Barták zkrotl, napsali z vězení. Soud přerušila jeho bolest hlavy

  • 9
Odročením na začátek listopadu skončilo těsně po zahájení další hlavní líčení s lékařem Jaroslavem Bartákem u libereckého soudu. Obžalovaný známý kauzou zneužívání asistentek si stěžoval na krutou bolest hlavy a páteře, která mu znemožnila vypovídat v případu údajného plánování vražd z vězení.

Barták stanul před soudem s obžalobou z vydírání a přípravy tří vražd. Podle spisu chtěl odstranit bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, pražského advokáta Oldřicha Choděru a pravoslavného kněze Eugena Freimanna (více o obžalobě čtěte také zde).

Barták za to už jednou u Krajského soudu v Liberci dostal osmnáctiletý trest, vrchní soud ovšem verdikt zrušil a nařídil případ projednat znovu s doplněnými důkazy.

Soudkyně Eva Drahotová však na žádost obžalovaného líčení přerušila. Bartákův zdravotní stav si telefonicky ověřila v rýnovickém vězení, kde si odpykává dvanáctiletý trest za znásilňování asistentek.

Jiný postup, než obžalovanému vyhovět, nebyl možný ani podle státního zástupce Radima Kadlčka, protože vězeňský lékař zdravotní komplikace Bartáka potvrdil. Státní zástupce ale předpokládá, že soud před dalším přelíčením zaujme opatření, aby se situace neopakovala.

„Umím si představit nějaké ověření zdravotního stavu pana obžalovaného a jeho schopnosti účastnit se hlavního líčení před dalším termínem,“ upřesnil státní zástupce Kadlček.

Soudkyně s tím opravdu počítá. „S ohledem na argumentaci obžalovaného před konáním odročeného hlavního líčení budu žádat oficiální podrobnou zprávu vězeňského lékaře, abych měla dáno najisto, že se hlavní líčení bude konat,“ uvedla soudkyně Eva Drahotová. „Pokud by došlo k nějakým rozporům, neváhám přibrat znalce, aby se vyjádřil, zda je pan obžalovaný schopen účasti. Nechci zlehčovat jeho zdravotní stav, nicméně soud chce tu věc co nejrychleji projednat,“ doplnila soudkyně.

Chování doktora se zlepšilo

Soud stihl před přerušením jednání mimo jiné přečíst zprávu o chování Bartáka ve věznici. Z té vyplynulo, že se výrazně zlepšilo. Na začátku výkonu trestu ve věznici ve Stráži pod Ralskem byl považován za problematického vězně, který se odmítal podřídit režimu, dožadoval se neadekvátních služeb nebo vyhrožoval zaměstnancům věznice.

V polovině loňského roku přestal posílat stížnosti na nejrůznější státní instituce a začal plnit vězeňské normy. „Chování je na požadované úrovni, autoritu zaměstnanců respektuje,“ přečetla soudkyně vězeňskou zprávu.

S obžalobou z přípravy vražd však Barták od počátku nesouhlasí a cítí se nevinen. Podle něj byly rozhovory s druhým odsouzeným, který jej i nahrál na skrytou kameru a předal policii, jen tlachání a řeči. Důvěryhodnost svědka obžalovaný zpochybňuje.

Vraždy měl podle spisu zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává desetiletý trest za ozbrojenou loupež. Ten ale vše oznámil a Bartákův plán popsal do detailů.

Šándora měl vrah například zabít vystřelovacím nožem v metru, knězi Freimannovi měl lít alkohol do úst a do konečníku. Důvodem mělo být jejich svědectví proti šestapadesátiletému Bartákovi u soudu s asistentkami.

Podle znalců je Barták výraznou psychopatickou osobností, přesvědčenou o své výjimečnosti. Duševní poruchou, kterou by bylo možné léčit, ale netrpí. Možnost jeho nápravy podle znalců není, protože nepřijme vinu za své činy.

,