Lázně Kyselka: Termín dokončení záchranných prací se nedá odhadnout

  • 1
Památková inspekce ministerstva kultury dorazí příští pondělí na kontrolu do Kyselky. Její členy bude zajímat, zda obecně prospěšná společnost na záchranu bývalých lázní a karlovarští památkáři nepochybili.

Příliš pomalá a nedostatečná připadá záchrana bývalých lázní v Kyselce Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Koncem minulého měsíce se proto obrátila na Památkovou inspekci ministerstva kultury s podnětem, aby v areálu provedla kontrolu.

Mluvčí resortu Simona Cigánková potvrdila, že inspekce podnět opravdu dostala a příští pondělí přijedou její odborníci na kontrolu. Podle prezidenta ASORKD Pavla P. Riese se majitel areálu - obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, jejíž správní radě předsedá Vladimír Lažanský - o tamní památky špatně stará.

ASORKD: Nezastavili degradaci lázní

„Jak je zřejmé z veřejných vyjádření pana Lažanského, za více než dva roky vlastnictví jeho společnost provedla odstranění náletových dřevin v lázeňském parku, z objektů vyklidili sutiny a znovu obnovili funkčnost odvodňovacích systémů. Avšak samotnou degradaci památkově chráněných budov i přes dostatek vlastních financí nijak nezastavili,“ uvedl.

Vladimír Lažanský přitom říká, že nejlépe bude, pokud své řeknou samotní odborníci z ministerstva.

„Nechme to na inspekci, která přijede na místo, už nyní zkoumají lejstra a postupy památkářů proti nám a podobně. Inspekce z toho udělá výstup a pak se uvidí. Co k tomu víc říct? Já už tyto jejich výkřiky ani nevnímám,“ podotkl.

Výtky asociace směřovala k několika opravovaným objektům, kterým podle ní kvůli nedostatečnému zabezpečení ubližuje počasí. Jde například o Jindřichův a Švýcarský dvůr, vilu Vilemínku nebo Mattoniho vilu. Kromě obecně prospěšné společnosti navrhuje ASORKD prověřit kvůli nečinnosti také karlovarské památkáře z magistrátu.

„Jak je možné, že před třemi lety Odbor památkové péče města Karlovy Vary posoudil stav zmíněných objektů za natolik fatální, že vlastníkovi nařídil zabezpečovací práce a nyní po třech letech je dle jeho názoru stav zastřešení uspokojující, přičemž, znovu opakuji, do objektů nerušeně několik let zatéká vinou neexistence byť provizorní střešní krytiny,“ ptal se Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.

Památkáři: Inspekce se nebojíme

Podle vedoucího karlovarských památkářů Antonína Haidlmaiera je ovšem nehospodárné, dělat na památkách provizorní střechy. 

„Pokud to nyní uděláme, pak zase budeme všechno bourat. Mnohem lepší je obnovit vše do definitivní podoby. Nemůžeme srovnávat opravy památek s opravami rodinných domů, kde nejprve zrekonstruujeme střechu. V našem případě musíme dodržovat postupy, které jsou osvědčené,“ uvedl.

Objekty v areálu by podle něj neměla ohrozit ani blížící se zima, neboť stavební dělníci zakryjí hlavní nosné konstrukce. S provizorní střechou památkáři počítají kvůli opravdu špatnému technickému stavu u Jindřichova a Švýcarského dvora. 

Jak Antonín Haidlmaier říká, inspektorů z ministerstva se nebojí. Domnívá se, že nemají za co karlovarské památkáře popotahovat. 

Rád je v Kyselce přivítá i Miroslav Perout, který je ředitel obecně prospěšné společnosti na záchranu lázní. Poté, co je zdevastované převzala, rozhodli se její členové pro příkladnou obnovu památek.

„Doba obnovy odpovídá tomu, v jakém stavu jsme lázně převzali. Při rekonstrukci se řídíme dokumentací, stavebně-historický průzkumem i návrhem prací, který postupně doplňujeme. Na základě toho zjišťujeme, jak zabránit další degradaci,“ přiblížil.

Obnovou v areálu bývalých lázní v současné době prochází anebo ji teprve čeká devítka objektů. Kdy bude obnova kompletně hotová, se dá podle Antonína Haidlmaiera jen těžko odhadnout.