Opuštěný Dům umění ve Zlíně potřebuje opravy v řádech desítek milionů korun.

Opuštěný Dům umění ve Zlíně potřebuje opravy v řádech desítek milionů korun. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dům umění ve Zlíně je prázdný, na vznik Baťova památníku scházejí peníze

  • 20
Varhany z Domu umění ve Zlíně jsou na Slovensku. Město teď prodává sedačky z koncertní síně. Pak bude cenný objekt připravený na přestavbu. Zbývá „jen“ sehnat potřebné peníze.

Nedávný odvoz varhan z Domu umění ve Zlíně nebyl jen symbolem zániku někdejšího sídla filharmonie, ale také faktickým krokem, který přiblížil chystanou rekonstrukci historicky cenné stavby.

Z ní se má za zhruba 50 milionů korun opět stát Památník Tomáše Bati s dominantou letadla, v němž se v roce 1932 zakladatel obuvnického průmyslu ve městě zabil.

Radnice nyní chystá prodej sedaček z koncertní síně. Podobným způsobem prodala i varhany slovenské obci Lendak za 410 tisíc korun. Nikdo jiný nenabídl víc.

„Za sedačky utržíme spíš symbolickou částku vzhledem k tomu, kolik peněz na přestavbu potřebujeme. Za jednu můžeme dostat 200 až 300 korun, v sále je jich 580 kusů seskupených do menších celků,“ přiblížil náměstek primátora Dalibor Stříbný, který má kulturu na starosti.

Cena za sedadlo není stanovena, rozhodne výše nabídky.

„Nabízeli jsme sedačky i našim subjektům, jako je například Malá scéna, ale nikdo neprojevil zájem,“ doplnil.

Stavební povolení chtějí mít do konce roku

Jakmile se sedačky prodají, bude Dům umění připravený na přestavbu. Jenže největší úskalí ambiciózního projektu stále není vyřešené: kde vzít desítky milionů korun?

Primátor Miroslav Adámek si předsevzal, že za jeho vlády se Památník Tomáše Bati stane chloubou Zlína. Tři roky jeho snah sehnat státní či evropské dotace, protože město přestavbu za 50 milionů samo nezaplatí, zatím ke kýženému výsledku nevedly.

Nepomohl ani slib prezidenta Miloše Zemana, že nad přestavěním unikátní budovy na Památník Tomáše Bati převezme osobní záštitu (více zde).

Aktuálně jsou však naděje na úspěch větší.

„V těchto dnech intenzivně jednáme v Praze o penězích na památník,“ hlásil Adámek, který konkrétnější být zatím nechtěl. Velice brzy by ale podle něj mohlo být jasno.

„Pořád platí můj závazek, že do dvou let bychom chtěli přestavbu Domu umění zahájit. Do konce roku hodláme mít stavební povolení,“ přiblížil Adámek.

Vznikne architektonicky zcela čistá budova

Cennou stavbu z 30. let minulého století, jejímž autorem je architekt František Lydie Gahura, znehodnotily stavební úpravy, především nevzhledné přístavby.

Proto je nutná její nákladná přestavba do původní podoby. Budova by měla být opět velmi strohá. Půjde o železobetonovou konstrukci opláštěnou sklem.

Radnice se už dohodla se Zlínským krajem, že zázemí památníku – tedy šatny, pokladny a toalety – budou v sousední budově gymnázia.

Kraj musel ze školy vystěhovat dílny, které v budově měla nedaleko sídlící odborná škola (více zde).

Smysl takové „rošády“ je v tom, aby byl památník po architektonické stránce zcela čistý.

„Podstatou obnovy není komfort pro návštěvníky, ale snaha obnovit památník jako studený skleník. To je pravda, která představuje Baťovy vlastnosti, jak o to usiloval už autor stavby Gahura,“ vysvětlil architekt Petr Všetečka.

Budovu zkoumali i památkáři, kteří přišli na to, že dnes šedivý objekt měl původně modrá okna, venkovní sloupy byly bílé a podlaha červená. Tato barevná kombinace mohla symbolizovat trikoloru.

Varhany se stěhovaly ze zlínského Domu umění letos v červenci (více zde):

19. července 2015