Stát zabavil pelichajícího vycpaného medvěda, hostinskému hrozí pokuta

  • 304
Do Litomyšle dorazili ve čtvrtek opět po roce inspektoři životního prostředí, aby definitivně zabavili medvěda baribala. Tedy jeho starou vycpaninu. Prvním vyšetřováním strávili spolu s celníky v tamní restauraci U Medvěda několik hodin už o loňských letních prázdninách. Tentokrát byl zákrok kratší.

„Je to zoufalé, český Absurdistán, pocítil jsem donebevolající bezmoc vůči státu, který se rozhodl sebrat mně přes čtrnáct let staré vypelichané zvíře,“ zlobí se majitel litomyšlské restaurace Miroslav Hanč.

Česká inspekce životního prostředí přijela v sestavě tři inspektoři plus dva policisté, tedy o něco menším složení než loni, kdy dorazilo sedm lidí, z toho dva s pistolemi. Tehdy zastavili provoz restaurace a marně vyžadovali doklad o koupi, protože majitel vycpaninu koupil bez potvrzení. Zákrok tehdy trval téměř čtyři hodiny. 

Vycpaný medvěd baribal, kterého přišli celníci zabavit do restaurace v Litomyšli.

„Rok jsem se s pomocí právníka snažil inspekci zdůvodnit, objasnit a přesvědčit ji, že ačkoli skutečně nemáme doklad o původu medvěda, kterého jsme neukradli, neupytlačili a nepropašovali, zákon jí umožňuje upustit od zabavení prokazatelně čtrnáct let staré vycpaniny. Argumenty inspekce rozporoval v souladu se zákonem a skutečnostmi jak můj právník, tak i jeden z mála soudních znalců v tomto oboru,“ řekl Miroslav Hanč.

Přesto neuspěl. Proti loňskému rozhodnutí o zabavení baribala se vlastník restaurace odvolal, ale protože nedoložil žádné doklady o zákonném původu tohoto exempláře, ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a rozhodnutí inspekce potvrdilo.

„Držení či dokonce komerční využívání exemplářů CITES s nejasným původem je nezákonné, proto musí v takových případech inspekce konat a předmět zabavit. Vycpanina byla převezena do skladu ministerstva životního prostředí. Stala se majetkem státu,“ řekla mluvčí inspekce Jana Jandová.

Podle zákona ovšem ministerstvo do tří měsíců určí, jak bude s exemplářem dále naloženo. Zlegalizuje ho převedením do nějaké státní organizace, právnické osobě, v odůvodněných případech i do vlastnictví soukromého.

Medvěda bez papírů koupil v Plzni

„Takže je klidně možné, že ho dostane i soukromá osoba. A také mě zaujalo, jaké musely být státní náklady s tím spojené, když inspektoři popsali kvůli tomu spoustu papírů a jeli do Plzně vyšetřovat předchozí majitelku vycpaniny, jestli k ní nemá doklad. Vždyť jenom mne stál právník 16 tisíc korun,“ dodal Miroslav Hanč.

Vycpaného medvěda zakoupil za 30 tisíc korun před třemi lety od majitelky plzeňské restaurace končící svoji činnost, aniž by si o prodeji a koupi vyměnili doklad. V Plzni byl vycpaný medvěd deset  let, předtím ho už jako starou vycpaninu restaurace koupila „od nějakého pána z Prahy“.

Majitel litomyšlské restaurace marně argumentoval, že je to „medvěd cestovatel“, vycpanina, kterou koupil v dobré víře. A navíc že zákon o obchodu se zvířaty platí až od roku 2004, přičemž medvěd je mnohem starší. Inspektoři jsou přesto neúprosní a hodlají ho sankcionovat.

„V nejbližší době bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty, která podle zákona o obchodování s ohroženými druhy může dosáhnout až 1,5 milionu korun,“ dodala mluvčí inspekce Jana Jandová.

Tato páteční informace majitele restaurace zaskočila. „To by byl masakr. Myslel jsem, že bude stačit zaplatit tisícovku za náklady řízení, jak to je napsáno v rozhodnutí,“ řekl Miroslav Hanč.