Ruiny Belova chrámu v syrské Palmýře. Archivní snímek.

Ruiny Belova chrámu v syrské Palmýře. Archivní snímek. | foto: Barbora Sedlářová, iDNES.cz

Islámský stát dál demoluje Palmýru, poničil starověký Belův chrám

  • 129
Radikálové z organizace Islámský stát poničili Belův chrám ve středověké Palmýře. V neděli o tom informovala syrská organizace ochránců lidských práv SOHR, která sídlí v londýnském exilu. Islamisté tvrdí, že památku zdemolovali. Podle zástupce vlády však hlavní budova chrámu stále stojí.

Zástupce syrské vlády v pondělí potvrdil, že se v neděli blízko chrámu ozval silný výbuch. Sloupy a svatyně, tedy hlavní stavby komplexu, však podle něj zůstaly nedotčeny. Zástupci úřadů se ovšem nejsou schopni k památce dostatečně přiblížit, aby mohli zjistit, co se přesně stalo. Místní lidé ovšem tvrdí, že chrám byl zničen.

Belům chrám, postavený v roce 32 našeho letopočtu, je jednou z nejvýraznějších staveb starověké Palmýry. Svatostánek o výšce 205 metrů byl zasvěcen semitskému bohovi Belovi. Jeho ruiny byly často považovány za nejzachovalejší v Palmýře.

Jde už o druhý svatostánek, který Islámský stát tento měsíc v oblasti poničil. V úterý se džihádisté pochlubili snímky, na kterých zachytili ničení Baal-Šaminova chrámu. Do stavby rozmístili výbušniny a vyhodili ji do povětří.

Organizace UNESCO to označila za „válečný zločin a značnou ztrátu pro syrský lid i pro lidstvo“ (psali jsme zde). Destrukci chrámu zachytil i francouzský satelitní systém (snímky si můžete prohlédnout zde).

Památky v Palmýře byly poškozeny již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí, což před dvěma lety dovedlo UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek.

Islamisté Palmýru dobyli v květnu. Oblast s antickými památkami poté zaminovali. Minulý čtvrtek tam také popravili dvaaosmdesátiletého archeologa Chálida Asada, který se o místní památkovou zónu staral více než 50 let. Jeho tělo poté vystavili na veřejnosti.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2 000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

Zničení památek se svět obával od března, kdy se islamisté k Palmýře blížili:

19. května 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video