Ladislav Krejčí ze Sparty slaví gól se svými spoluhráči.

Ladislav Krejčí ze Sparty slaví gól se svými spoluhráči. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sparta znovu nezaváhala, Plzeň zabrala v závěru, Ostrava se dál trápí

• 32
Bez větších potíží uhájili fotbalisté Sparty průběžné první místo v ligové tabulce. V pražském derby porazili Duklu a odskočili tak na tři body Slovácku, které se na ně v sobotu dotáhlo díky výhře nad Jihlavou. Vítězství pod novým trenérem urvala také Plzeň, ale měla namále: oba góly vstřelila až v závěrečné pětiminutovce zápasu s Olomoucí.

Sparta má sice v evropských pohárech problémy s bráněním, v lize je ale v tomhle ohledu nejlepší. Proti Dukle znovu nedostala gól, celkově inkasovala během pěti kol jenom třikrát. Zároveň má i druhý nejlepší útok: skórovala dvanáctkrát, jen Mladá Boleslav dala o gól víc.

Do zápasu s Duklou trenér Ščasný nasadil opět čtyřčlennou obranu, která působila jistě, navíc Steinhöfer stihl v první půli přihrát Krejčímu na gól. Právě Krejčí pak  ve druhém poločase připravil snadnou pozici Lafatovi, který míč dotlačil do sítě zadní částí těla.

Naplno bodovala také Plzeň, proti nováčkovi z Olomouce ale dlouho ne a ne vstřelit gól. Až střídající Ďuriš to dokázal: nejdřív se trefil čtyři minuty před koncem, pak ještě v poslední minutě z penalty. Díky tomu domácí bodovali naplno a posunuli se na šesté místo.

„Byla pro nás povinnost zvládnout utkání za tři body. S výsledkem jsem nakonec spokojený, i když vítězství se nerodilo lehce,“ říkal po utkání nový trenér Karel Krejčí, který spolu s Pavlem Horváthem vedl tým v lize poprvé.

Favorité tentokrát svou roli zvládli, což potvrdil Jablonec při zápase v Brně. Nastřílel tři góly a potvrdil, že forma po nepříliš povedeném začátku sezony jde nahoru.

„Měli jsme jen pět bodů, což je po pátém kole hodně málo. V lize jsme se propadali. Sami jsme cítili, že vyhrát už potřebujeme,“ oddechl si trenér Jaroslav Šilhavý. „Vítězství je pro nás obrovsky důležité po prohraném utkání s Ajaxem. Hodně nás povzbudí.“

Také další pohárový zástupce, Liberec, doma nezaváhal. Teplice porazil 2:0 díky dvěma brankám útočníka Marka Bakoše. Přesto trenér Jindřich Trpišovský nebyl spokojený. „Sice jsme vyhráli, ale podali jsme nejhorší výkon. Od začátku jsme tahali za kratší konec, a ve finále z toho máme tři body,“ divil se. „Hodně nás podržel brankář Koubek a měli jsme i sportovní štěstí.“

Páté kolo otevřela předehrávka v Mladé Boleslavi, která nevyšla Zlínu, doposud nejpříjemnějšímu překvapení soutěže. Brankář Holý, který ve svých prvních třech ligových zápasech nedostal ani gól, se tentokrát musel červenat: inkasoval celkem pětkrát a v jednom případě si navíc míč doslova hodil do vlastní sítě.

Tabulka střelců

Pořadí nejlepších kanonýrů Synot ligy

6 gólů

Milan Škoda (Slavia)

5 gólů

Martin Fillo (Teplice), Tomáš Berger (Dukla), David Lafata (Sparta)

4 góly

Roman Bednář (Příbram), Marek Bakoš (Liberec), Libor Došek (Slovácko)

3 góly

Bořek Dočkal (Sparta), Josef Šural (Liberec), Jiří Skalák, Lukáš Magera (oba Mladá Boleslav), Jan Rezek (Příbram), Lukáš Železník (Zlín), Michal Ďuriš (Plzeň)

Žebříček všech střelců najdete zde

Boleslav naopak ukázala, že po pomalejším rozjezdu se zvedá: dvěma góly pomohl ke konečnému skóre 5:2 útočník Magera, za Zlín se také dvakrát trefil kapitán Železník.

„Potřebovali jsme nutně tři body, protože by bylo nepříjemné trávit reprezentační pauzu s tím, že bychom to nezvládli,“ říkal kouč Boleslavi Karel Jarolím. „ Nervozita se promítla do našeho výkonu. Předchozí zápasy jsme hráli možná lépe, ale na vítězství to nestačilo. Tentokrát se mi to i přes výsledek tolik nelíbilo.“

Další remízu, celkem už čtvrtou, uhráli Bohemians 1905. Nad Příbramí sice po gólu Bartka vedli, ale vyrovnání obstaral Rezek, který skóroval ve třetím po sobě jdoucím utkání. „Zaplaťpánbůh za bod. Řekl bych, že je cenný. Myslím, že tady nikdo nebude získávat body snadno,“ vytušil po utkání.

Domácí tolik spokojení nebyli, jejich čekání na první výhru se natahuje nepříjemně dlouho. „Raději bychom jednou prohráli a jednou vyhráli než pořád jen remizovat. Takhle se body sbírají pomalu a je to špatné. Je to třeba zlomit,“ zlobil se střelec gólu David Bartek.

Spokojenost zavládla v týmu Slovácka, který se před nedělními zápasy v neúplné tabulce bodově dotáhl na vedoucí Spartu. Deset bodů za pět kol? To je bilance, kterou od týmu trenéra Habance čekal před začátkem ligy málokdo.

„Start do sezony se nám povedl,“ pochvaloval si po výhře 2:1 v Jihlavě Habanec. „Uvidíme, jestli se uspokojíme a budeme padat dolů tabulkou, ale kdybychom se nahoře udrželi déle, tak by to bylo jedině dobře.“

Slovácký střelec Libor Došek tentokrát další gól nepřidal a dokonce neproměnil penaltu, v čele tabulky kanonýrů se tak osamostatnil slávista Milan Škoda, který rozhodl zápas v Ostravě. Slavia tam vedla díky brance Voltra, těsně před poločasem Škoda zvýšil. I když pak domácí zabrali, stačili jen snížit a v závěru je slávistický střelec dorazil třetím gólem.

„Soupeře jsme přitom hlavně ve druhém poločase přehrávali se vším všudy, Slavia se skoro nedostala za půlku,“ tvrdil v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi ostravský trenér Radomír Korytář. „Ale dali jsme jen jednu branku, Slavia tři. Tým by se měl doplnit, uvidíme po reprezentační pauze.“

Pravda, Baníku úvod sezony vůbec nevyšel. Po pěti kolech má jediný bod a inkasoval už dvanáct gólů, spolu s Boleslaví nejvíc ze všech.