Dětské nápoje se nehodí pro běžné pití, ukázal test MF DNES

  • 265
Když dítě vypije jeden či dva sladké nápoje s barevným obrázkem na obale, může se stát, že do sebe dostane větší dávku cukru, než by za den mělo spotřebovat. Nebo se k ní alespoň velmi přiblíží, takže by už další sladkosti nemělo konzumovat. Vyplývá to z testu MF DNES, který zjistil, že dětské pití běžně obsahuje v jedné lahvičce 5 až 10 kostek cukru.

Maximální denní dávka cukru, kterou by čtyř- až šestileté dítě nemělo za den překročit, je podle výživových poradců 36 gramů, což odpovídá přibližně devíti kostkám cukru. Pro sedmi- až devítileté dítě je to 44 gramů, tedy zhruba 11 kostek cukru.

Výsledky testu

Ohodnocení dětských nápojů naleznete na stránkách Akčníceny.cz.

V testu se ukázalo, že pokud dítě vypije například Dizzy drink (400 ml), maximální doporučenou dávku sladkostí dokonce o 20 procent přečerpá.

Je však potřeba říci, že výrobci neporušují žádný zákon ani normu, když takto sladké nápoje nabízejí. A obsah cukru na obalech svých výrobků přiznávají. Méně cukru obsahovaly tři výrobky z 12 testovaných – ale jen zásluhou toho, že jsou slazeny náhradními sladidly. Ta však nejsou pro děti vůbec vhodná, protože mají nepříznivý vliv na střevní mikroflóru a hlavně je zvykají na sladkou chuť.

Výrobce: Jsou alternativou bonbonů, ne k zahnání žízně

Proč jsou nápoje tak sladké? Výrobci se prostě přizpůsobují tomu, co děti chtějí. A na dotaz dokonce přiznávají, že se dětské nápoje nehodí k běžnému pití ani k zahánění žízně.

Uvedl to například Tomáš Červinka ze společnosti Rauch Praha, když komentoval výsledek nápoje Rauch Yippy Red Berries.

„Nápoje Rauch Yippy jsou vnímány jako odměna pro děti v zářivých, barevných lahvích s medvědem na obalu, nikoliv jako nápoj k zahnání žízně. Je to alternativa sladkostí, třeba jako gumoví medvídci. Rozhodnutí, co dětem koupit, je samozřejmě na rodičích,“ konstatoval.

Lékařům a odborníkům na výživu se slazené nápoje obecně nelíbí a nedoporučují je k běžnému pití dětem, ani dospělým. Nejen, že přispívají k obezitě, ale cukr v nich obsažený útočí i na zubní sklovinu.

„Výživová doporučení říkají, že pro děti je nejvhodnější voda, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek, 100% ovocné nebo zeleninové šťávy, nejlépe ředěné, ovocné čaje, některé bylinné čaje a slabý černý nebo zelený čaj,“ říká Jana Dostálová z Vysoké školy technologické a ze Společnosti pro výživu.

Dobrou zprávou testu naopak je, že ani jeden z dvanácti nápojů na rozdíl od minulosti neobsahoval žádná syntetická barviva, která jsou spojována s hyperaktivitou dětí.