Žila v obyčejném bytě. Teď má konečně perfektní domov, o jakém snila

  • 49
Nájemní byt 3+kk o rozloze 90 metrů čtverečních byl zařízený klasicky, neoriginálně a nudně. Lenka Černá chtěla změnu, ale bez větších stavebních úprav. Oslovila proto bytovou návrhářku Pavlu Kirschner, která vytvořila příjemně útulný domov.

Byt v Praze v Karlíně má klasické dispozice, tedy vstupní halu, dva samostatné menší pokoje a větší obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem.

Může se hodit

Champagne House

Champagne House - krásný zrenovovaný pražský dům v žádané lokalitě Praha 10.

Více na Reality.iDNES.cz.

„Do bytu jsem se stěhovala narychlo a přinesla jsem si s sebou spoustu věcí, které mi nyní spíše překáží a tvoří nesourodou směs,“ vysvětluje Lenka. Je to ale byt nájemní, ve kterém nelze dělat větší stavební úpravy. Lenka navíc nepočítá s tím, že by v něm bydlela desítky let. Tomu se také podřídil styl a cena celé proměny.

„Lenka má ráda originální kousky s duší a současně pracuje v Annonci, která umí dát starším věcem prostřednictvím svých inzerátů novou šanci. Toho jsme tedy využily a velká část nábytku byla pořízena právě přes inzerci,“ vysvětluje Pavla Kirschner.

Kombinace moderních a starých prvků se promítla do celého bytu. Vše doplnily válečky a patina na zdi a také jemné fuchsiové tóny.

„S Pavlou se pracovalo dobře. Od začátku měla jasnou představu o tom, čím a jak jednotlivé pokoje propojit, aby vznikl kompaktní a fungující celek,“ chválí si spolupráci s designérkou Lenka Černá.

„Postupovala jsem tak, že polovinu přeměny viděla Lenka předem, druhou až ve finálním výsledku. Vyslechla jsem si její požadavky, ale současně jsem chtěla některé detaily nechat i jako překvapení,“ říká bytová návrhářka.

Proměna bytu pokoj za pokojem

Hala byla velmi studená a úzká. Návrhářka z ní odstranila těžkou komodu a nahradila ji lehkými a subtilními kusy nábytku - lavičkou, stoličkami a sedáky. Na stěnu zavěsila masivní zrcadlo. K zateplení celého prostoru pomohlo také originální osvětlení.

Ložnice prošla velkou proměnou, přitom k tomu stačilo opravdu málo. „Základem bylo rozbít převládající modrou barvu,“ upřesňuje Pavla Kirschner. Postel v přírodním dřevě zůstala na svém místě, pouze byla přetřena na barvu slonové kosti. Podobně nenásilný osud čekal i komodu, ta se v mžiku proměnila z modré na zářivě fuchsiovou. Změnou prošly také stěny a především obraz nad postelí. V interiéru ložnice jsou nyní patrné prvky černé a zlaté a celkový dojem dotváří koberec pořízený v bazaru.

Pracovna dříve sloužila spíš jako skladiště nepotřebných věcí, nevyžehleného prádla a sportovního náčiní. Je téměř kompletně zařízena staršími kusy nábytku pořízených přes inzerát,“ popisuje Lenka. Novou dominantou je starší chromovaný gauč, který dostal nové originální potahy. Naproti němu stojí praktický rozkládací toaletní a psací stolek.

Pracovna před proměnou sloužila spíš jako skladiště nepotřebných věcí.

Rozkládací toaletní stolek doplňuje retro vzhled pracovny vybavené z kusů nábytku pořízených na inzerát.

Kuchyně s obývacím pokojem byla asi největším problémem celého bytu. Kuchyňská linka je původní součástí bytu a nedá se s ní hýbat. Lenka si navíc přála zachovat lavici v kuchyňské části a sedačku v obýváku. „Současně jsem ale chtěla, aby ze středu pokoje zmizela televize a vznikl tak prostor pro vzájemnou, ničím nerušenou blízkost ve dvou i s přáteli,“ doplňuje nájemnice bytu.

K lavici v kuchyni proto přibyly ještě dvě židle, které mají zlatý nádech. Do obývacího pokoje se přesunula komoda, která měla původní místo ve vstupní hale. Její tyrkysová barva ladí s částí kolekce hutního skla, které Lenka sbírá.

Masivní konferenční stolek před rohovou sedačkou nahradily přídavné stolky, které celý prostor odlehčují. Výraznou proměnou prošla stěna nad sedačkou. Díky speciální technice výmalby vznikla patina, která pomohla vyniknout obrázkům grafika a ilustrátora Karla Svolinského.

Dominantou celého prostoru se stala nově očalouněná dvě křesla. Potah křesla tvoří patchwork, který velmi originálně míchá floristické a ornamentální vzory a celou škálu barev. „Z přeměn křesel jsem měla popravdě trochu strach. Bála jsem se, že na mě budou příliš bláznivá. Výsledek a barevná kombinace mě však příjemně překvapily,“ dodává Lenka Černá.

Proměna bytu v Karlíně nebyla časově náročná, trvala necelé čtyři týdny. Díky repasování starého nábytku v něm ožily kusy, které by byly jinak odsouzené k zapomnění.

„Využití staršího nábytku mohu opravdu doporučit, zajistí originální interiér a šetří náklady. V současné době probíhá v Annonci kampaň Pro jednoho odpad, pro druhého poklad, jež má za cíl inspirovat a propojovat lidi, kteří chtějí prodat starý nábytek, s těmi, kteří mu naopak chtějí dát druhou šanci. Doufám, že proměna mého domova bude pro ostatní zdrojem zajímavých nápadů,“ uzavírá Černá.

Pořizovací cena starých věcí:

  • polička pod zrcadlo v předsíni: 150 Kč
  • věšák v předsíni: 120 Kč
  • lavička v předsíni: 500 Kč
  • gauč v pracovně: 3 000 Kč
  • toaletka v pracovně: 2 000 Kč
  • dvě křesla Halabala: 2 000 Kč
  • stolek Pavouk: 1 000 Kč

Celkem: 8 770 Kč

Cena repasování starých věcí:

  • čalounění gauče: 5 500 Kč
  • čalounění křesel: 15 700 Kč
  • repas stolku Pavouk: 5 500 Kč
  • repas toaletky: 3 200 Kč
  • předělání komody: 2 000 Kč

Celkem: 31 900 Kč

Cena dalších úprav, které proměna zahrnovala:

  • průměrná pořizovací cena lustrů: 160 eur (4 320 Kč)
  • další vybavení (židle, stolky): 16 000 Kč
  • textilie do celého bytu (závěsy, polštáře, přehozy a deky) cca 20 000 Kč
  • malování: 6 000 Kč

Celková cena přeměny: 86 990 Kč