Vozová hradba, cepy a palcáty. V Popovicích se střetli husité a křižáci

  • 5
Šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa si v sobotu s malým zpožděním připomínali v Popovicích u Uherského Hradiště. Návštěvníky areálu Amfiku Bukovina tam čekal bohatý program přibližující jak Husův život, tak následné období husitství, které mělo rozhodující vliv na vývoj v českých zemích.

„Každý z nás ze školy zná letopočet, kdy Hus zemřel. Našim cílem ale bylo vysvětlit, za co zemřel. Proto jsme chtěli diváky provést celým jeho životem, aby lépe pochopili, jaké názory zastával a proč je zastával,“ uvedl organizátor Lubomír Tobolka.

Exkurze do 15. století začala ve tři hodiny promítáním dokumentu, který navíc oživili herci zlínského divadla hranými scénkami podle dobových událostí. „Na nazkoušení jsme měli jen několik dnů. Když jsem ale četl Husovu plamennou obhajobu před kostnickým koncilem, úplně jsem se do jeho osobnosti vžil,“ přiznal Josef Koller, který na pódiu ztvárnil hlavní postavu.

Historické odpoledne pak o hodinu později vyvrcholilo ukázkou střetu husitů a křižáků. Soubory šermířů hostům symbolicky předvedli, jak husité zakládali „Nový Tábor“ ve vsi Nedakonice u Uherského Ostrohu, i jak vypálili Velehrad. „Aby bojová vřava byla co nejautentičtější, nechali jsme si vyrobit i vozovou hradbu, přesně podle té z Tábora,“ pochlubil se Tobolka.

Publikum na závěr odměnilo bojovníky zaslouženým potleskem. „Akce se nám moc líbila. Hlavně děti byly nadšené, když na vlastní oči uviděly středověké přilby, brnění a meče,“ zhodnotila Dagmar Hrdinová.