Libouchecký rodák Rudi Schlattner po sedmdesáti letech ukázal skrýš, do které s...

Libouchecký rodák Rudi Schlattner po sedmdesáti letech ukázal skrýš, do které s rodiči jako třináctiletý schovával před odsunem majetek. | foto: Jiří Preclík, muzeum města Ústí nad Labem

Úřad řeší, komu patří „sudetský poklad“. Zda je to nález, či konfiskát

  • 38
Sudetský poklad pod střechou školky v Libouchci na Ústecku přinesl nečekaný právní problém. Zástupci státu ve spolupráci s ústeckými muzejníky řeší, komu nyní věci ukryté před odsunem sudetskými Němci vlastně patří. Není totiž jasné, jak k nim přistupovat.

„Je otázka, zda jde o konfiskát, nebo nález,“ říká ředitelka ústeckého Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Marie Ševelová. Konfiskát patří státu, ale na nález by mohla vznést nárok obec Libouchec, v jejíž budově se věci našly.

Problém je v tom, že konfiskaci po válce nepodléhaly osobní věci odsunutých Němců, a takových předmětů je v „liboucheckém pokladu“ velká část. Jde třeba o kartáček a pastu na zuby, rodinné fotografie nebo hračky.

Naopak za předměty podléhající konfiskaci se dají považovat nalezené obrazy, knihy, poštovní známky nebo firemní kartotéka obchodních kontaktů.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových přitom nechce ukryté věci rozdělovat na osobní předměty a konfiskát. „Chceme, aby se to zachovalo jako celek, aby se z toho nevytahovaly jednotlivosti,“ říká ředitelka Ševelová.

Úřad tak nyní čeká, až muzejníci celý poklad zdokumentují a ukáže se, kolik osobních věcí v něm je. „Až budeme mít veškerý soupis a budeme vědět, zda převládá poměr toho, či onoho, vypracujeme právní stanovisko,“ uvedla Ševelová.

Rozbalování balíků v ústeckém muzeu:

4. srpna 2015

Pokud budou všechny věci prohlášené za konfiskát, úřad je chce nechat v ústeckému muzeu, které o ně má velký zájem.

„Takto ucelený a dochovaný nález předmětů ukrytých německým obyvatelstvem po válce je v rámci Ústecka zcela ojedinělý a pro naše sbírky by byl velkým obohacením,“ řekl ředitel muzea Václav Houfek.

Nejférovější by bylo věci vrátit, říká místostarosta

Co by s věcmi bylo v případě, kdyby byly uznané za nález, zatím není jasné. Vedení Libouchce, který by si na ně pak mohl činit nárok, o tom zatím nejednalo.

„Ty věci nejspíš nebudou extra cenné, mají spíš hodnotu pro lidi, kterým to patřilo. Proto si myslím, že by bylo nejférovější jim to vrátit. A pokud se nikdo nepřihlásí, nechat to ústeckému muzeu,“ míní místostarosta Libouchce Jiří Štěrba.

Skrýš ukázal muzejníkům a představitelům obce letos 28. července syn původních majitelů libouchecké vily Rudi Schlattner (o otevření skrýše zde). On sám se již nároků na věci vzdal. V úkrytu ale neležely jen věci jeho rodiny, ale i dalších Němců. V těchto případech by tak muselo proběhnout dědické řízení.

Nalezené věci jsou nyní v laboratoři ústeckého muzea, kde je zaměstnanci čistí, sepisují a dokumentují. „Do konce září chceme úřadu předložit fotodokumentaci a soupis,“ řekl ředitel muzea Houfek.

Předměty chce muzeum zařadit do výstavy Tenkrát na severozápadě, která bude věnovaná událostem roku 1945, začne 30. září a potrvá půl roku.

Otevírání skrýše pod střechou školky v Libouchci:

30. července 2015