Policie ve středu zveřejnila předpokládanou podobu útočníka z Bangkoku

Policie ve středu zveřejnila předpokládanou podobu útočníka z Bangkoku | foto: Reuters

Útočník z Bangkoku měl komplice. Ve hře jsou Ujguři i separatisté

  • 10
Strůjce pondělního atentátu v Bangkoku podle šéfa thajské policie nejednal sám, ale byl součástí větší sítě extremistů. Policie pracuje i s verzí, že mu pomáhali čínští Ujguři či muslimští separatisté. Ve středu se opět otevřela hinduistická svatyně, u které se výbuch odehrál. Dorazili k ní i příbuzní obětí útoku.

Mluvčí thajské policie Pravut Tchavónsiri pro agenturu AP uvedl, že pátrání po strůjci útoku i nadále pokračuje. Už v úterý vyšetřovatelé informovali, že za výbuchem podle všeho stojí mladý muž ve žlutém tričku, kterého u svatyně krátce před explozí zachytily pouliční kamery. Ze záběrů je patrné, že v místě nechal batoh a následně od svatyně rychle odešel. 

Vyšetřovatelé na neznámého muže ve středu vydali zatykač. Podle něj je hledaný muž podezřelý mimo jiné z promyšleného úmyslného zabíjení. Mluvčí policie uvedl, že zatykač je vydán na „neidentifikovaného cizince“ z policejního portrétu, který byl zveřejněný ve středu. Muž by prý mohl být „smíšeného původu“.

Chaos, kusy těl i hrdinství, popisují svědci útok v Bangkoku

Ve středu policie rozšířila pátrání také po případných komplicích útočníka, píše server Euronews. „Tento typ útoků obvykle neplánuje sám jeden člověk,“ řekl mluvčí. Teorii o větší skupině, která za útokem stojí, podporuje i dvojice dalších útoků. Ty se v Bangkoku odehrály v úterý. Nejprve neznámý útočník hodil malou výbušninu z mostu v centru thajské metropole. Výbušnina spadla do vody a její následná exploze nikoho nezranila.

Policejní šéf Natakit Siriwongtawan však agentuře Reuters sdělil, že kdyby výbušnina nedopadla do vody, zcela jistě by někoho zranila a zřejmě by byly i oběti na životech. Později další útočník odpálil bombu u stanice městské rychlodráhy. V obou případech byly nálože ve srovnání s pondělním útokem malé. Zbytky bomb nasvědčují tomu, že je sestrojili stejní pachatelé, uvádí list Bangkok Post.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča atentát označil za nejhorší v historii země. Policie nechává otevřené všechny vyšetřovací verze, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které Thajsko minulý měsíc  vyhostilo zpět do Číny.

Otevření svatyně

Po pouhých 34 hodinách se ve středu otevřela svatyně, před kterou se odehrál pondělní útok, píše server BBC. Někteří lidé položili květiny nebo zapálili vonné tyčinky před lehce poničenou sochou hinduistického boha Brahmy. Za doprovodu buddhistických mnichů dorazil také Singapuřan, který při výbuchu přišel o matku.

U svatyně se však sešli i obyčejní lidé, kteří se rozhodli vzdát hold obětem. Někteří děkovali osudu a bohům, že se nestali obětmi útoku. Malajsijský pár například chtěl svatyni navštívit přesně v době útoku. Na poslední chvíli však změnil plány a rozhodl se k oblíbenému cíli turistů vyrazit o pár hodin později, což mladým manželům zřejmě zachránilo život.

Jih Thajska už více než deset let sužuje separatisticky motivované násilí. Naposledy před týdnem si pumový útok vyžádal šest mrtvých a 11 zraněných. Od roku 2004, kdy muslimští separatisté zahájili sérii útoků, zemřelo při podobných násilnostech více než 5 000 lidí.

Podívejte se, jak podezřelý muž nechal u svatyně batoh:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video