VIDEO: Chaos, kusy těl i hrdinství, popisují svědci útok v Bangkoku

  • 8
Pondělní výbuch nedaleko oblíbené svatyně v thajském Bangkoku si vyžádal více než dvě desítky mrtvých. Svědci popisují, že krátce po výbuchu panoval v místě absolutní chaos. Na ulici ležely kusy těl, někteří zranění se pokoušeli odplazit do bezpečí. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V úterý se neznámí útočníci pokusili o další dva atentáty.

V pondělí večer místního času se v ulicích u svatyně Erawan v Bangkoku nacházely stovky lidí. Bezstarostně se procházeli kolem, někteří byli přímo ve svatyni. Nikoho by nenapadlo, že v jinak bezpečné čtvrti by se mohlo něco stát. Netušili však, že kousek od svatyně někdo uložil podomácku vyrobenou trubkovou bombu (více o útoku se dočtete zde).

Další výbuchy

Policie v Bangkoku oznámila, že pátrá po muži, který v úterý hodil malou výbušninu z mostu v centru thajské metropole. Výbušnina spadla do vody a její následná exploze nikoho nezranila. Policejní šéf Natakit Siriwongtawan však agentuře Reuters sdělil, že kdyby výbušnina nedopadla do vody, zcela jistě by někoho zranila. Později další útočník odpálil bombu u stanice městské rychlodráhy. V obou případech byly nálože ve srovnání s pondělním útokem malé. Pachatelé unikli, policie po nich pátrá.

Když bomba explodovala, taxikář Prayúng Supharot, který své zákazníky vozí na motorce, zrovna projížděl kolem svatyně. „Uslyšel jsem něco, co znělo jako bouře. Ukázalo se však, že to bylo něco mnohem horšího. Něco, co se nikdy nemělo stát. Několik taxikářů na motorkách, kteří byli v tu dobu na křižovatce, se schovalo do nedalekého hotelu,“ popsal explozi.

Po explozi podle něj nejdřív panovalo znepokojující ticho. Lidé pak začali vycházet z úkrytů a naskytl se jim pohled na absolutní zkázu. „Viděli jsme části těl všude kolem. Mrtvoly lidí. Nebylo možné říct, jaké byli národnosti,“ uvedl Supharot pro server al-Džazíra.

Lidé se plazili pryč

Sílu exploze dokládá i svědectví Erica Seldina, který se nacházel asi sto metrů od svatyně Erawan. „Byl jsem v hotelu Hyatt a zrovna jsem večeřel, když jsem uslyšel extrémně hlasitý výbuch od křižovatky Radžprasong,“ popisuje. Tlaková vlna prý vyrazila okna hotelu. Ochranka se snažila udržet všechny hosty uvnitř.

Seldinovi se však podařilo proklouznout ven. „Dokázal jsem se dostat asi padesát metrů od křižovatky. Zpozoroval jsem sedm nebo osm zakrytých těl. Svatyně byla poničena výbuchem. Na místě už bylo hodně policistů. Tlačili lidi pryč, protože se báli dalšího výbuchu,“ uvedl Seldin.

Leify Porterová šla v době výbuchu po nadchodu hned vedle svatyně. „Byli jsme přesně nad místem výbuchu. Byl tak silný, že nás nejprve srazil dopředu a pak vymrštil směrem vzad. Vyšlehly plameny a hned následovaly letící šrapnely. Viděli jsme lidi, jak leží na ulici. Plazili se pryč, někteří bez končetin,“ popsala sekundy po výbuchu.

Pomoc zraněným

Korespondent BBC James Sales byl jedním z těch, který po výbuchu pomáhal zraněným. „Bylo jasné, že je to velká bomba. Vzal jsem z kanceláře lékárničku. Spatřil jsem asi dvacet lidí. Vypadali, že jsou mrtví. Pokusil jsem se oživit asi 40letého muže, ale nepřežil,“ popsal z místa.

Bomba v Thajsku podle úřadů nepatří k výbavě muslimských separatistů

V Thajsku byl po loňském květnovém vojenském převratu relativní klid. Určité napětí podle médií vyvolalo oznámení vojenské vlády, že možná uspořádá všeobecné volby až v roce 2017 a provede změny v ústavě, které umožní vládnutí podle mimořádných dekretů.

Jih Thajska už více než deset let sužuje separatisticky motivované násilí. Naposledy před týdnem si tam pumový útok vyžádal šest mrtvých a 11 zraněných. Od roku 2004, kdy muslimští separatisté na jihu země zahájili sérii útoků, zemřelo při podobných násilnostech více než 5 000 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue