňovalo, že z nádraží Keleti nebude prozatím vypravován žádný mezinárodní vlak. Posléze byly přistaveny dvě zvláštní soupravy, které měly migranty převézt k rakouským hranicím. Dopoledne už jedna z nich vyjela na trať, policie ale soupravu zastavila už ve městě Bicske, kde je tábor pro uprchlíky (více čtěte zde).

Podle šéfa úřadu maďarské vlády Jánose Lázára současnou chaotickou situaci na budapešťském nádraží způsobil vzkaz Německa, že přijme všechny uprchlíky ze Sýrie. Na tiskové konferenci podle agentury Reuters dodal, že maďarská policie se snaží udržet schengenský prostor a zkontrolovat všechny uprchlíky, kteří míří vnitrostátními vlaky na Západ.

V úterý se začaly zpožďovat vlaky z Maďarska

Kvůli uprchlíkům mířícím na Západ se začaly v úterý v Česku vlaky z Maďarska zpožďovat až o 45 minut. „Za Břeclaví problém s nelegálními migranty už není, policie je na hranicích vyvede,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Šťáhlavský (rozhovor najdete zde).

V Budapešti bivakují tisíce migrantů. Jsme tu jak džin v lahvi, říkají

České dráhy žádají cestující, kteří chtějí jet vlakem z Bratislavy a ty, kteří plánují cestu do Maďarska, aby věnovali zvýšenou pozornost informacím o mimořádnostech na webu www.cd.cz, kde budou aktuální informace.

„Cestujícím se omlouváme za možné komplikace u těchto spojů, které vznikají v zahraničí mimo vliv Českých drah,“ doplnil Šťáhlavský. České dráhy vypravují denně sedm spojů do Budapešti a zpět, jeden spoj jede v noci.

Orbán: Migrace není problém evropský, ale německý

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek v Bruselu obhajoval přístup své země k řešení migrační krize. Budapešť se podle něj jen snaží plnit nyní platná evropská pravidla a za tuto snahu by neměla být kritizována, poznamenal na společné tiskové konferenci se šéfem europarlamentu Martinem Schulzem.

Uprchlíci na budapešťském nádraží Keleti

„My Maďaři se bojíme, lidé v Evropě se bojí, protože vidíme, že evropští lídři, včetně premiérů, nejsou schopni kontrolovat situaci. Není to evropský problém. Je to německý problém. Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni (uprchlíci) se chtějí dostat do Německa,“ řekl novinářům.

Uprchlíky vyzval, aby při cestě do západních zemí zůstali v Turecko nebo Srbsku a nepostupovali dál. Podle Orbána jsou evropská pravidla týkající se ochrany hranic, jako je schengenský kodex či dublinská dohoda, velmi jasná. „Jednoznačně říkají, že kontrola hranice je odpovědností a věcí těch zemí, které jsou na vnějších hranicích schengenské zóny. Maďarsko takovou zemí je,“ upozornil premiér, který se podvečer sejde i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Maďarsko patří mezi státy nejvíce postižené současnou migrační krizí, při níž proudí do Evropské unie statisíce uprchlíků z válkou či chudobou sužovaných zemí Blízkého východu a Afriky, zejména ze Sýrie.

Orbánova vláda nechala na jižní hranici se Srbskem postavit plot ve snaze zastavit neustávající proud běženců, kterých jen od začátku roku do země přišlo 150 tisíc. Parlament navíc připravuje změny zákonů, které by měly umožnit radikálnější postup vůči ilegálním migrantům a zejména převaděčům (více o chystaných zákonech čtěte zde).

Uprchlíci se na budapešťském nádraží snažili dostat do vlaku (3. září 2015):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue