Nadějný večer českých týmů: doma tři výhry, venku porážka po penaltě

• 29
České fotbalové kluby vykročily do závěrečného play off o Evropskou ligu nadějně. Plzeň, Sparta i Liberec zvládly domácí utkání vítězně: vyhrály o tři, o dva a o jeden gól. Podlehl jen Jablonec, který však na hřišti slavného Ajaxu Amsterdam inkasoval jen z penalty. Z dalších výsledků ční výhra Žiliny nad Bilbaem.

Plzeňští fotbalisté zvládli první zápas pod novým trenérem Karlem Krejčím a kouč mohl být spokojený. Jeho tým byl lepší a soupeře nepustil do jediné vážné šance. Naopak vedení mohlo být ještě výraznější. Dvěma góly se na vítězství 3:0 nad Vojvodinou Novi Sad podílel Jan Kopic, jednou se trefil Ondřej Vaněk.

To sparťané s Thunem prohrávali už po čtyřech minutách, ale do konce prvního poločasu dvěma góly skóre otočili a třetí zásah přidali v závěru. Mezi střelce se během dvou minut zapsali obránce Costa a záložník Bořek Dočkal, jenž se trefil i v závěru. I přesto se kouč Zdeněk Ščasný zlobil: „Podcenili to. Čekali bandu zoufalců.“

Přímý kop, centr, střela zblízka a liberečtí fotbalisté půjdou do odvety s jednogólovým náskokem. Hajduk Split porazili doma 1:0 díky gólu stopera Pokorného ze 79. minuty. Utkání nabídlo šance na obou stranách, hosté ještě v první půli trefili břevno.

Prohrál jen Jablonec, ale proti Ajaxu nezklamal. „Udělali jsme jednu chybu a bohužel jsme za ni zaplatili. Byť byl Ajax silný na míči a hrál víceméně on, tak si nevzpomínám, že by se za celý zápas dostal do velké šance,“ hodnotil jablonecký kouč Jaroslav Šilhavý těsnou porážku 0:1.

Odvetné zápasy se hrají za týden. Vedle postupu do základní skupiny bude ve hře také prémie v přepočtu 65 milionů korun.

Žilina otočila na domácí půdě zápas s Bilbaem, i když s ním v poločase prohrávala už 0:2. Dokonce tříbrankové manko dohnali a svůj zápas otočili fotbalisté Dortmundu, kteří vyhráli nad norským Odds BK 4:3.