Nenechte se okrást na dovolené. Podívejte se na časté triky zlodějů

  • 85
Řešit na cestách odcizený cestovní pas nebo peníze patří k nejnepříjemnějším zkušenostem českých turistů v zahraničí. Krátké video vám ukáže nejčastější triky zlodějů.

Na zastupitelské úřady České republiky v zahraničí se loni obrátilo 3 266 našich občanů kvůli odcizenému či ztracenému cestovnímu pasu. „Číslo však může být o dost vyšší, protože mnozí turisté ani krádež nehlásí, využijí cestování na občanský průkaz, pokud ho mají s sebou, a nový cestovní pas řeší až po návratu domů,“ uvedlo pro iDNES.cz tiskové oddělení Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Pokud se domníváte, že nejvíc případů krádeží se odehrálo v zemích třetího světa, tak se mýlíte. V první desítce zemí, kde se nejvíc kradlo, figurují evropská města a jedno americké. Nejvíc případů řešilo naše zastupitelství v Londýně (1 036), dále v Paříži (231), Dublinu (156), Rakousku (96), Záhřebu (93). Následují Washington, Lublaň, Madrid, Berlín a Oslo.

Triky zlodějů

Na videu vidíte nejčastější případy, jak vás kapsáři jako turistu snadno okradou. Stačí ho rozptýlit a zabavit, využít úzkého prostoru nebo tlačenice, mohou předstírat, že vás znají a třeba vás obejmout, nebo se jen zeptat na cestu a pod rozloženou mapou - zatímco vy se soustředíte - vám z kabelky nebo kapsy vytáhnout cennosti. Mějte na paměti, že zloději jsou neskutečně vynalézaví.

Jak se bránit

Nenechte se okrást

  • Nenechte se rozptýlit, buďte vždy obezřetní a ve střehu.
  • Vozte si duplikát cestovního pasu, originál si nechávejte v hotelu. U sebe vždy mějte telefon na naše zastupitelství v dané zemi.
  • Peníze si rozdělte na víc částí, využijte třeba „neviditelnou“ ledvinku. Platební karty mějte ve zvláštním úkrytu, v peněžence mějte jen menší obnos (když vám ukradnou peněženku, nepřijdete o všechno). 
  • Nevytahujte peněženku okatě na veřejnosti v davu, kde by vám ji někdo mohl vytrhnout.
  • Nenechávejte viset tašku, batoh nebo bundu přes opěradlo židle v restauraci. V dopravních prostředcích (letadlo, vlak, bus) vždy mějte cennosti u sebe a ne bez dozoru někde v odkládacím prostoru.
  • Vyhýbejte se tlačenicícím ve velkých městech.
  • Nenechávejte viset tašku nebo batoh přes opěradlo židle v restauraci
  • Nenechávejte cenné věci bez dozoru na pláži.
  • V méně bezpečných zemích nebo čtvrtích se snažte splynout s davem, neprovokujte drahým oblečením nebo cennostmi.
  • „Nezblbněte“ z našich rad a cestování si užívejte a cestujte s chutí, bez strachu!

Nikdy si nenechávejte tašku nebo batoh položený přes opěradlo židle v restauraci nebo v kavárně. I kdybyste byli stokrát přesvědčeni, že sedíte na takovém místě, že by nebylo možné vám něco z tašky ukrást, příležitostní zloději jsou vždy o krok před vámi.

„Nejdůležitější na cestách je obezřetnost,“ radí zkušený cestovatel Vít Štěpánek, který projel víc než 70 zemí na čtyřech kontinentech. Nejnebezpečnější jsou podle něho jihoamerické a středoamerické země. Okradli ho jen jednou, bylo to loupežné přepadení v Panamě, kdy na něho vytáhli nůž a vzali foťák. Cestovatel radí jezdit vždy s duplikátem cestovního pasu (originál si nechává v hotelu) a vždy mít u sebe telefonní číslo na naše zastupitelství v dané zemi. Peníze rozdělit a nemít na jednom místě. „Hlavní ochranou proti krádeži však je dát okolí najevo, že víte, co se děje. Většina krádeží se odehraje jen, když jste nepozorný,“ zdůrazňuje Vít Štěpánek.

Podobně se vyjádřil Jakub Hloušek, který řadu let jezdí na Balkán a je i spoluautorem průvodce Bosna, Hercegovina a Černá Hora. Rovněž ho jednou v roce 2004 v Sarajevu přepadli a ukradli fotoaparát, některým situacím se prostě dá vyhnout těžko. Vždy nosí hotovost rozdělenou, jednu část v tajné kapse batohu, v peněžence má vždy jen menší obnos, další nosí v taštičce na krku. Mobil nosívá v batohu ve špinavé ponožce, některé cennosti rovněž schovává mezi hodně špinavé prádlo, upozorňuje, že „musí fest smrdět“. Jeho hlavní radou je - pokud jedete do méně bezpečné země, snažte se splynout s davem a působit omšelým dojmem.

Šéfeditor iDNES.cz Petr Pravda, který projel Blízký i Střední východ, ale třeba i JAR a některé nebezpečné země v Jižní nebo Střední Americe, doporučuje neviditelnou ledvinku na tělo a peníze rozdělit. „V kapse mám vždy deset dolarů, kdyby na mě někdo vytáhl kudlu a chtěl rychle nějaké peníze. Něco mám v ledvince přímo na těle a byly situace, kdysi dávno v newyorském Bronxu, kdy jsem si něco schoval i pod vložku v botě,“ radí.

Ukradli vám někdy na cestách doklady nebo peníze?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 6. září 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 959
ANO
ANO 498

Vaše tipy

Máte nějaké osvědčené tipy, jak se nenechat okrást na cestách? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskusi.