Kováři z celého světa zamířili na Helfštýn, věnují mu mořskou vílu

  • 1
Ve světové centrum kovářství se o víkendu proměnil středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Na akci Hefaiston - tradiční sraz mistrů černého řemesla - sem dorazilo více než deset tisíc lidí, kováře mohli sledovat přímo při práci. Sjely se jich sem stovky z devatenácti zemí světa.

„Nejvíce kovářů samozřejmě dorazilo z České a Slovenské republiky, máme tady však i kováře z Austrálie, Spojených států či Kanady a také početnější skupinu z Izraele,“ vypočítal hlavní organizátor Hefaistonu a kastelán Helfštýna Jan Lauro. Potkalo se jich tu více než pět set.

Jen v sobotu za nimi hrad ze 13. století na letošní 34. ročník Hefaistonu dorazilo přes sedm tisíc lidí. „Čísla za neděli ještě nemáme. Ale proudily sem davy, takže předpokládám, že se opět dostaneme přes deset tisíc návštěvníků,“ upřesnil Lauro.

Hlavní atrakcí bylo přímo na hradě třináct výhní, u nichž kováři lidem předváděli své umění. Na již hotová kovářská díla pak lidé mohli narazit doslova na každém místě hradu. „Letos tu máme 334 exponátů,“ vyčíslil Lauro.

Kromě nejrůznějších soch či šperků řadu návštěvníků zaujala zhruba metr vysoká kovaná plastika malé mořské víly inspirovaná pohádkovým příběhem Hanse Christiana Andersena. V týdnu před Hefaistonem ji přímo na Helfštýně vytvořila dvojice slovenských kovářů.

Marian Volentiér a Daniel Klucha na ni pracovali v rámci takzvaného Kovářského fóra. Každý rok při něm od různých kovářských mistrů vznikne dílo, které na hradě již zůstane. 

„Je to naprosto špičková práce. Víla má navíc zvláštní symbolickou povrchovou úpravu, připomíná modrou metalízu,“ dodal kastelán.