VIDEO: Než se svlékne cikáda, pěkně se u toho nadře

  • 1
Časosběrný záznam působí, jako by bylo svléknutí cikády a její přeměna v okřídleného dospělce dílem okamžiku. Podle entomologa Petra Šípka z Přírodovědecké fakulty UK v Praze je však samotné svlékání velice složité.

Nejdříve larva omezí svoji aktivitu a začne rozpouštět vnitřní vrstvu staré kutikuly. Tím si připraví volný prostor, do kterého vyloučí novou měkkou „předkutikulu“ a najde si vhodné klidné místo. Pak polykáním vzduchu a svalovými pohyby zvětšuje svůj objem, až stará kutikula praskne. V této fázi začíná i časosběrný snímek.

Svlékání krok za krokem

Svlékání staré kutikuly se přitom netýká jen vnějších struktur. Hmyz totiž musí vysvléknout dokonce i části trávicí trubice a tenké dýchací trubičky zvané vzdušnice.

Co je vidět pro vnějšího pozorovatele, to začíná právě v okamžiku, kdy stará kutikula podélně praská na hřbetě a zevnitř se postupně souká dospělá cikáda. „Všimněte si, jak je její nová kutikula ještě měkká a silně zřasená. Cikáda přitom nejprve osvobodí část hrudních článků a hlavu,“ vysvětluje entomolog. Což je přesně ten moment, kdy máte při sledování videa pocit, jako by jí doslova vyskočily oči na hlavě.

Cikády jsou hmyzem s nedokonalou proměnou, takže mezi posledním larválním stádiem a dospělcem chybí stádium kukly. Než larvy cikád dokončí svůj vývoj, uběhne většinou dva až deset let. Pod zemí se živí rostlinnými šťávami na kořenech stromů.

Následuje fáze záklonu, kdy dojde k napnutí a ztuhnutí kutikuly končetin, poté k povytažení zadečku, částečně se také rozbalují křídla. Definitivně se napnou až tehdy, když jsou končetiny schopné zvíře udržet.

Kutikula nově svlečeného jedince je ale v tu chvíli stále ještě měkká a nevyzrálá. Trvá zpravidla okolo tří dní, než dojde k definitivnímu vyzrání a ztvrdnutí povrchu cikády a ke změně barvy ze zelené na hnědou. To už ovšem video nezachycuje.