Jedním z moderně pojatých minipivovarů je Clock v Potštejně.

Jedním z moderně pojatých minipivovarů je Clock v Potštejně. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

10 NEJ minipivovarů v Česku. Kde mají skvělé pivo a navíc dobře vaří

  • 267
Malé pivovary s výstavem do deseti tisíc hektolitrů za rok a se sázkou na řemeslná piva nezvyklých druhů přibývají v Česku raketovým tempem. Většina z nich provozuje také svou vlastní restauraci, takže vedle zlatého moku můžete při pivním výletě ochutnat nejrůznější speciality.

Clock v Potštejně

Malý pivovar na náměstí historického městečka působí jako příjemné zjevení. V moderně pojaté restauraci mají na čepu pět druhů piv, od pěkně chmelené a výrazně hořké osmičky Trudi pro cyklisty, přes desítku Hektor až po čtrnáctistupňový Twist (typově IPA) či silnou šestnáctku No Idols. Potěší příjemné ceny od 27 do 40 korun za půl litru. V nabídce jsou jednoduchá hospodská jídla, třeba vynikající nakládané tvarůžky s feferonkou a chlebem za 37 korun.

Český lev na Národní

V Pivovaru Národní vaří pivo s názvem Czech Lion.

Letos v létě se v centru Prahy otevřel nový Pivovar Národní, jehož obrovskou výhodou je krásná a klidná pivní zahrada s kapacitou 200 míst. Vaří se tu pivo plzeňského typu s názvem Czech Lion, a to jako klasický světlý ležák, polotmavý speciál či nefiltrovaná jedenáctka (0,4 litru stojí 35 korun). Od podzimu by měl místní sládek vařit také pivní speciály.

Pivovar Národní má velmi pestrou nabídku jídel, z nichž můžeme doporučit bramborové placky s pivní marmeládou či pečené vepřové koleno marinované v pivu s rozmarýnem a česnekem za 289 korun.

Pivovar Krajinská 27

V Českých Budějovicích nedávno otevřeli minipivovar spojený s výtečnou nekuřáckou restaurací. Jmenuje se Krajinská 27 a vaří zde, především z lokálních surovin, špičkový šéfkuchař Petr Hajný. V nabídce jsou například grilovaná játra na pepři (120 korun) či morek s topinkami (85 korun). Z piv můžeme doporučit čtrnáctku Krajinská IPA (india pale ale), svrchně kvašené pivo s citrusovou chutí a vůní (třetinka za 45 korun).

Pivovar Hendrych

Rodinný pivovar Hendrych

V celých Krkonoších získává na oblibě pivo z rodinného pivovaru Hendrych, které je hodně hořké, řízné, svěží a příjemně pitelné, zvláště jedenáctka. V minipivovaru ve Vrchlabí můžete ochutnat také osmičku (32 korun za půl litru) či šestnáctistupňový Ale (třetinka za čtyřicet korun). Nabídka jídla je skromnější, vedle guláše či farmářské klobásy s křenem (65 korun) zaujme hlavně vepřové koleno (165 korun).

Břevnovský klášter

Vepřové koleno marinované v pivu s rozmarýnem patří k nejoblíbenějším jídlům nedávno otevřeného Pivovaru Národní.

Bohatou kolekci piv připravuje Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, založený v roce 2011. Vedle klasické tmavé jedenáctky a světlé dvanáctky je v nabídce pšeničné pivo bavorského typu, anglická IPA či ruský imperiální stout (21 stupňů) s chutí hořké čokolády (třetinka za 61 korun). A také „trapistická“ sedmnáctka Břevnovské Abbey (0,75 za 100 korun). Většina uvedených piv se prodává v lahvích.

V klášterním šenku můžete ochutnat třeba domácí škvarky se sádlem a cibulí (75 korun), pštrosí játra (89 korun) a spoustu pečených či grilovaných mas.

Tlustý netopýr

Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš ve Slaném posbíral v posledních letech za svá piva celou řadu medailí. Ne čepu je dvanáctistupňový Antošův ležák (29 korun za půl litru) či stejně silné Černé poupě (32 korun). A vaří tu také sedmnáctistupňový speciál s názvem Tlustý netopýr (za třetinku se platí 36 korun).

Z poměrně širokého menu doporučíme bůčkovou či škvarkovou pomazánku (65 korun), buřty na černém pivu s pikantní zeleninovou omáčkou (85 korun) či pivovarský guláš (145 korun).

Laser Beer

Pivovar Oliva byl otevřen na začátku léta v Dolních Břežanech.

Další absolutní novinkou je Olivův pivovar v Dolních Břežanech, který byl společně s restaurací, malým penzionem a pivními lázněmi otevřen letos v létě. Vaří se tu plnější Dolnobřežanská desítka (27 korun za půl litru) či ležák s netradičním názvem Laser beer, to kvůli nedalekému evropskému laserovému centru (32 korun). A také řada svrchně kvašených speciálů, třeba černý stout Theodor.

Z pestré nabídky kuchyně zaujala žebírka na medu (135 korun), bramborové lokše plněné kysaným zelím a uzeným masem (85 korun) či králičí tlačenka (125 korun).

Znovuzrozené Únětice

V Úněticích mají smysl pro humor. A také výbornou desítku a dvanáctku.

Znovuzrozený Únětický pivovar se po mnoha letech zapomnění probudil k životu v roce 2011 a brzy si získal početnou řadu příznivců. Nepouštěl se do žádných velkých experimentů, ale vsadil na dvě poctivá piva, desítku a dvanáctku, která také točí ve své pivovarské restauraci (půllitru za 28 respektive 34 korun). Z jídla potěší pivní škvarkové placky se zelím za 49 korun či pivní sýr naložený v oleji s cibulí, česnekem a feferonkou, za který hosté zaplatí 89 korun.

Párování piva s jídlem

V minipivovaru Kolštejn v Branné v Jeseníkách vaří piva Dolmen či Menhir.

V Jeseníkách v obci Branná byl nedávno otevřen minipivovar s hotelem a restaurací Kolštejn, který vyrábí spodně i svrchně kvašená piva s „keltskými“ názvy Dolmen či Menhir (polotmavý patnáctistupňový speciál). Přestože piva jsou spíše standardní, místní restaurace si zakládá na využívání sezónních produktů a vaření pivních speciálů. Zatímco v létě se k lehčím jídlům vařil desetistupňový Bitter Ale, na podzim se ke zvěřině chystá patnáctka Strong Ale.

Šumavský pivovar

Na snoubení piva s jídlem se zaměřil také Šumavský pivovar ve Vimperku. Vedle klasického světlého ležáku, který se čepuje nefiltrovaný a nepasterizovaný, zde připravují polotmavou dvanáctku (půl litru za 35 korun) či třináctistupňový speciál, svrchně kvašený a výrazně hořký Ale s názvem Generál Patton (půllitr za 50 korun). Za zkoušku stojí pivovarské placky s mlátem (65 korun) či vepřová líčka na pivu a rozmarýnu za 175 korun.

Vaše tipy

Náš výběr může být samozřejmě subjektivní, autor ale všechny tyto minipivovary navštívil a může je doporučit - mají dobré pivo a zároveň se tam i dobře najíte. Pokud máte vy oblíbený nějaký skvělý minipivovar, který v našem výběru není, dejte na něj tip ostatním čtenářům v diskusi.

, pro iDNES.cz