Makedonská policie nasadila slzný plyn, migranty nechce pustit z Řecka

  • 1434
Hranice mezi Makedonií a Řeckem zavalily tisíce migrantů, kteří se chtějí dostat do Evropy. Makedonská policie proti nim v pátek nasadila slzný plyn. V Makedonii platí od čtvrtka mimořádný stav, úřady plánují i nasazení armády. Úřady večer oznámily, že běžence budou na své území s ohledem na transportní a zdravotnické kapacity pouštět po částech.

„Umožňujeme vstup takovému počtu, který odpovídá našim dopravním kapacitám či naší schopnosti se o ně řádně postarat a poskytnou jim lékařskou péči,“ prohlásil podle agentury Reuters mluvčí ministerstva vnitra Ivo Kotevski.

Situace na hranicích se vyhrotila v pátek dopoledne. „Pořádkové jednotky odpalovaly granáty se slzným plynem přes ostnatý drát, aby donutily k ústupu rozzuřený dav žádající přístup do Makedonie a dále na sever,“ hlásí z Balkánu reportér agentury Reuters. Několik běženců bylo při střetu s policií zraněno.

EU musí zesílit ochranu hranic

Evropská unie musí zesílit ochranu vnějších hranic, aniž by znovu budovala ty vnitřní, shodli se v pátek na jednání v Linci ministři zahraničí Česka a Rakouska Lubomír Zaorálek a Sebastian Kurz. EU by se podle nich měla vedle Středozemí mnohem více soustředit na západobalkánskou cestu, kterou do střední Evropy přichází nejvíce uprchlíků.

Zdroj ČTK

Noc na pátek migranti strávili na „území nikoho“ mezi řeckou a makedonskou hranicí, kam s výjimkou Červeného kříže nemají přístup humanitární organizace a migranti se nedostanou ani k vodě.

Makedonská vláda ve čtvrtek kvůli přílivu migrantů vyhlásila mimořádný stav v pohraničních oblastech na jihu a severu země. Částečně uzavřela hranice s Řeckem a oznámila, že kromě policie nasadí i vojáky.

„Očekáváme, že zapojení armády přinese očekávané výsledky. Zvýší se bezpečnost našeho obyvatelstva ve dvou příhraničních regionech a bude možné pečlivěji přistupovat k lidem, kteří budou mít zájem požádat o azyl,“ uvedlo ministerstvo vnitra (více se dočtete zde).

Za měsíc prošlo Gevgelijí 39 tisíc lidí

Makedonie v posledních týdnech sloužila jako přestupní stanice pro migranty z Blízkého východu. Na železničním nádraží v pohraničním městečku Gevgelija se každý den hromadila tisícovka běženců, kteří připluli z Turecka do Řecka, odkud se přes Makedonii a Srbsko snažili dostat do Maďarska. Tam už je čekala volná cesta schengenským prostorem, jejímž cílem bylo obvykle Německo.

Běženci původně neměli právo využívat makedonskou hromadnou dopravu a vydávali se na nebezpečnou pouť podél kolejí. Řada z nich padla do rukou zločineckých gangů nebo zahynula po střetu s vlakem. Naposledy srazil nákladní vlak v Makedonii migranta v pondělí, podle agentury AP jich letos na železnici zemřelo už 29.

V létě Makedonie přijala svou úlohu tranzitní země a umožnila migrantům legální průjezd do Srbska.

Uprchlická krize

Policejní stanice na gevgelijském nádraží k tomuto účelu vydávala povolení k třídennímu pobytu na území země. Od té doby však cestovatelů začalo rychle přibývat.

„Když jsem tam byl v první polovině července, pohyboval se počet běženců v rozmezí 300 až tisíc osob. Když přišlo tisíc lidí, tak to byl opravdu šílený den. Ale od místních kolegů, kteří distribuují humanitární pomoc, máme z posledních dvou týdnů zprávy, že situace eskaluje. Teď už tam tisíc lidí přichází každý den,“ vylíčil iDNES.cz minulý týden etnolog Michal Pavlásek, který na místě rozváží humanitární pomoc (o jeho zkušenostech čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video