Tahák jeskyní: Model ukáže, co se dělo na světě, když vznikaly krápníky

  • 0
Moravský kras má nový tahák. A tentokrát se nenachází pod zemí, ale je pěkně na očích. Moderní dvoupodlažní dřevostavba doplněná výraznou lávkou láká na interaktivní expozice s modely zvířat i jeskyní, tisíce let staré archeologické nálezy i názorně zpracované informace o okolní přírodě.

Nový Dům přírody Moravského krasu u Skalního mlýna opustili dělníci jen pár hodin před tím, než jeho provoz ve středu slavnostně spustil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Návštěvníci se do nízkoenergetické stavby za 86 milionů korun, na jejímž chodu se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, mohou vydat od čtvrtka každý den.

Ochranáři věří, že středisko přiláká většinu ze čtvrt milionu návštěvníků, kteří ročně zavítají do nedalekých Punkevních jeskyní, k propasti Macocha a do Kateřinské jeskyně. Právě u příjezdové cesty k ní stavba vyrostla.

Objevovat taje zdejší přírody mohou zájemci už před budovou.

„Děti venku asi nejvíc zaujme model průchodu vody krasovou krajinou, který si mohou samy ovládat,“ láká na zastřešeném shromaždišti s nadživotní dřevěnou plastikou Leoš Štefka, vedoucí Správy CHKO Moravský kras.   

Uvnitř pak vstupní portály imitující lesy a jeskyně poodhalí podzemní prostor s pilířem poskládaným z hornin Moravského krasu, s popisem vzniku, videem z terénu i mapou jejich umístění v krasu. „Nad hlavami návštěvníků se zase objevuje animace znázorňující zkratku vývoje celé planety,“ poukazuje Štefka na pás nad stropem, kam projektory simulují velký třesk i neandrtálce vrhajícího oštěp.

Děti mohou na tabletu chytat a poznávat netopýry

K vidění je tu i reálný model Moravského krasu s průřezem zachycujícím průběh jednotlivých jeskyní či fotografie řezu dvanáct tisíc let starého krápníku z Moravského krasu.

„Tento model je doplněný i historickými souvislostmi. Každý tak vidí, co se dělo, když zde krápníky vznikaly. Třeba to, že když měl zhruba metr, stavěly se zrovna v Egyptě pyramidy,“ ukazuje šéf CHKO.

Dům přírody ale nabízí i interaktivní expozice věnované poznávání a objevování jeskyní a osidlování Moravského krasu, archeologické nálezy nebo třeba interaktivní hru, kde se děti s pomocí tabletů učí poznávat a zkoušejí chytat netopýry.

V prvním patře vše doplňuje i výstava věnovaná současné krajině a rostlinám a živočichům nebo třeba interaktivní 3D stůl vybavený klasickými i historickými mapami, kde si až čtyři návštěvníci najednou mohou naplánovat výlety.

„Hlavně když je ošklivé počasí, je to dobré zpestření dne, dceři je teprve pět let, ale názorné a interaktivní modely ji moc baví, byli jsme už v Domě přírody v Českosaském Švýcarsku a tam jsme si to všichni opravdu užili. Do Moravského krasu pravidelně jezdíme, tak se tam určitě vypravíme,“ plánuje třeba Olga Součková z Prahy.

Vstup za pár desítek korun pro děti i dospělé

Dům přírody nabízí i zážitkové programy šité na míru. „Máme dvou- až pětihodinové programy nejen pro mateřské školky, základní a střední školy, ale i seniory a další organizované skupiny. Obsahují i aktivity v okolí domu, kam se návštěvníci běžně nepodívají,“ láká ředitel Domu přírody Miroslav Chlápek.

Srovnatelný Dům přírody mají podle Lenky Šoltysové z Agentury ochrany přírody a krajiny, která na projekt dohlížela, jen v Rakousku či Německu.

Na provoz si zařízení musí vydělat samo. Vstupné je přitom spíše symbolické, děti do pěti let mají vstup zdarma, ostatní za 40 korun, rodiče s dětmi vybavení rodinným pasem zaplatí 80 korun.

Expozice a zážitkové programy proto doplní i další akce, například cyklus čtvrtečního promítání 3D filmů s besedou a promítáním filmů Marka Audyho. Ten začíná ve čtvrtek v 18 hodin.