Za Opencard nemůžeme, vinen je Bém, hájili se u soudu bývalí radní

  • 56
Bývalý pražští radní odmítli v úterý u pražského městského soudu vinu v kauze Opencard. Hájili se, že se spoléhali na magistrátní úředníky a jen politickým rozhodnutím napravovali údajná pochybení z éry exprimátora Pavla Béma. Jednání bude pokračovat ve středu.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová tvrdí, že obžalovaní v dubnu 2012 „narušili soutěžní prostředí a společnosti Haguess zajistili neoprávněné výhody“, když ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.

Obžalovaní

  • Radní - Bohuslav Svoboda, Ivan Kabický, Josef Nosek, Radek Lohynský (všichni ODS), Helena Chudomelová, Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09), Tomáš Hudeček (vystoupil z TOP 09), Eva Vorlíčková (bezpartijní)
  • Pracovníci magistrátu - Aleš Němeček (externí pracovník), Štěpán Hladík a Veronika Pražáková, David Kučera (externí pracovník), Jan Teska

Jako první vypovídal z radních Pavel Richter. K pultíku si přinesl obsáhlý fascikl se spisy. Vysvětlil, že to jsou materiály, které měli radní k dispozici pro jednání 3. dubna 2012. Právě tehdy byla schváleno, že bude uzavřena smlouva s firmou Haguess.

Richter uvedl, že si za tímto rozhodnutím dodnes stojí. „Jiná rozhodnutí byla výrazně horší. Nebyl stín pochybnosti, že bychom nějak porušovali zákon,“ uvedl. Soudu obsáhle popisoval, že není moc prostoru si vše ověřovat, získávat vlastní posudky. Na dotazy odmítl odpovídat.

Bývalý radní pro kulturu a památkovou péči Václav Novotný uvedl, že neměl pochybnosti o materiálu, který mu byl před jednáním předložen s výjimkou rozdílu mezi odhadovanou a výslednou cenou. „Chtěl jsem se zeptat v diskusi a předběhl mě, myslím, primátor Svoboda. Ředitel Teska kvalifikovaně a přehledně rozdíl vysvětlil,“ uvedl. Ani on neodpovídal na dotazy.

Nosek: Je absurdní, že tu sedíme my a ne Bém

„Pokud máme být souzeni za politické rozhodnutí, tak je trochu absurdní, že tu sedíme my, kteří jsme se snažili vše napravit, a ne Pavel Bém a jeho lidé,“ uvedl Josef Nosek, který měl na starosti dopravu. Hned na začátku uvedl, že jako politici nemohou znát do podrobností projednávané věci. „Od toho má magistrát dva a půl tisíce zaměstnanců,“ řekl.

Nosek dodal, že nebylo v lidských silách všechny materiály číst. Obvykle prý znal jen úvodní list a důvodovou zprávu. Přechod na papírové jízdenky by podle něj trval nejméně měsíc a ztráta na jízdném by za tu dobu byla 300 milionů korun.

Nosek jako první odpovídal i na dotazy. Z dotazu soudce se ukázalo, že tehdejší radní materiálu k Opencard nevěnoval příliš času. Tvrdil, že to ani není v lidských silách při množství projednávaného materiálu. Podobně jako ostatní uvedl, že se spolehl na úředníky, kteří jej vypracovali. Na řadu věcí si už přesně nedovedl vzpomenout. Například s kým z Dopravního podniku mluvil o tom, co by znamenal konec Opencard.

Další radní s výjimkou exprimátora Tomáše Hudečka a bývalé radní pro oblast školství Heleny Chudomelové, kteří požádali, aby se líčení konalo bez jejich účasti, budou vyslechnuti ve středu.

Z exprimátorů dorazil k soudu jen Svoboda. Ten uvedl, že je rád, že případ dospěl až k soudu, kde se podle něj ukáže nesmyslnost obvinění. Zároveň si ale stěžoval na to, že líčení podle něj vede jiný soudcem, než by měl.

Původně totiž případ převzal Petr Novák, ale vrchní soud ho vyloučil pro podjatost. Nově byla kauza přidělena Alexandrovi Sotolářovi, který už odsoudil několik úředníků v předchozí části kauzy Opencard. Svoboda kvůli tomu podal ústavní stížnost.

Necítíme se vinni, uvedli úředníci

Kromě radních čelí žalobě pět pracovníků magistrátu. Aleš Němeček, Štěpán Hladík a Veronika Pražáková před pauzou shodně uvedli, že odmítají obžalobu a necítí se vinni. Více však nevypovídali.

Soudce Sotolář četl i jejich krátká vyjádření z přípravného řízení. Němeček tam mimo jiné vysvětloval, že jím kalkulovaná cena se lišila proto, že společnost Haguess přišla s mnohem rozsáhlejší nabídkou služeb. Hladík, který na magistrátu pracoval jako technik, uvedl, že se zapojení do zakázky obával, protože v té době už byli první obvinění, a řešil to s nadřízeným.

Čtvrtý obžalovaný David Kučera soudu popsal, jak se ke kauze jako advokátní koncipient dostal. Společnost, pro kterou pracoval, vyhrála soutěž na poskytování právních služeb v kauze a on se zabýval přípravami zadávací dokumentace. „Cenu zakázky jsem na starosti neměl,“ uvedl. Z obžaloby podle něj není zřejmé, jaké konkrétní činnosti se měl dopustit. Poté i on odmítl vypovídat.

Jan Teska, který byl ředitelem odboru informatiky magistrátu, dlouze popisoval, v jaké situaci úředníci byli. „Hrozil kolaps systému, kde tehdy bylo zapojeno 900 tisíc lidí,“ uvedl. Připomněl, že v té době končila platnost velké části karet a měnit je mělo asi 300 tisíc lidí. Rozporoval jednotlivá tvrzení obžaloby, například to, kolik forma Haguess dostala zaplaceno v předchozím období.

Slepá justice minula Béma a zamířila k Vorlíčkové:

Už půl hodiny před zahájením líčení se před budovou soudu ve Spálené ulici sešli přátelé jedné z obžalovaných, bývalé radní Evy Vorlíčkové. Chtěli poukázat na to, že údajní hlavní strůjci předraženého projektu souzeni vůbec nejsou. Slepá justice v jejich skeči minula figuranta, který představoval exprimátora Pavla Béma, za jehož éry projekt vznikl. A pouta nasadili fiktivní Vorlíčkové.

Elektronická karta Opencard původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.

,

Nejlepší videa na Revue