První vlak s migranty dorazil do Bavorska, přivezl jich čtyři stovky

  • 1547
Do bavorského města Rosenheim přijel vlak, který z Maďarska přivezl přes 400 migrantů. Policie v pondělí vpustila na budapešťské nádraží stovky běženců, kteří pokračují dále do Evropy. Rakouská policie vlaky zastavila na hranicích, nakonec je však nechala projet. O uprchlické krizi bude v pátek jednat visegrádská skupina.

Policie o víkendu zabránila stovkám migrantů vstoupit na nádraží v Budapešti poté, co se mezi migranty rozšířila zpráva, že mohou nastupovat do vlaků do Německa a Vídně. Po vstupu na území Evropské unie by však běženci měli zažádat o udělení azylu a bez platných cestovních dokladů by podle evropské legislativy neměli překročit hranice Maďarska.

Proimigrantská demonstrace

Ve Vídni se v pondělí sešlo nejméně 20 tisíc lidí na demonstraci proti nelidskému zacházení s uprchlíky. Akce se obešla bez incidentů. Průvod se vydal od Západního nádraží, na které v pondělí dorazily stovky migrantů ve vlacích z Budapešti, a pochodoval směrem do centra města. Účastníci pochodu požadovali mimo jiné otevření legálních koridorů pro uprchlíky. Demonstraci sledovalo 450 strážců zákona. Kolem 21:30 SELČ se demonstranti v klidu rozešli.

Krátce před začátkem demonstrace se konala v chrámu svatého Štěpána  bohoslužba na památku 71 pravděpodobně udušených uprchlíků, které rakouská policie objevila v dodávce nedaleko hranice s Maďarskem (více zde). Bohoslužby se  účastnili téměř všichni členové rakouské vlády, včetně kancléře Wernera Faymanna.

Zdroj: ČTK

V pondělí však policie migranty na nádraží vpustila a uprchlíci se tak vlakem vydali přes hranice. Většina z nich směřuje do Mnichova či Berlína. Do vlaků mohli nasednout pouze uprchlíci s platnými doklady a zakoupenou jízdenkou. Ty kontrolují policisté na maďarské i rakouské straně.

Rakouská policie na hranicích během odpoledne zastavila nejméně čtyři přeplněné vlaky. Později je však nechala pokračovat dál směrem do Vídně a poté do Německa.

Deník Die Welt v podvečer oznámil, že první vlak přivezl do bavorského města Rosenheim nejméně dvě stovky běženců. Později jejich počet upřesnil na 400. Většina migrantů pochází ze Sýrie, Afghánistánu nebo Eritreje.

Polovinu z nich policie z vagonů během mimořádné zastávky vyvedla, aby je mohla zaregistrovat a odvézt autobusem do bývalých kasáren, které jim poslouží jako ubytovna. Zbytek migrantů pokračoval vlakem do Mnichova.

Česká policie ČTK sdělila, že zatím nechystá žádné speciální opatření pro kontroly vlaků mířících z jihu do Břeclavi, kam mohou migranti z Maďarska rovněž dorazit. 

Proti hromadnému pouštění uprchlíků z Maďarska se v pondělí ohradila i německá kancléřka Angela Merkelová. „Neexistují žádné speciální vlaky. Lidé, kteří přijdou do Maďarska, se zde musí registrovat a zažádat zde o azyl,“ sdělila kancléřka prostřednictvím mluvčího Steffena Seiberta.

Uprchlická krize

Už v sobotu Maďarsko na hranici se Srbskem dokončilo stavbu plotu, od kterého si slibuje zastavení přílivu migrantů do země. Plot se vine podél celé 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem a zbývá ho ještě vyhnat do plánované výšky čtyř metrů (více o plotu zde).

O běžencích bude jednat Visegrádská čtyřka

Země visegrádské skupiny, do které mimo Slovenska patří také Česko, Polsko a Maďarsko, v reakci na nekončící uprchlickou krizi svolaly na pátek mimořádný summit. Slovensko se o jeho svolání podle premiéra Roberta Fica zasadilo zejména kvůli zavedení přísnějších kontrol v Rakousku, které jsou namířené proti pašování migrantů (více se dočtete zde).

Slovensko se obává, že převaděči se ve zvýšené míře budou snažit přepravovat uprchlíky z rozvojových zemí hlouběji do Evropské unie právě přes slovenské území. „Náš postoj, pokud jde o povinné kvóty, zůstává neměnný. Nebudeme souhlasit s povinnými kvótami. Uvítal bych, pokud by to bylo společné stanovisko V4,“ uvedl Fico.

Kvóty podle slovenského premiéra pouze podporují organizovaný zločin a nepomáhají vyřešit situaci s přílivem migrantů. Slovensko podle Fica také podporuje zřízení uprchlických táborů zejména v těch členských zemích EU, které čelí náporu migrantů.

„Na 95 procent jsou to ekonomičtí migranti. Je třeba jasně odlišovat ekonomické migranty, které je třeba vracet na území, odkud přišli, od těch, kteří skutečně potřebují ochranu,“ uvedl Fico po zasedání slovenské bezpečnostní rady státu, která se zabývala stávající migrační krizí v EU.

Makedonie dočasně uzavřela hranice s Řeckem

Fico také řekl, že nesouhlasí s kritikou některých západních politiků, podle kterých východoevropské státy dostatečně nepomáhají migrantům. Například francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius o víkendu označil za skandální, že některé země Evropy odmítají kvóty ohledně uprchlíků.

Na uprchlickou krizi v pondělí reagovala také Makedonie, která na několik hodin uzavřela hranice s Řeckem, aby usměrnila příliv uprchlíků, jichž se na místě opět nahromadil velký počet. Na řecké straně vypukly incidenty mezi řeckou policií a migranty, které zatarasení hraniční čáry znepokojilo.

Podle agentury AFP použili policisté proti davu asi 2 000 přistěhovalců zejména ze Sýrie a Afghánistánu nejméně jeden ohlušující granát, aby zabránili jejich případnému pokusu o násilné překročení hranice. Situace se následně nijak nevyostřila a policejní zásah si nevyžádal žádné zraněné.

Dočasným uzavíráním přechodu kontroluje Makedonie příliv běženců, kteří se po překročení hranic mezi oběma státy shromažďují ve městě Gevgelija, kde nastupují do vlaků a autobusů, které je odvážejí dál na sever k Srbsku. Kapacity hromadné dopravy jsou ale omezené a dostane se jen na zhruba 2 000 lidí za den.

Podívejte se, jak o víkendu uprchlíci protestovali před nádražím v Budapešti:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video