Piloti A-10 při simulovaném stratu během cvičení  Bushwhacker v lednu 2007 na...

Piloti A-10 při simulovaném stratu během cvičení Bushwhacker v lednu 2007 na základně Davis-Monthanv Arizoně | foto: USAFTechnet.cz

Létající „prase“ bude bojovat o přežití s drahým F-35 Lightning

  • 221
Ministerstvo obrany USA šetří. Plánuje vyřadit letoun A-10 Thunderbolbolt. Přitom letci USAF tvrdí, že schopnosti legendárního A-10 při ochraně pozemních vojsk nejde nahradit. O přežití legendárního prasete bradavičnatého v letectvu proto nově rozhodnou srovnávací testy se supermoderním, ale drahým F-35 Lightning II.

Letectvo USA čeká v nejbližších letech revoluce. Do služby má nastoupit víceúčelová superstíhačka páté generace F-35 Lightning II, která je výsledkem nejdražšího a největšího projektu v historii americké armády v hodnotě 400 miliard dolarů.

Lightning II má tvořit jádro letectva. Nahradí legendární stroje jako F-15, F16, F-18 a A-10. Jeho zavedení do armády však prodlužují nekončící dětské nemoci. Jedním z posledních případů je chybějící software, který má na starosti i 25mm palubní kanon. Ten tak nelze použít. Perličkou bylo i lednové zjištění, že v manévrovacím boji zblízka má navrch F-16 z roku 1975.

Boj o přežití

Letoun s přezdívkou Warthog  (prase bradavičnaté) letci milují. „Protitankové prase“ zejména vyniká svým 30mm kanonem GAU-8 Avenger, silným pancéřováním a spolehlivostí. Pro podporu pozemního boje důležitá je také schopnost pomalého letu  rychlostí 220 km/h.

Pentagon ovšem tvrdí, že elektronikou nabitý F-35 je schopen prase bradavičnaté nahradit. Aby své tvrzení doložil, souhlasil s porovnáním A-10 a F-35 v boji. Série soubojů se má odehrát v roce 2018. Informaci o tom přinesl server Stars and Stripes. Vyřazení prasete by v době rozpočtových škrtů ročně ušetřilo v rozpočtu 4,2 miliardy dolarů.

Rozhodnutí o vyřazení legendárního bitevníku A-10 Thunderbolt II, který je určen k podpoře pozemních vojsk, se tedy odkládá do doby, kdy budou známy výsledky srovnávacích testů. Jen jimi se dá zjistit, který stroj je pro ochranu pozemních vojsk lepší.

7. března 2014