Islamisté vyzvali ke svržení Erdogana | foto: AP

Satan Erdogan dělá z lidí otroky křižáků. Svrhněte ho, velí islamisté

  • 68
Turecko se před pár týdny oficiálně připojilo k tažení proti Islámskému státu. Islamisté nyní odpověděli a vyzvali obyčejné Turky, aby povstali proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Toho islamisté považují za Satana, který dělá z občanů otroky Západu. Na turecké scéně přitom Erdogan a jeho strana AKP paradoxně reprezentují politický islamismus.

Výzvu tureckým občanům Islámský stát prezentoval ve formě propagandistického videa. Jeden z ozbrojenců na něm v turečtině proklamuje o povstání lidu proti demokracii a sekularismu, píše server The Independent.

„Musíte činit pokání za všechny věci, které způsobil tento zrádný Satan (Erdogan) a jeho přátelé,“ vyzývá islamista. Následně dodává, že „ti, kteří věří, bojují na straně Boha, bezvěrci pak na straně Satana“. Podle Islámského státu udělal Erdogan z obyčejných Turků pouhé „otroky křižáků“

KOMENTÁŘ: Turecká hra s ohněm postrádá větší smysl i racionalitu

Islamisté videem reagují na nedávnou změnu taktiky Turecka, které se připojilo je spojeneckým náletům na pozice Islámského státu v Sýrii a Iráku. Turecko pak bombardovalo také tábory radikálních Kurdů. Reagovalo na atentát ve městě Suruc, při němž 20. července zahynulo 32 lidí a k němuž se přihlásili bojovníci Islámského státu (více o útoku čtěte zde).

Ankara Američanům také povolila používat k náletům na pozice islamistů leteckou základnu Incirlik, ležící poblíž města Adana nedaleko syrské hranice. Podle tureckého tisku se Turecko s USA dohodlo také na dodržování bezletové zóny nad částí syrsko-turecké hranice. K náletům dalo Turecku posvěcení i NATO (více zde)

Turecku hrozí předčasné volby, nemá funkční vládu

Výzva islamistů ke svržení Erdogana přichází v době, kdy Turecko bojuje s vleklou vládní krizí. Premiér Ahmet Davutoglu se v úterý, jak avizoval, vzdal pověření k sestavení koaliční vlády po červnových volbách a mandát odevzdal Erdoganovi. Oznámila to prezidentská kancelář.

Davutogluova Strana spravedlnosti a rozvoje sice vyhrála volby, ale k vládnutí potřebuje partnera, kterého se jí však dosud nepodařilo získat (více o problematickém sestavování vlády).

Turecko zasáhla vlna teroru, útočníci stříleli i na americký konzulát

Podle zákona má premiér na koaliční rozhovory čas do 23. srpna. Pokud se mu do té doby nepodaří sestavit vládu, má Erdogan několik možností dalšího postupu. Jednak může vypsat předčasné volby, přičemž moci v zemi by se ujal dočasný kabinet. V něm by měly zastoupení všechny strany, jež se ve volbách dostaly do parlamentu. Může však sestavením vlády pověřit i šéfa druhé nejúspěšnější Lidové republikánské strany (CHP) Kemala Kiliçdaroglua. Podle pozorovatelů ale ani on koalici sestavit nedokáže.

Spolupředseda prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattin Demirtaş v úterý prohlásil, že jeho strana zvažuje účast v jakékoli dočasné vládě, která Turecko povede k novým volbám. Pokud by byla pověřena sestavením kabinetu, byla by ochotná pozvat ke společnému vládnutí CHP, řekl Demirtaş turecké redakci CNN

Případné předčasné volby by se podle tureckých médií s největší pravděpodobností odehrály v listopadu.

Podívejte se, jak Turecko bombarduje Islámský stát a radikální Kurdy:

25. července 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue