V jeskyni Kůlna, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, uvidí turisté...

V jeskyni Kůlna, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, uvidí turisté dioráma neandrtálských lovců a podívat se mohou i na film z jejich života. | foto: Jiří Hebelka

Opravený vchod do jeskyní i expozice. Moravský kras nabídne novinky

  • 0
Moravský kras nabídne návštěvníkům novinky. Dělníci dokončují stavbu nového vchodu do Punkevních jeskyní. Už k vidění je pak nová expozice Lidé a jeskyně.

Nezvyklé omezení čeká návštěvníky Moravského krasu, kteří chtějí navštívit jedno z hlavních lákadel, Punkevní jeskyně.

Stavební práce totiž od pondělí na tři týdny uzavřou hlavní příjezdovou silnici vedoucí od Skalního mlýna. A po celý týden se turisté nepodívají ani do podzemních prostor, které jinak bývají otevřené celoročně.

Dělníci totiž po více než roce dokončili práce na nové vstupní budově. Návštěvníci kvůli nim museli vstupovat do Punkevních jeskyní provizorním tubusem vedoucím kolem staveniště.

Od víkendu už se však podívají do nového vstupního prostoru za 50 milionů korun napojeného přímo na podzemí.

Na řadu přijde bourání toalet v havarijním stavu

„Hned v neděli, až skončí prohlídky, začínáme stěhovat. Z provizorních budek před vchodem se do nových prostor přesunou všichni zaměstnanci, pokladna, dispečink, veřejné toalety i prodejna suvenýrů,“ vypočítává vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.

Na řadu přijde i bourání stávajících toalet, které stály mimo původní vstupní budovu a byly už v havarijním stavu.

„Ze Skalního mlýna kvůli tomu nebude jezdit vláček, neměl by se kde otáčet, návštěvníci by tudy ale měli projít pěšky. Nebo mohou zvolit trasu přes Horní můstek nad propastí Macocha a sejít pěšky nebo využít lanovku,“ dodává Pavelka s tím, že dokončovací práce by měly být hotové do 20. září.

V novém prostoru budou však návštěvníci marně hledat občerstvení, podmínky pro získání dotace totiž neumožňují, aby restaurace či bufet vznikly přímo ve vstupní budově.

„Zatím tu bude alespoň automat na kávu. Chtěli bychom postavit občerstvení kousek od vchodu na místě současných toalet, čekáme na povolení od ochranářů,“ ujišťuje šéf Punkevních jeskyní.

Expozice ukáže, jak jeskyně sloužily lidem

Zato alternativu k uzavřeným Punkevním jeskyním turisté najdou určitě. Jeskyňáři totiž před pár dny dokončili unikátní expozici Lidé a jeskyně, která doplnila klasické prohlídky hned ve čtyřech podzemních systémech Moravského krasu v rozsahu, jaký je unikátní nejen v Česku, ale i v celé Evropě.

„Chceme ukázat, že život byl v jeskyních už hodně dávno, že zde byl i člověk a že jím byly jeskyně využívané prakticky nepřetržitě. Sloužily nejen v pravěku, ale i ve středověku v době válek k úkrytu, v novodobé historii krom turistiky i k nechvalně známým vojenským účelům a zbrojní výrobě,“ připomíná Jiří Hebelka, šéf Správy jeskyní Moravského krasu.

Rozšířené prohlídkové trasy za stejné vstupné, jaké návštěvníci platili dosud, jsou nově v jeskyních Balcarka, Kateřinská, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek.

„Všude jsou audiovizuální pořady i dotykové obrazovky, v jeskyních se odehrávají i videoprojekce. Každá z nich je tematicky zaměřená na konkrétní období, v jeskyni Kůlna je projekce ze života neandrtálců – i se změnami klimatu a přírody v průběhu posledních 120 tisíc let. Balcarka se zaměřuje na lovce sobů a koní, v Kateřinské zase nechybí třeba záhrab medvědice s medvíďaty,“ láká Hebelka.

Největší rozšíření nabízí jeskyně Výpustek, kde jeskyňáři využili celé patro správní budovy a vybudovali zde rozsáhlou expozici o vyhynulé fauně, objevování podzemí a osidlování Moravského krasu.

Moravský kras nedávno představil jiný tahák, Dům přírody ve Skalním mlýně:

20. srpna 2015