Kanoista Fuksa je mistrem světa na 500 metrů, čtyřkajak má bronz z kilometru

• 7
Český kanoista Martin Fuksa se stal v Miláně mistrem světa v závodě na neolympijské trati 500 metrů. Bronz na kilometru získal čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba, který vybojoval zároveň místo na olympijských hrách v Riu. Totéž se povedlo díky osmému místu ve sprintu na 200 metrů kajakáři Filipu Švábovi.

V sobotu dvaadvacetiletý český reprezentant Martin Fuksa obhájil stříbro na kilometru, na poloviční vzdálenosti pak vylepšil loňské třetí místo z Moskvy a vůbec poprvé slaví titul světového šampiona. Druhého Moldavana Olega Tarnovschiho porazil po výborném finiši o 666 tisícin sekundy.

„Tenhle titul mi chyběl. Vše, co dělám, dělám pro to, že chci stát na stupních vítězů. A to, že teď mohu stát úplně nejvýše, je naprostá paráda,“ řekl spokojený Fuksa v cíli.

Skutečnost, že uspěl na neolympijské trati, neřešil. Zlata si váží stejně. „Teď jsme na mistrovství světa a titul může člověk získat i na neolympijské trati. Neberu to méně, i když vím, že někdo to tak hodnotí. Titul mistra světa mi už nikdo nesebere, radost je to stejná. A já jsem rád za každou medaili,“ uvedl Fuksa.

Čtyřkajak Josef Dostál, Daniel Havel, Lukáš Trefil, Jan Štěrba nestačil na kilometru jen na Slováky a Maďary. Bronz vybojovali o 54 tisícin sekundy před australskou posádkou.

Dvaatřicetiletý Šváb získal místo pro Rio díky finálové účasti, k jeho potvrzení však potřeboval závod dokončit. Pomohla mu redukce pořadí, neboť dva finalisté startují v Itálii i na deblkajaku a už jednu účast na olympiádě pro svoji zemi získali.

„Do osmého místo byla kvóta jasná, kdybych byl devátý, asi by to ale taky vyšlo. Takhle je to ale jistota,“ řekl nadšený Šváb novinářům.

„Před mistrovstvím jsem o něčem takovém ani nepřemýšlel. Říkal jsem si, že kdybych byl v béčku (B-finále), tak je to super,“ radoval se Šváb. Příští rok bude muset svůj start v Riu potvrdit v domácích kontrolních závodech. „Je lepší se o to poprat doma než venku. Přece jen to bude snazší,“ uvedl.

Na účast na olympiádě nedosáhli deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří skončili na kilometru až osmí.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar byl s českou bilancí na MS vcelku spokojen, i když litoval, že na olympiádu nepostoupili Radoň s Dvořákem. „Šest míst pro olympijské hry v Riu, čtyři medaile a z toho tři v olympijských disciplínách jsou krásné. Klíčové pro nás bylo vyjetí postupových míst pro olympijské hry,“ uvedl Hottmar.

„Kvalifikace naší elitní sedmičky závodníků se očekávala, nicméně byla velmi obtížná. Jarda s Filipem jeli velmi dobře, i tak jim ale kvalifikace bohužel v jejich vyrovnané kategorii o necelou vteřinku utekla,“ dodal.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice

Milán

FINÁLE
Muži:
200 m:

K1: 1. De Jonge (Kan.) 34,802, 2. Beaumont (Fr.) -0,191, 3. Menning (Švéd.) -0,200, ...8. Šváb (ČR) -1,182.
C2: 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 36,347, 2. Saladucha, Machlaj (Běl.) -1,169, 3. Nuck, Holtz (Něm.) -1,403.

500 m:
K1:
1. Poulsen (Dán.) 1:39,407, 2. Liebscher (Něm.) -0,486, 3. Anoškin (Rus.) -1,363, ...finále B: 1. Šlouf (ČR) 1:44,255.
K2: 1. Wallace, Tame (Austr.) 1:29,216, 2. Walz, Cosgaya (Šp.) -0,788, 3. Hérics, Somorácz (Maď.) -1,308.
C1: 1. Fuksa (ČR) 1:51,004, 2. Tarnovschi (Mold.) -0,666, 3. Piatrov (Běl.) -2,126.

1000 m:
K4:
1. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 2:56,102, 2. Maďarsko -0,800, 3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) -2,037.
C2: 1. Silva, Queiroz Dos Santos (Braz.) 3:38,508, 2. Vasbányai, Mike (Maď.) -0,328, 3. Kuleta, Grzybowski (Pol.) -0,797, ...8. Radoň, Dvořák (ČR) -2,845.
C4: 1. Rumunsko (Carp, Condrat, Chirila, Strat) 3:23,202, 2. Ukrajina -0,680, 3. Maďarsko -1,240, ...5. ČR (Janda, Macháček, Ruso, Miškovský) -6,709.

5000 m:
 K1:
1. Wallace (Austr.) 19:54,46, 2. Hoff (Něm.) 19:57,57, 3. Jureňa (Běl.) 20:11,91, ...14. Trefil (ČR) 21:22,99.
C1: 1. Brendel (Něm.) 23:03,32, 2. Campos (Šp.) 23:04,30, 3. Kamiňski (Pol.) 23:05,54, ...7. Ruso (ČR) 23:30,32.

Ženy
200 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 40,060, 2. Walczykewiczová (Pol.) -0,640, 3. Portelová (Šp.) -1,188.
K2: 1. Machněvová, Litvinčuková (Běl.) 38,477, 2. Homonnaiová, Duševová-Janičová (Maď.) -0,182, 3. Heringová, Kriegersteinová (Něm.) -1,011.
C1: 1. Stamenovová (Bul.) 48,717, 2. Takácsová (Maď.) -0,100, 3. Bobrová (Běl.) -0,508, ...8. Ježová (ČR) -3,000.