Zavražděný syrský archeolog Chálid Asad na nedatovaném snímku.

Zavražděný syrský archeolog Chálid Asad na nedatovaném snímku. | foto: AP

Islámský stát zavraždil v Palmýře archeologa, o město pečoval 50 let

  • 605
Syrský archeolog Chálid Asad zasvětil celý život římským památkám, které proslavily Palmýru. Padesát let řídil práci všech památkářů a badatelů ve městě, své zkušenosti předával také studentům. Mezi starověkými ruinami nakonec i zemřel. V úterý ho zavraždili teroristé z Islámského státu.

Chálidu Asadovi bylo 82 let a o Palmýře publikoval několik článků v odborných časopisech. S americkými, francouzskými, německými a švýcarskými archeology ve městě spolupracoval na řadě významných projektů, díky nimž se po více než dvou tisících letech podařilo objevit významné památky včetně hrobek z dob římské říše.

Katarská televize al-Džazíra uvádí, že Asad řídil práci palmýrských archeologů a památkářů přes 50 let. O své zkušenosti se dělil i s univerzitními studenty. V posledních měsících se snažil dostat nejcennější památky z Palmýry na bezpečné místo, aby se nedostaly do rukou islámských radikálů.

„Jen si představte, že učenec, který odvedl pro to místo a jeho historii nezapomenutelnou službu, přišel o hlavu a jeho tělo visí na starověkém sloupu uprostřed hlavního náměstí v Palmýře,“ řekl agentuře Reuters zdrcený šéf syrských památkářů Mamún Abdulkarim. O smrti palmýrského kolegy ho informovali pozůstalí.

19.srpna 2015 v 07:21, příspěvek archivován: 19.srpna 2015 v 09:49

#Syrie > Khaled Asaad, ancien directeur des Antiquités et des musées de #Palmyre, a été décapité par l'EI hier pic.twitter.com/za8EQUajTN

Islamisté Asada zajali zhruba před měsícem, podle svědectví jeho blízkých jej dlouho vyslýchali a mučili. Snažili se od něj zjistit, kde nejcennější exponáty z palmýrského muzea skončily. V úterý mu před muzeem uťali hlavu, jeho smrti přihlížely desítky lidí.

Na sociálních sítích se v úterý večer objevil snímek, na němž Asadovo tělo visí ze sloupu veřejného osvětlení s hlavou položenou na zemi. Redakce iDNES.cz se však z úcty k zavražděnému rozhodla fotografii nezveřejnit.

Starověké římské město, které patřilo k nejoblíbenějším turistickým cílům v Sýrii a figuruje i na seznamu světového dědictví UNESCO, dobyli radikálové z Islámského státu letos v květnu. Ruiny údajně podminovali a v místním divadle začali pořádat veřejné vraždy. Místním prý islamisté slíbili, že zničí pouze sochy a starověké budovy ušetří (více se dočtete zde).

Malebné pozůstatky antické architektury začal Islámský stát v poslední době využívat i jako kulisy pro natáčení propagandistických videí. Na začátku srpna v Palmýře například natočili vzkaz pro německou kancléřku Angelu Merkelovou (více najdete zde).

V červenci se objevilo video, kdy islamisté zabili v Palmýře 25 vojáků:

4. července 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue